برو به محتوای اصلی

اگه mvp شما قرار باشه به مشتریان در شرایط خاصی سرویس بده، پذیرندگان‌ اولیه رو از چجوری اعتبار‌سنجی (پیدا) می‌کردید/می‌کنید؟ مثلا ویز وقتی بدرد کاربراش می‌خوره که توی ماشین باشن و بخوان ترافیک رو پیدا کنن.

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پذیرندگان آغازین دقیقا کسانی هستن که حاضر هستن از MVP شما با پرداخت هزینه استفاده کنن. حالا می‌تونه دوستانتون یا آشناهاتون و... باشه که علاقه‌مند هستند.

فقط باید پرسونای پذیرندگان اولیه رو دقیق بدونین و بتونین ارائه محصول/ خدمت رو به نحو احسنت انجام بدین.

اعتبارسنجی هم سنجه‌های متفاوتی داره. اگه کلمه startup metrics رو تو گوگل سرچ کنین کلی مطلب پیدا می‌کنین ولی چارچوب AARRR آیتم‌های خوبی رو نشون میده

- Acquisition (کسب کردن، جذب کردن)

- Activation (فعالسازی، میزان استفاده از فیچر و امکان اصلی سرویس استارتاپتون)

- Retention (بازگشت و استفاده مجدد)

- Referral  (دعوت کردن از سایر دوستان برای حضور)

- Revenue (درآمد)

با این معیارها می‌تونین ببینین MVP شما تونسته راه حلی برای مشکلات مشتریانتون باشه یا حداقل پذیرندگان اولیه.

در مورد ویز هم اطلاعی ندارم اما مطمئنا رفته اشخاصی رو پیدا کنه از اطرافش که ماشین داشتن و می‌خواستن ترافیک یا دوربین‌ها رو دور بزنن :)

۴
مسعود صباغی، موسس سایت ساز وبزی

روالی که ما برای وبزی۱۱ به کار بردیم:

  1. از بین ده‌ها مشتری هدف یک گروه را انتخاب کردیم و فقط روی اون تمرکز کردیم.
  2. برای مشتریان اولیه بهتره شما محصول را به آشنایان خودتون معرفی کنید.
  3. برای دسترسی به مشتریان بیشتر شما باید پلن بازاریابی بریزید و راه‌هایی که باعث میشه بتوانید به مشتریان هدف دسترسی پیدا کنید را برنامه‌ریزی و تست کنید.
۲

سوالات مرتبط

فرض کنید در یک تیم استارت‌آپ با یک نفر کار رو شروع کردید و کار به مرحله بهره‌برداری رسیده و نیاز به کار فشرده‌تر هست ولی هم تیمی شما دانش فنی و مورد نیاز برای رد شدن از این مرحله رو نداره و نمیتونه به صورت agile کار بکنه، به طوری که خروجی کار تیمی همسطح یا پایین‌تر از خروجی کار انفرادی هست و کارهای انجام شده تا این مرحله هم بیشتر انفرادی بوده. توافق خاصی هم صورت نگرفته در ابتدای کار. به نظر شما بهتر نیست در همین مرحله جداسازی انجام بشه و ادامه کار به صورت انفرادی و در آینده با تیم قدرتمندتری انجام بگیره؟ (البته این سوال بیشتر جنبه اخلاقی داره تا فنی)
من و دوستم ایده‌ای برای راه‌اندازی یک استارتاپ داریم. دوستم پول دفتر و انبار و هزینه ۲ نیروی انسانی بازاریاب و اعتبار بازار و هزینه طراحی اپلیکیشن رو داره میده، من هم قراره راهبری کل اپلیکیشن از تحلیل و پیاده‌سازی تا راهبری تیم طراحی و مارکتینگ رو داشته باشم. بعدا ممکنه دو نفر را هم بخواهیم با واگذاری سهام وارد مجموعه کنیم و بعدا سرمایه‌گذار هم با واگذاری سهام جذب کنیم. درصد تقسیم سهاممون در همین اول کار برای هر کدوم چقدر باید باشه که بعدا همه جوانب درنظر گرفته شده باشه و کسی دلخور نشه و نره از شرکت و در عین حال موارد جدیدی که وارد شرکت می شوند رو هم پوشش بدیم؟
موضوعی پیش آمده بود در خصوص اضافه شدن یک فرد به تیم استارتاپ برای بر عهده گرفتن بخشی از مسئولیت‌های حوزه فنی. سوال اینه که فرض کنید دو نفر کار رو شروع می‌کنند و سهام رو تقریبا به شکل مساوی بین خودشون (مثلا فنی، کسب و کار و بازاریابی) تقسیم می‌کنند و حالا بعد از مدتی لازم میشه که یک نفر بیاد به تیم اضافه بشه که بخشی از کار فنی رو انجام بده، مثلا برنامه‌نویسی اندروید رو انجام بده! آیا اینجا باید سهام همه اعضای تیم رقیق بشه؟ یعنی مثلا کسی که 10 درصد قراره سهم بگیره از سهم هر فرد 5 درصد می‌گیره؟ یا این که از سهم کسی که قبلا فنی کار بر عهده اون فرد بوده باید کم بشه؟ باید این نکته رو هم در نظر گرفت که مثلا اون موضوع اندروید رو با 100 میلیون تومن میشه انجام داد، پس برای انجامش، میشه این طوری فرض کرد که ما باید بخشی از سهام رو به سرمایه‌گذاری واگذار کنیم که 100 میلیون تومن پول سرمایه‌گذاری کنه، و سهام همه در این حالت قطعا رقیق میشه. حالا اون فردی که قراره اضافه بشه رو میشه به فردی که 100 میلیون تومن در ازای 10 درصد سرمایه‌گذاری می‌کنه تشبیه کرد؟ و اگر میشه این که بنیانگذاری که مسئولیت مارکتینگ رو بر عهده داشته چه گناهی کرده که چون خودش از پس کارها مثلا برمیاد باید سهامش رو واگذار کنه و تعادل تقسیم کار بخش فنی و کسب و کار این طوری به هم نمی‌خوره؟

آمار سوال

۲۱ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۲ ماه پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار