برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

دید شما نسبت به زنان سیگاری چیست؟ آیا بین مردان و زنان سیگاری باید تفاوت قائل شد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

من شخصاً از دو منظر به این موضوع و موضوعات مشابه نگاه می‌کنم:

  • نگاه روانشناسی تکاملی: اینکه به دلایل تکاملی (مثل آسیب‌پذیری جسمانی زن، حفظ قدرت باروری و فرزندآوری، حفظ خانواده در غیاب مرد و...) در تمام جوامع و انسان‌ها، کم و بیش چنین محدودیت‌هایی برای جنس مونث دیده میشود. اینکه مثلاً سیگار کشیدن در زنان ناپسندتر است، مثلاً نگاه ترحم آمیزتری نسبت به یک زن معتاد می‌شود تا یک مرد معتاد، اینکه برخی شغل‌های سخت و خشن برای زنان مناسب نیست و...

می‌خواهم بگویم به نظر من این مسئله خیلی ارتباط به مردسالاری و... ندارد. این مسئله بیشتر ریشه‌ی تکاملی دارد. اینکه زن در طول تاریخِ حیاتِ آدمی در این کره خاکی همواره بسیار بیشتر از مرد باید حواسش به وضعیت و سلامتی جسمی‌اش باشد، چرا که اولاً ضعیف‌تر است، ثانیاً وظیفه‌ی خطیر تولید و پرورش نسل آینده را دارد.

  • نگاه فرهنگی: باز هم به نظر من نگاه فرهنگی (تفاوت‌های فرهنگی و تمدنی) می‌تواند این نگاه و نگرانیِ با ریشه‌ی تکاملی را در ساختارهای پیچیده‌ی اجتماعی (مثل خانواده و...) به اشکال مختلف و در قالب رفتارهای متنوع جاری کند. و به بیان دیگر آن را بسط دهد و شدت ببخشد. حال اینکه این تبعیض‌هایی که در جوامع مختلف در مورد حقوق زنان و مردان می‌بینیم، چه سهمی ناشی از مباحث تکاملی است و چقدر به مباحث فرهنگی برمی گردد، مطالعات و پژوهش‌های درست و عمیق متعددی را می‌طلبد.

می‌دانم که زیادی فلسفی و سخت جواب دادم، من معتقدم بین سیگار کشیدن بانوان و آقایان تفاوت وجود دارد، بیشتر به دلایل تکاملی.

عزیزان دیگر هم می‌توانند نظر بدهند. مخصوصاً خانم‌های محترم.

روانتان آرام و سیگارهایتان لاغر...