برو به محتوای اصلی
ناشناس
۵ ماه پیش پرسیده شده

علائم و نشانه‌های اعتیاد به شیشه چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

علائم رفتاری اعتیاد به شیشه

معتادان به شیشه یا متامفتامین، رفتارهایی مانند پرخاشگری، سوءظن، خشم، بدبینی، افسردگی، ناتوانی در کنترل فکر، عدم تمرکز، سوء برداشت از رفتار دیگران، حساسیت نسبت به بعضی از وسایل، بی‌قراری و... را از خود بروز می‌دهند. این تغییرات رفتاری، به حدی شدید است که برای اطرافیان به راحتی قابل تشخیص می‌باشد. در میان نشانه‌های رفتاری سه نشانه بارزتر می‌باشد.

۱- فرد شیشه‌ای نسبت به رفتار دیگران سوء برداشت دارد، برداشت‌های نادرستی که تنها برای او معنادار هستند. حرف‌ها و یا نگاه‌های عادی اطرافیان را تهدید می‌داند و از حرف زدن عادی دو نفر با یکدیگر برداشت‌های اشتباهی خواهد داشت. فرد معتاد به شیشه از واقعیت فاصله می‌گیرد و همواره درگیر توهماتی است که وجود آن را احساس و بر درستی تصوراتش مصرانه پافشاری می‌کند.

۲- افراد وابسته به شیشه، همواره تصور می‌کنند که تحت تعقیب هستند و اعمال او تحت نظر قرار دارد. فرد معتاد به شیشه فکر می‌کنند که از طریق وسایل خانه حرف‌ها و حرکات آنها مورد شنود و تجسس قرار می‌گیرد. به همین دلیل شکستن وسایل برقی مانند تلویزیون، تلفن، موبایل، پاره کردن وسایل خانه مانند رویه مبل از جمله رفتاری است که از آنان سر می‌زند.

۳ - در صورت مصرف طولانی مدت این افراد با خانواده خود رفتار پرخاشگرایانه دارند. شیشه تصورات ذهنی شخص را برای او تبدیل به واقعیت می‌کند و اگر کسی بخواهد او را متوجه اشتباهش کند به شدت با او برخورد خواهد کرد. به همین دلیل صدمه شدیدی به اعضای خانواده این افراد وارد می‌شود.

علائم جسمی اعتیاد به شیشه

از جمله نشانه‌ها و علائم فیزیکی معتادان به شیشه می‌توان به مشکلات گوارشی، کم‌اشتهایی، بی‌خوابی، خراب شدن دندان‌ها، قدرت جسمی بالا و... اشاره داشت. بارزترین نشانه‌های فیزیکی موارد زیر می‌باشد:

۱- تغییر قدرت جسمانی به طوری که می‌توانند سخت‌ترین کارهای فیزیکی را که فرد قبلا قادر به انجام آن نبود، انجام دهند.

2- دندان‌های مصرف‌کنندگان شیشه تیره می‌شود و بعد از گذشت زمان شروع به ریختن می‌کند.

3- ساعت خواب در این افراد به شدت کاهش پیدا می‌کند، دائما بیدار هستند یا با کوچکترین حرکتی در اطرافشان بیدار می‌شوند. زیر چشم این افراد معمولا گود رفته است.

4- اشتها و خوردن غذا بسیار کاهش می‌یابد تا جایی که می‌توان شاهد بود که برای چند روز غذا نمی‌خورند؛ در نتیجه کاهش شدید وزن معتادان به شیشه دیده می‌شود.

5- به وجود آمدن زخم‌هایی در دست و صورت آنان به دلیل خودزنی‌هایی که دارند.

6- بد بو شدن دهان

7- گشاد شدن شدید مردمک چشم

منبع: علائم و نشانه‌های اعتیاد به شیشه۵

سوالات مرتبط

سوال مشابهی موجود نیست.

آمار سوال

۵ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۵ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار