برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

چطور بعد از دعوا و قهر با همسر آشتی کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

با همسر خود صحبت کنید:

ممکن است بعد دعوایی که با همسر خود داشتید، نیاز به زمان داشته باشید تا بتوانید دوباره آرامش خودتان را به دست بیاورید، پس این موضوع را با همسر خود مطرح کنید و همسرتان را پس نزیند چون به افزایش فاصله دوری بین شما دامن می‌زند. به او بگویید به فرصت نیاز دارید تا حالتان بهتر شود، با حالت انتقادی و حق به جانب با او صحبت نکنید. تحریک، تحقیر، بی‌اعتنایی و انتقام‌جویی از یکدیگر شرایط را وخیم‌تر می‌کند.

فضایی دل‌انگیز در محیط خانه ایجاد کنید:

محیط پیرامون، رفتار و احساس شما را دستخوش تغییرات می‌کند. پس با خلاقیت خود، محیط خانه را تزئین و آراسته کنید. فضایی که آرامش‌بخش است، تاثیر مثبتی در روح و روان شما خواهد داشت. آمادگی روحی هر دو نفر، پیش‌نیاز آشتی می‌باشد.

توانایی بخشیدن داشته باشید:

برای این که فرآیند آشتی بعد از قهر تسریع شود، لازم است که اشتباهات طرف مقابل را ببخشید، مسائل گذشته را زنده نکنید، مهارت بخشیدن دیگران را فرابگیرید. متعاقبا با فراموش کردن گذشته زودتر به هدف خود یعنی آشتی کردن می‌رسید.

از همسرتان دلجویی کنید:

در زندگی زناشویی توجه کنید که هر قدم مثبتی که بر می‌دارید، در جهت مستحکم کردن پایه‌های رابطه و افزایش صمیمیت باشد. فکر نکنید که اگر برای دلجویی پیش قدم شوید شما بازنده هستید؛ بلکه این حرکت نشان‌دهنده رشد شخصیتی و از خود گذشتگی بالای شماست و به همسرتان برای جبران نیز انگیزه می‌دهید. توجه داشته باشید که دلجویی کردن فقط به معنای عذرخواهی نیست بلکه باید سعی کنید دیگر اشتباهات قبلی‌تان را تکرار نکنید.

عشق خود را ابراز کنید:

در زمان دعوا، احتمالا باعث دلخوری و آزردگی همسرتان شده‌اید. برای آشتی کردن به او بگویید که هنوز دوستش دارید و در آن لحظه به خاطر عصبانیت کنترل خودتان را از دست دادید. دادن اطمینان به همسرتان که هنوز دوستش دارید در فرآیند آشتی کردن تاثیر به سزایی دارد. اما فراموش نکنید تکرار توهین پایه‌های رابطه شما را ضعیف می‌کند پس برخورد صحیح در زمان دعوا با همسر را یاد بگیرید.

منبع: چطور بعد از دعوا و قهر با همسر آشتی کنیم؟۱۳۰