برو به محتوای اصلی

میخوام یه استارتاپ بزنم چطوری بین هم‌تیمی‌هام درصد رو تقسیم کنیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

حسین شیرگیر ، مدیر پروژه در کنسرن ایرباس - بماردیر

اگر درصد منظورتان سهم شراکتی بنیانگذار آن است آن را به وسیله آورده هر شخص محاسبه می‌نمایند به این طریق که بحث بر اساس ماهیت آن استارتاپ دو یا سه قسمت اصلی را انتخاب می‌نمایند و سپس اگر شخص یا اشخاصی در قسمت‌ها کار میکنند از آن درصد به نسبت به آورده تخصص و نقششان در استارتاپ تقسیم‌بندی می‌شود.

معمولا استارتاپ‌ها از دو یا سه شهر شکل می‌گیرند بدین صورت که اگر استارتاپ شما در حوزه آی‌تی باشد تیمسار تاپ شما از توسعه‌دهندگان و بازاریابان یا کسانی که بتوانند ایده شما را به فروش برسانند تشکیل می‌شود این هفته اصلی است سپس شما سرمایه‌گذاران اولیه یا لایه‌های اول که در اصل همان فرشتگان هستند را دارید که آنها هم سهمی بر می‌دارند و بعد از آن اگر باز پیشرفت نمودید نوبت وی‌سی‌ها می‌رسد.

حال ما فکر می‌کنیم که شما حتی به مرحله سرمایه‌گذاری فرشتگان نیز نرسیده‌اید و در بین خود میتوانید یا می‌خواهید استارتاپ را تقسیم‌بندی کنید.

به تعداد واحد‌های اصلی تقسیم نمایید اگر برنامه‌نویسی دارید یک قسمت برای برنامه‌نویسی اگر قسمت بازاریابی و فروش و مارکتینگ دارید یک قسمت برای آن و اگر قسمت سخت‌افزاری دارید یا چیزی را تولید می‌کنید که سخت‌افزار و علم الکترونیک در آن است یک قسمت را هم باید برای آن در نظر بگیرید. برای هر قسمت ۳۳ درصد.

سپس این ۳۳% را بین اعضای آنها نسبت به قدرت آورده دانش تقسیم‌بندی کنید. یکی از بهترین روش‌ها تقسیم‌بندی مساوی است چون واقعاً همه باید برای استارتاپ دلسوز و دلگرم باشند و به معنای واقعی کلمه استارت‌آپ را همانند فرزند دوست داشته باشند. درگیری برای به دست آوردن سهم بیشتر مانند سهمی سمی مهلک برای استارتاپ است که در کوتاه‌ترین مدت منجر به مرگ حتمی استارت‌آپ خواهد شد.

فقط برای حل مشکلات در کنار یکدیگر باشند سخت است ولی شما نیاز به اتحاد تیمی دارید تا تقسیم‌بندی سهم‌الشرک.

با یک نگرش کمونیستی به استارتاپ نگاه کنید اگر فکر میکنید آورده کسی خیلی بیشتر از آورده کس دیگری است از وجود کسی که نقش کمرنگ‌تری به نظر شما دارد چشم‌پوشی کنید به عبارتی او را خط بزنید. حالا شاید با خود فکر می‌کنید اگر او نباشد پس چه کسی کار او را باید انجام دهد خودتان جواب خودتان را داده‌اید. حجم کارش شاید کوچک باشد اما اگر او نباشد شما نمی‌توانید به جلو بروید پس او نیز به اندازه شما کار مهم انجام می‌دهد و باید سهم مساوی داشته باشد.

۵

قبل از تقسیم سهام استارتاپ این سوالات رو باید از خودتون بپرسید:

  • در این استارتاپ نقش کدام یک از موسسان کلیدی‌تر است؟
  • نیازهای اصلی این استارتاپ چیست؟
  • کدام یک از موسسان ارزش بیشتری خلق می‌کند؟
  • هر فرد چه مقدار و چه نوع ارزشی برای استارتاپ ایجاد می‌کند؟
  • چطور می‌توان انواع مختلف مشارکت هم‌بنیان‌گذاران را با یکدیگر مقایسه نمود و به آن امتیاز داد؟

پس از اون لازمه بر اساس یک سری پارامترها که در مطلب چگونگی تقسیم سهام بین موسسان استارتاپ۴ به طور کامل شرح داده شده به هر یک از افراد امتیاز بدید و در نهایت درصد سهام هر فرد رو مشخص کنید.

۳

سوالات مرتبط

آمار سوال

۲۸ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۴ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار