برو به محتوای اصلی
سوال
ازدواج
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

معایب و فواید ازدواج سفید کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

در دیدگاه فردی که تصمیم به ازدواج سفید گرفته است، نگاه دیگران مهم نیست. این افراد برای حل مشکلاتی که در زندگی سنتی جریان دارد، به ازدواج سفید تمایل پیدا می‌کنند. از مشکلاتی که دختران و پسران را به ازدواج غیر رسمی سوق می‌دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- بالا رفتن سن ازدواج

2- بالا رفتن احتمال طلاق

3- محک زدن رابطه و شناخت بیشتر

4- مشکلات اقتصادی

5- عدم باور و اعتقاد به ازدواج

6- عدم علاقه به مسئولیت‌پذیری

7- رهایی از تعهدات و محدودیت‌های ازدواج

احتمال جدایی در ازدواج سفید

آمارهای اعلام شده در سایت‌های خارجی نشان داده است که عمر ازدواج‌های سفید در کشورهای غربی حدود یکسال یا کمی بیشتر است. ازدواج‌های سفید اکثرا به جدایی ختم می‌شوند. بنابراین احتمال بر هم خوردن ازدواج‌های سفید بالاتر از ازدواج‌های رسمی است.  البته شایان توجه است بیشتر افرادی که به ازدواج‌های سفید رو می‌آورند، یکی از دلایلشان از این انتخاب، عدم وابستگی و سادگی جدایی در این ازدواج است. تکرار شکست عشقی، فرد را در برابر اختلالات روانی آسیب‌پذیر‌تر خواهد کرد. جدایی در ازدواج‌های غیر رسمی نیز پیامدهایی مشابه آسیب‌های طلاق را برای طرفین در پی دارد.  

مشکلات ازدواج سفید

بیشترین مشکلاتی که افراد در ازدواج سفید گزارش می‌کند شامل احساس عدم امنیت از رابطه، عدم تعهد و وفاداری، خیانت جنسی، وقت گذرانی و تفریحات مجردی، عدم پذیرش و حمایت عاطفی و مالی از طرف خانواده‌ها و بروز دیگر مشکلات در روابط خانوادگی است. فرد در ازدواج سفید نمی‌تواند آینده منسجمی را برای خود ترسیم نماید. آزمایشی و موقت بودن این ازدواج مانع از ورود فرد به یک زندگی جدی و واقعی می‌گردد.

روانشناسان زیادی بر این عقیده‌اند که ثبات و طول عمر رابطه، به فرد یاری می‌دهد تا بتواند راجع به زندگی نگاه بالغانه‌تری داشته باشند و در زمینه‌های متفاوت سرمایه‌گذاری‌های روانی داشته باشند. همچنین زندگی کردن با یک نفر به جای ازدواج کردن با او، جذابیت و دلایل ازدواج را تباه می‌کند. 

منبع: موافقان و مخالفان با ازدواج سفید۱۵