برو به محتوای اصلی
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

1- ترس در کودکان قربانی آزار جنسی

قربانی‌های کودک آزار جنسی به دلیل ترس‌شان به احتمال زیاد این موضوع را با والدین خود مطرح نمی‌کند. در اینجاست که نقش والدین بسیار اهمیت دارد. کودکان چون نگرشی نسبت به مسائل جنسی ندارند؛ در مورد این قضیه با والدین خود صحبت نمی‌کنند ولی آن را در غالب تغییرات رفتاری نشان می‌دهند. والدین با آموزش مسائل جنسی می‌توانند کودک خود را در مقابل چنین مسائلی ایمن کنند.

اگر تغییرات بارزی در خواب، غذا خوردن، حرف زدن و روابط با دیگران در کودک مشاهده کردید بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید. کودکانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند در بزرگسالی به مشکلات روحی بیشتری دچار می‌شوند.

2- ترس از آبرو و تمایل برای پنهان کردن آزار جنسی

بزرگسالان قربانی جنسی معمولا ترس از آبرو، مورد قضاوت واقع شدن یا انگ خوردن باعث می‌شود که برای درمان اقدام نکنند. به دلیل بازخوردهای منفی که نسبت به مسائل جنسی در سطح جامعه وجود دارد، برخی از زنان، از صحبت کردن در مورد مسائل جنسی اجتناب می‌کنند.

مردان زیادی در کودکی یا در بزرگسالی مورد تجاوز و آزار جنسی قرار گرفته‌اند، با این حال مردان نیز از بازگو کردن اینکه مورد آزار جنسی واقع شده‌اند، بیم زیادی دارند. چون تصور می‌کنند انگ بزرگی‌ست که به عنوان یک مرد مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند پس برای درمان و کمک مراجعه نمی‌کنند. در صورتی که مورد آزار جنسی واقع شدن چیزی از مردانگی کم نمی‌کند.

3- راهکار دفاعی سرکوب

قربانیان آزار جنسی بسته به میزان ترس و شرایطی که تجربه می‌کنند، ممکن است خاطرات آسیب را سرکوب کنند. این سرکوب در افراد مختلف با درجات متفاوتی همراه است. سرکوب کردن به معنای فراموش شدن حادثه دردناک نیست؛ بلکه این ترس به شکلی دیگر خود را بروز می‌دهد، ولی فرد به دلیلِ استرس و اضطرابش آگاه نیست.

4- عدم تمایل به زنده کردن حادثه آزار جنسی

بسیاری از افراد از اینکه خاطرات تجاوز جنسی دوباره زنده شود می‌ترسند و برای درمان اقدام نمی‌کنند. غافل از اینکه هر چه بیشتر برای فراموش کردن آن حادثه تلاش کنید در چرخه معیوبی گیر می‌افتید که ناکامی بیشتری را به دنبال دارد. جلسات درمان برای هر فرد متناسب با سطح توانایی او پیش می‌رود، بازگو کردن حادثه و تحلیل شرایط به شما کمک می‌کند تا نسبت به آسیب بینش بیشتری کسب کنید.

منبع: چرا قربانیان آزار جنسی برای درمان اقدام نمی‌کنند؟۸

۲
نمایش سوال