برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

روش‌های درمان لکنت زبان کودکان کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

روش خود درمان‌گری

در روش خود درمان‌گری، فرد مبتلا به لکنت زبان در خود انگیزه‌هایی ایجاد می‌کند و از این طریق در او تغییراتی ایجاد می‌شود. بیمار با برنامه منظم سعی در حل لکنت زبان خود می‌کند. این روش در کودکانی که سن بالاتری دارند، کاربرد دارد.

دارودرمانی

در صورتی که تشخیص داده شود که علت لکنت زبان، اضطراب و استرس در کودک است برای او داروهای آرام‌بخش تجویز می‌شود تا از این طریق لکنت زبان او بهبود پیدا کند. البته برای درمان استرس کودکان تنها دارودرمانی کافی نبوده و درمان‌های روانشناختی نیز ضرورت دارند.

رفتاردرمانی

رفتاردرمانی یک روش جدید است که در آن فرض بر این است که لکنت زبان کودک به دلیل رفتارهای سازش نیافته و ناهنجار او می‌باشد. بنابراین سعی می‌کنند که رفتارهای ناهنجار کودک را اصلاح کنند تا از این طریق لکنت زبان وی درمان شود. گفتاردرمانی یکی از تکنیک‌های رویکرد رفتاری است که به درمان لکنت زبان می‌پردازد.

روان‌درمانی

روان‌درمانی بیشتر برای درمان لکنت زبان بزرگسالان استفاده می‌شود. این افراد دچار مشکلات عاطفی، استرس و اختلالات عصبی هستند. روان‌درمانی در مورد کودکان سنین پایین نمی‌توان اجرا کرد. اما متخصصان در این زمینه می‌توانند به والدین در یافتن علت لکنت زبان و شناسایی آسیب‌ها کمک کنند.  

روش تفکر و تلفظ یا روش دوگانه

در این روش بر دوجنبه تفکر و تلفظ کودک توجه می‌شود و معمولا هم بسیار مفید و ثمربخش است. این روش در کودکان 3 تا 7 ساله استفاده می‌شود.

منبع: درمان لکنت زبان کودکان۱۰