برو به محتوای اصلی
ناشناس
۱۱ ماه پیش پرسیده شده

انواع جنون کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

جنون آنی (کوتاه‌مدت یا واکنشی)

فرد مبتلا به جنون آنی به طور ناگهانی ارتباطش را با واقعیت از دست می‌دهد و واکنش‌های خشونت‌آمیز شدیدی نشان می‌دهد که در نهایت به خودش یا دیگران صدمه می‌زند. اما درصد آسیب‌رسانی به دیگران بیشتر است. معمولا افراد دارای اختلالات تکانه‌ای مزمن، اختلالات شخصیت و کسانی که دچار محرومیت‌های هیجانی شدید شده‌اند، در معرض ابتلا به جنون آنی قرار می‌گیرند.

البته افراد سالم نیز ممکن است بر اثر عوامل محیطی مختلف مثل مشکلات خانوادگی و اقتصادی، بیماری، بیکاری، استعمال مواد محرک، توهم‌زا و الکل دچار جنون آنی شوند. بسیاری از قتل‌ها بر اثر جنون آنی شکل می‌گیرد و فرد را دچار پشیمانی می‌کند.

جنون مزمن (اسکیزوفرنی)

یک بیماری روان‌پریشانه است که در آن مرز میان خیال و واقعیت مخدوش می‌شود و ادراک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مشخصه آن از کار افتادگی فرایندهای فکری و پاسخگویی عاطفی ضعیف می‌باشد. فرد مبتلا معمولا خودش از بیماریش آگاهی ندارد و حتی در بسیاری موارد ممکن است در مقابل درمان مقاومت کند، اعتراض می‌کند که هیچ مشکلی ندارد و سالم است. علائم اصلی اسکیزوفرنی توهم و هذیان است.

افراد مبتلا به اسکیزوفرنیا به دیگران متکی‌اند؛ زیرا قادر به انجام کار یا مراقبت از خود نیستند. گاهی تصور می‌کنند رئیس جمهور هستند یا مثلا کسی از دور آنها را کنترل می‌کند. فرآیند بیماری حداقل ۶ ماه است. افراد مبتلا از تحصیل، شغل و زندگی اجتماعی باز می‌مانند و دچار پارانویا، اضطراب و افسردگی می‌شوند. درمان اسکیزوفرنی هنوز به طور قطعی کشف نشده اما تا حدی قابل کنترل و درمان است. دو زیر گروه اصلی این اختلال به شرح زیر می‌باشد.

منبع: انواع جنون | اختلالات روان‌پریشی۶۵