برو به محتوای اصلی
فرید کاووسی
علاقه‌مند به استارتاپ
۲ سال پیش پرسیده شده

آزمایش آمینوسنتز در دوران بارداری چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

آمنیوسنتز یک تست تشخیصی پیش از تولد است که برای اطمینان از سالم بودن جنین انجام می‌شود. در تست آمینوسنتز مایع اطراف جنین (مایع آمنیوتیک) برداشته شده و برای تشخیص ناهنجاری‌های کروموزومی و ژنتیکی و نقائص لوله عصبی جنین به آزمایشگاه ژنتیک ارسال می‌گردد. آزمایش آمنیوسنتز در مطب پزشک یا بیمارستان و معمولا در هفته‌های 15 تا 21 بارداری انجام می‌شود.

یک جنین مواد مغذی را از طریق جفت بدست می‌آورد. جفت تنها ساختاری است که در تمام طول بارداری به دیواره رحم چسبیده است. جنین اکسیژن و مواد مغذی را از طریق جفت از مادر بدست می‌آورد و همچنین مواد مضر را از طریق جفت دفع می‌کند. خون جنین از راه بند ناف به جفت می‌رود. کیسه آمنیوتیک پر از مایع در داخل رحم قرار داشته و جنین در آن بصور معلق زندگی می‌کند. سلول‌های جنینی، پروتئین‌ها و ادرار جنینی هم در این مایع وجود دارد.

آزمایش آمینوسنتز در دوران بارداری چیست؟

هنگام انجام آمنیوسنتز، پزشک از مانیتور سونوگرافی که تصویری روشن از وضعیت جنین در رحم و نیز مایع آمنیوتیک ارائه می‌دهد، استفاده می‌کند. پس از مشاهده و بررسی تصویر مزبور، پزشک سوزن بسیار باریکی را از راه شکم به درون رحم زن باردار فرو برده و حدود 20 میلی‌‌لیتر از مایع آمنیوتیک را بیرون می‌کشد.

انجام این کار تنها چند دقیقه به طول می‌انجامد. به گفته بسیاری از زنان باردار انجام آمنیوسنتز هیچ گونه صدمه و ناراحتی خاصی در بر ندارد. پس از تهیه مایع آمنیوتیک، می‌توان آزمایش‌های گوناگونی را برای تشخیص بسیاری از اختلالات کروموزومی و سایر بیماری‌ها بر روی آن انجام داد.

تفاوت تست غربالگری و آمینوسنتز:

تست‌های غربالگری که با نمونه‌گیری مقدار اندکی از خون زن باردار و گاه همراه سونوگرافی انجام می‌شوند، می‌توانند ریسک ابتلا به سندرم داون یا اختلالات لوله عصبی را مشخص کنند. انجام این تست‌ها محدود به سن خاصی نیست و برای تمامی زنان باردار در هر سنی قابل انجام است. وقتی نتایج آزمون‌های غربالگری نشان‌دهنده ریسک بالای بارداری برای ابتلا جنین به هر یک از بیماری‌های مادرزادی مورد بررسی باشد، باید آمنیوسنتز را به عنوان یک تست تشخیصی مد نظر قرار داد. همچنین زنانی که به دلیل سن بالا و یا وجود سابقه فامیلی اختلالات کروموزومی دارای ریسک بالایی هستند نیز کاندید انجام آمنیوسنتز به شمار می‌روند.

کاربرد تست آمینوسنتز:

در اوایل بارداری، از آمنیوسنتز برای تشخیص ناهنجاری‌های کروموزومی و مشکلات جنینی دیگر استفاده می‌شود. مانند: 

 • سندرم داون (تریزومی 21)
 • تریزومی 13
 • تریزومی 18
 • سندرم X شکننده
 • ناهنجاری‌های نادر متابولیکی ارثی
 • نقص لوله عصبی (آنانسفالی و اسپینابیفیدا)بوسیله سطح آلفافیتوپروتیین پلاسما

روش آمنیوسنتز در بررسی اختلالات و بیماری‌های مادرزادی همچون عارضه لب شکری، اختلالات ذهنی و آسیب‌های قلبی-عروقی کاربردی ندارد.

احتمالات پس از انجام تست آمینوسنتز:

 • احساس ضعف و تهوع در ساعات ابتدایی پس از انجام تست
 • هشدار در مورد ریزش مایع یا خون
 • درد شدید شکمی برای چند ساعت
 • تب بالای 38 درجه سانتیگراد
 • ممنوعیت انجام فعالیت جنسی و ورزش را یک روز پس از عمل (در موارد خاص)
 • زنان با گروه خون دارای RH منفی بایستی روگام تزریق کنند.

نکته مهم:

آزمایش آمنیوسنتز حدود یک درصد خطر سقط را به همراه دارد. در این آزمایش باید مزایای آن را سنجیده و انجام آن بر مبنای خطرات، صورت پذیرد.