برو به محتوای اصلی
پویا عبدی ، مشاور روانشناس

چگونه با پارانوئید زندگی کنم؟

با اینکه شما نمی‌توانید به تنهایی متحد شریک زندگی خود در درمان شخصیت پارانوئید باشید، اما رابطه سالم، یک زمینه عالی برای رشد و درمان است. مثل هر رابطه‌ای، باید روی الگوهای وابستگی متقابل کار کنید. به این ترتیب زوجین می‌توانند توانایی‌ها و عادات سالم خود را به تنهایی و یا با یکدیگر رشد دهند. در بهترین حالت، هر دو طرف باید مجزا در جلسات درمان توسط روانشناس حضور پیدا کنند. 4 چالش مهم که در جلسه درمان بررسی می‌شود:

تنظیم مرزها:

همسر مبتلا به اختلال شخصیت پارانویید، به محبت و درک نیاز دارد. اما این بدان معنا نیست که آنها می‌توانند هرطور که دوست دارند با شما رفتار کنند و ناراحتی‌های خود را روی دوش شما بیاندازند. یک درمانگر می‌تواند به شما در تعیین حد و مرزها در رابطه ۸و درک انتظاراتتان کمک کند.

تمرین مراقبت از خود:

زوجین باید بتوانند از خود مراقبت کرده و آگاهی خود را نسبت به همسرشان بالا ببرند. با تشویق کارهای مثبت شخصیت پارانوئید و گذراندن وقت عادات مثبت در همسر پارانوئید و بدبین خود ایجاد کنید.

ایجاد یک زندگی اجتماعی سالم:

رفتارها و بداخلاقی‌های شخصیت پارانوئید می‌تواند ازدواج شما را به مرز طلاق و جدایی برساند. جنگ روانی در کنار فشار طلاق سلامت روان شما را به خطر می‌اندازد. حفظ ارتباطات اجتماعی با خانواده و آشنایان می‌تواند به شما برای حفظ آرامش و سلامت شما کمک کند.

منبع: ازدواج و زندگی با شخصیت پارانوئید۷

۲
نمایش سوال