برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

پیامدهای تنبیه همسر چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- قهر اولین و راحت‌ترین تنبیه

خیلی وقت‌ها از صحبت کردن با همسرتان ناامید می‌شوید. گویی قصد دارد راه خودش را برود و اصلا گوشش به حرف شما بدهکار نیست. به نظر خودتان تنها راه باقی مانده قهر کردن می‌باشد تا شاید متوجه ناراحتی شما بشود.

این روش شاید گاهی در زندگی مشترک پاسخ دهد، اما تبدیل شدن قهر به یک عادت رفتاری به رابطه‌تان آسیب می‌زندد. اگر به جای صحبت کردن و حل مشکلات دقیقا در زمان‌هایی که همسرتان احتیاج به شنیده شدن و توجه داشته باشد، با او قهر کنید؛ در واقع حمایت و پشتیبانی خود را از او گرفته‌اید. او نیز یاد می‌گیرد در مواقع ناراحتی به چیزهای دیگری پناه ببرد.

2- بی‌اعتنایی و باج‌گیری

هر زوجی با یکدیگر یک نوع رابطه خاصی دارند، گاه زن یا مرد با بی‌اعتنایی به خواسته‌های همسرش او را متوجه رفتار اشتباهش می‌کند. اما در زمان‌هایی که این رابطه به نوعی سوء استفاده و یا باج‌گیری عاطفی تبدیل شود، دیگر نمی‌توان گفت یک رابطه زناشویی رایج است.

زنان یا مردانی که عادت به باج‌گیری دارند، مدام حتی برای ابراز علاقه و دوست داشتن از همسرشان مطالبه‌های مختلف دارند. برای مثال خانمی به خاطر آن که همسرش لباس مورد علاقه‌اش را نمی‌خرد، از هم‌خوابی با او اجتناب می‌کند یا مردی که بیان "دوست دارم" را تنها به شرایطی که همسرش لباس‌هایش را اتو می‌زند، محدود می‌کند.

3- کوچک کردن در جمع

بعضی از زوج‌ها با ضایع کردن همسرشان در جمع سعی می‌کنند ناراحتی خود را نشان بدهند یا با صحبت پشت سر شوهرشان او را تخریب می‌کنند. در چنین وضعیتی فراموش نکنید همسرتان که یکی از اعضای خانواده‌تان می‌باشد را نه تنها پیش دیگران کوچک کرده‌اید، بلکه به فرزندانتان نیز این اجازه را داده‌اید که درباره پدر و مادر خود حرف‌های توهین‌آمیز بزنند. هر چند که بچه‌ها این حرف‌ها را تکرار نمی‌کنند، اما به شکل‌های دیگر در رفتار و افکار آن‌ها نمود پیدا خواهد کرد. احترام به همسر آن هم در مقابل دیگران به پایداری زندگی زناشویی شما کمک می‌کند. 

منبع: تنبیه همسر | پیامد‌های تنبیه همسر۵۸