برو به محتوای اصلی
سوال
ازدواج
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

چرا مردان از ازدواج می‌ترسند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

هزینه‌های بالای شروع ازدواج:

با افزایش توقعات و مصر‌گرایی، سختگیری خانواده‌ها و جوانان برای شروع ازدواج بیشتر شده است. در شرایط اقتصادی کنونی، تامین مسکن، خودرو، هزینه‌های مراسم ازدواج و مشتقات آن، بزرگترین ترس مردان از ازدواج است.

نداشتن شغل و پشتوانه مالی:

علاوه بر هزینه‌های شروع زندگی، تامین هزینه‌های جاری و مدیریت آن، ترس بزرگ دیگری برای مردان است. بالا رفتن سال‌های تحصیل بدون وجود بازار کار مناسب، نداشتن شغل ثابت، عدم اعتماد به نفس و ترس از شکست و خدشه‌دار شدن غرور آنها، همه می‌تواند باعث ترس از ازدواج در مردان شود.

تعهد بی چون و چرا:

شاید این مسئله در مورد همه مردان صدق نکند اما اکثر مردان، از اینکه بخواهند تمام محدودیت‌های ازدواج و همسرشان را بپذیرند می‌ترسند. برای مردان ازدواج یعنی پایان آزادی و این تفکر اشتباه، به این دلیل است که آنها اصول ازدواج درست و ملاک انتخاب همسر مناسب برای ازدواج را نمی‌دانند.

عشق واقعی وجود ندارد:

بسیاری از مردان نمی‌دانند آیا فرد مقابلشان یا کلا ازدواج، ارزش تحمل فشارها و سختی کشیدن را دارد یا نه. دلیل آن هم این است که عشق حقیقی وجود ندارد و مردان نمی‌دانند از خود یا از شریک زندگی خود چه می‌خواهند و این عدم خودشناسی و بی‌هدفی باعث می‌شود که نتوانند در ازدواج مصمم باشند. 

تربیت ناکارآمد والدین و سیستم آموزشی:

تفکراتی که امروزه در ذهن مردان برای ازدواج وجود دارد، عمدتا ثمره تربیت والدین، جامعه و نظام آموزشی است. طبیعتا اگر این تربیت و آموزش صحیح بود، این حجم از مشکلات زناشویی و آمار بالای طلاق در جامعه وجود نداشت. ازدواج برای کامل شدن انسان و رسیدن به آرامش جسمی و روحی است، باوری که از تفکر اغلب مردان امروزی عملا حذف شده است.

داشتن تجربه‌های تلخ:

اولین احساس و اولین شکست، باعث بی‌اعتمادی مردان به زنان و کاهش اعتماد به نفس آنها از خودشان می‌شود. تجربه شکست عشقی و عدم درمان شکست عشقی بر دیدگاه مردان از زنان تاثیر منفی می‌گذارد.

عدم توانایی مسئولیت‌پذیری:

پسرانی که معمولا تا سنین بالا زیر نظر خانواده زندگی می‌کنند، مهارت‌های زندگی را نمی‌آموزند. در واقع مسئولیت‌پذیری در آن‌ها تقویت نشده؛ پس نمی‌توانند از پس مسئولیت‌های زندگی بر بیایند و اگر هم ازدواج کنند، همچنان برای حل مشکلاتشان به والدین‌شان وابسته خواهند بود.

منبع: چرا مردان از ازدواج می‌ترسند؟۷۶