برو به محتوای اصلی
ناشناس
۷ ماه پیش پرسیده شده

آیا خواندن یک رشته در دانشگاه و خواندن یک رشته غیر مرتبط دیگر صرفا به خاطر علاقه در خانه (برای رشته دوم مدرک نمی‌خواهم که به دانشگاه بروم) درست است؟ چطور می شود بین آن‌ها تعادل برقرار کرد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

علی ورزشی
توسعه دهنده شیرپوینت

برای رسیدن به جواب این سوال باید چندین مصاحبه شغلی رو شخصا شرکت کنید. با بیزینس‌های مختلف تو شاخه‌هایی که دارن تخصصی کار میکنن آشنا بشید و ببینید خط مشی سازمانی اونا چه طوری تعریف شده. بذارید یک مثال بزنم که دقیقا متوجه این مورد بشید.

ما تو ایران شرکت‌هایی رو داریم که نرم‌افزار‌های سازمانی تو Level‌های مختلف طراحی میکنن و به بیزینس‌های  دیگه میفروشن. یک دسته از این نرم‌افزار‌ها که خیلی بزرگ هم هست به اسم ERP شناخته میشه و برای یکپارچه‌سازی بین منابع و نرم‌افزار‌هایی که تو سازمان‌های مختلف و برای واحد‌های مختلف هست استفاده میشه. خب مسلما اون شرکت نرم‌افزاری که داره تو این حوزه فعالیت میکنه معمولا بیشتر تمرکزش رو بحث‌های مرتبط IT و گرایش‌های برنامه‌نویسی هست و مصاحبه‌های تخصصی از افراد تو زمینه‌های مختلف انجام میشه که بنا به تخصص‌هایی که دارن تو فیلد‌های مشخصی بتونن تو این حوزه کار کنن. شاید جالب باشه که وقتی آگهی استخدام این شرکت‌ها رو بررسی میکنید یک سری تسلط‌ها تو رشته‌های دیگه هم شاهدش هستید. مثلا تسلط یا آشنایی نسبی به مباحث حسابداری و این تیپ مباحث تخصصی که اصلا با تخصص اول کلی فرق داره از همه جهات ولی نرم‌افزار‌هایی که اون شرکت داره تولید میکنه و شایدم یه جورایی به این ERP مرتبط باشه نیاز هست که اموری مثل امور حسابداری هم برای واحد مالی یک شرکت انجام بده. یا مثلا یک نرم‌افزار جدا برای امور مالی داره اصلا تولید میکنه و یک بیزینس دیگه‌ای میاد و این نرم‌افزار و تهیه میکنه. خب پس همونطور که دیدید دو تا فیلد دارن به نوعی با هم ترکیب میشن و در قالب یک محصول یا چند محصول مجزا داره به شرکتی که درخواست این نرم‌افزار‌ها رو میکنه فروخته میشه درصورتی که دو Concept مجزا دارن این دو. 

در واقع نکته‌ای که هست اینه که اگه مثلا شما از همین الان که برفرض ترم 5 دانشگاه هستید رو فیلد‌های تخصصی برنامه‌نویسی کار کنید که مرتبط باشه با این حوزه‌ها و در کنارش مثلا یه آشنایی یا تسلط خوبی رو مفاهیم حسابداری هم داشته باشید مسلما یک مزیت و یک امتیاز برای شما به حساب میاد و نمره شما هم بالاتره پس از مصاحبه. همه این مباحث از شما پرسیده میشه و در نهایت یک جمع‌بندی از توانایی‌های شماست که کارفرما میتونه شما رو انتخاب کنه. این یک مثال از دو حوزه مختلف بود که البته بازم میگم باید از همین الان دقیقا برای سال بعد یا 2 سال بعد یک برنامه‌ریزی بلند مدت داشته باشید که بدونید اولا قراره تو چه شاخه‌ای تخصصی کار کنید و در نهایت بدونید چه موقعیت‌های شغلی برای شما با این تخصص هست. بعد به مرور با شناخت و درک نسبی از بازار کار و بیزینس‌های که هست میتونید فیلد‌های مرتبط با اون حوزه رو که داره روش کار میشه رو به راحتی متوجه بشید که البته نیاز هست با افرادی که میشناسید یا میتونید باهاشون صحبت کنید حتما در این مورد یک گفتگویی کنید تا یک درک درست از بیزینس و آینده کاری خودتون که قراره تو اون حوزه فعالیت کنید داشته باشید. 

این که افراد متخصص تو حوزه تخصصی خودتون رو پیدا کنید و باهاشون صحبت کنید میشه یک اصل که تو هر فیلدی باشه میشه از راهنمایی‌هاشون استفاده کرد و شاخ و برگ‌هایی رو که میشه به این رشته اضافه کرد رو به راحتی شناخت. 

آمار سوال

۱۷ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۷ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار