برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

راه‌های درمان اختلال شخصیت اسکیزوتایپال کدامند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

درمان شناختی رفتاری (CBT):

این درمان به افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال کمک می‌کند که بتوانند با درک افکار و رفتار خود و تاثیر آن بر روی دیگران، به موقعیت‌های بهتر اجتماعی دست یافته و اضطراب و استرس کمتری را تجربه کنند. این نتیجه، با آموزش مهارت‌های اجتماعی لازم، اصلاح باورها و رفتارهای غلط مربوط به جامعه و دنیا و جایگزینی آن با افکار درست اتفاق می‌افتد.

خانواده درمانی:

درگیر شدن اعضای خانواده، به دلیل نقش آنها در شکل‌گیری شخصیت فرد، می‌تواند در تغییر آن نیز مفید باشد. خانواده درمانی، می‌تواند به بهبود روابط و فاصله‌های احساسی که احتمالا در خانواده وجود دارد کمک کرده و باعث کاهش درگیری‌ها و افزایش اعتماد شود. اعضای خانواده رفتارهای صحیح را در برخورد با شخصیت اسکیزوتایپال فرامی‌گیرند.

درمان حمایتی:

درمان حمایتی، در کنار درمان اصلی، با تشویق و تقویت مهارت‌های انطباقی اتفاق می‌افتد. به طوری که هر قدم مثبت فرد به سمت هدف اصلی یعنی بهبودی، باید تشویق، تقویت و تثبیت شود، تا شخصیت اسکیزوتایپال قدم قدم به سلامت نزدیک‌تر شود. به طور کلی، حمایت شدن و طرد نشدن، بسیار برای شخصیت اسکیزوتایپال مهم است. اگر برای حمایت به فکر ازدواج با شخصیت اسکیزوتایپال هستید، بهتر است شما نیز در فرایند درمان شخصیت اسکیزوتایپال قرار بگیرید.

منبع: درمان شخصیت اسکیزوتایپال۴۰