برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

چرا نباید مجرد ماند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پویا عبدی
مشاور روانشناس

ارضای ناسالم نیاز جنسی:

رابطه جنسی خارج از ازدواج، هر قدر هم رابطه‌ای صمیمانه باشد، نمی‌تواند نیازهای روانی شما را برطرف کند. رابطه جنسی فقط ارضای جسمانی نیست و رابطه سالم باید همراه با امنیت روانی، عشق، اعتماد، شناخت و آرامش باشد. 

مشکلات روحی و روانی:

همه می‌دانند که وجود یک رابطه عاطفی و عاشقانه فراتر از همخانه بودن با یک فرد، چقدر می‌تواند به کاهش تنش‌ها، استرس‌ها و نگرانی‌ها کمک کند. افسردگی، نگرانی از آینده، ترس، پوچی و بی‌هدفی، بی‌انگیزگی، احساس محرومیت و به جا ماندن از زندگی و دیگران، ساده‌ترین مشکلاتی است که مجرد ماندن به بار می‌آورد.

نداشتن همدم و فرزند:

مجرد ماندن، یعنی نداشتن همدم همیشگی و متعهد. نداشتن کسی که از تمام ویژگی‌های روحی و جسمی شما خبر دارد و همه آن‌ها را پذیرفته است. نداشتن فرزندانی که بتوانید با تربیت خود شکل دهید و در آینده از موفقیت‌ها و خوشحالی آنها لذت ببرید. همدم و هم نفس داشتن، نعمتی است که با ازدواج صحیح، آگاهانه و به موقع قابل دسترسی است. ترس از ازدواج نکردن نیز شما را به یک ازدواج ناموفق می‌تواند سوق دهد.

تنهایی در هنگام پیری:

تصور کنید که به سنین پیری رسیده‌اید، نه فرزندی نه همسری و نه کسی که بی‌منت و عاشقانه شما را دوست داشته باشد و سلامتی و خوشحالی شما برایش مهم‌تر از سلامتی خودش باشد. ترس از مرگ در تنهایی چیزی نیست که کسی به آن علاقه داشته باشد. 

نکته مهم

با وجود تمام پیامدهای ذکر شده هرگز نباید به خاطر ترس از مجرد ماندن، بدون آگاهی و با عجله به سمت ازدواجی بروید که برای شما مناسب نیست. به قولی نباید از هول حلیم در دیگ بیفتید. مقاله افراد نامناسب برای ازدواج با یکدیگر۶۴ را بخوانید. محدودیت سنی برای ازدواج وجود ندارد و شما هر زمان احساس کردید به همدمی نیاز دارید، می‌توانید با پختگی بیشتر به سمت ازدواج بروید. تنها موضوعِ فرزندآوری باعث می‌شود ازدواج محدودیت سنی داشته باشد، که امروزه با پیشرفت علم تا حد زیادی از این محدودیت‌ها کاسته شده است.

منبع: چرا نباید مجرد ماند؟۱۲۶

هیچ «باید»ی برای مجرد نماندن یا مجرد ماندن وجود ندارد!