برو به محتوای اصلی
سوال
سلامت
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

پیامدهای سیگار بر جنین در دوران بارداری چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

1- اقدام به بارداری

اگر سیگار می‌کشید و می‌خواهید باردار شوید، ترک سیگار اولین کاری است که باید بکنید. سیگار کشیدن می‌تواند مانع از بارداری شود. حتی در 3 ماهه اول نیز سیگار کشیدن روی سلامت جنین تاثیر می‌گذارد. طبق آمار، موفقیت در باردار شدن افراد غیر سیگاری، تقریبا دو برابر افراد سیگاری است. حتی دود غیر مستقیم سیگار نیز می‌تواند خطرات مشابهی داشته باشد. آژانس حفاظت از محیط زیست نیز دود دست دوم را به عنوان موارد سرطان‌زا دسته‌بندی و مشخص کرده است.

2- سقط جنین و مرده به دنیا آمدن نوزاد

از دست دادن ناگهانی جنین در هر مرحله‌ای، یک اتفاق بسیار غم‌انگیز است. سقط جنین معمولا در 3 ماهه اول بارداری رخ می‌دهد، اما در مواردی حتی در 20 هفتگی نیز اتفاق می‌افتد.

3- بارداری خارج از رحم

نیکوتین، می‌تواند باعث انقباض لوله‌های فالوپ شود. این انقباض، ممکن است از انتقال جنین به رحم جلوگیری کرده و باعث بارداری خارج از رحم بشود.

4- منقبض شدن جفت

جفت، شاهراه حیات جنین است که در دوران بارداری شکل می‌گیرد تا اکسیژن و مواد مغذی را به جنین برساند. سیگار کشیدن، باعث انقباض یا پاره شدن جفت می‌شود که می‌تواند باعث خونریزی شدید و به خطر انداختن زندگی مادر و نوزاد شود.

5- جنین پیش رحمی

جفت به صورت طبیعی، به سمت بالای رحم رشد می‌کند و این مسئله اجازه می‌دهد که گردنه رحم آزاد باشد. سیگار کشیدن باعث می‌شود که جفت در قسمت پایین رحم باقی بماند و قسمتی یا تمام دهانه رحم را مسدود کند. در این صورت ممکن است رحم پاره شود و باعث خونریزی شدید و محروم شدن جنین از اکسیژن و مواد مغذی گردد.

6- زایمان زودرس

سیگار کشیدن در طول بارداری باعث زایمان زودرس می‌شود و این مسئله می‌تواند باعث آسیب در قسمت شنوایی، ناتوانی ذهنی، مشکلات یادگیری و رفتاری و حتی اختلالاتی شود که منجر به مرگ نوزاد خواهد شد.

7- وزن کم هنگام تولد

این مورد، فقط به معنای کوچک بودن نوزاد نیست، بلکه می‌تواند منجر به مشکلات و ناتوانی‌های دیگری مثل تاخیر رشدی، فلج مغزی، اختلال بینایی و شنوایی و حتی مرگ ناگهانی نوزاد شود. زنانی که قبل از بارداری یا حتی در حین آن سیگار را ترک کرده‌اند، کمتر احتمال دارد که نوزادانی با وزن کم داشته باشند.

8- نقص‌های هنگام تولد

سیگار کشیدن، می‌تواند برخی از نقایص مادرزادی را در نوزاد ایجاد کند. مشکلات قلبی به دلیل ایجاد اختلال در ساختار و شکل‌گیری قلب شایع‌ترین این مشکل می‌باشد که با نامنظمی ضربان یا افزایش ضربان قلب همراه است. همچنین شکاف کام نیز یکی دیگر از پیامدهای احتمالی سیگار کشیدن در حین بارداری است.

منبع: تاثیر سیگار بر جنین در دوران بارداری۸۶

سوالات مشابه

آمار سوال

۳۰ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۲ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه