برو به محتوای اصلی
متاسفانه در حال حاضر امکان ایجاد محتوا در این پورتال وجود ندارد.

در صورتی که برنامه‌نویس هستید، چطور به برنامه‌نویسی علاقه‌مند شدید و چطور در این زمینه پیشرفت کردید؟ ترفند خاصی داشتید؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

حجت مردانه زاده ، بنیان گذار افزونه ها دات کام - طراح و توسعه دهنده سیستمهای متن باز

به شخصه قصد راه‌اندازی یک کسب و کار برای خودم رو داشتم در سال 88 که منجر شد به رفتن و کنکاش برای چگونگی راه‌اندازی یک وبسایت که بعد از مدتی در فروم‌های تخصصی داخلی و خارجی بعنوان فعال و علاقه‌مند شدم به جوی که بین برنامه‌نویسان در دنیا وجود داشته که سعی میکنند در هدف که توسعه بیشتر و بهتر یک سیستم هست تمرکز کنند. اولین و آخرین و بهترین معلم بنده گوگل بوده و بس...

اگر کسی واقعا علاقه‌مند باشه با علاقه‌ش هرکاری میتونه انجام بده، مهم علاقه و خواست و تلاش هر فرده. در برنامه‌نویسی سماجت خیلی خیلی عامل پررنگ و قابل توجهیه در کارتون و در مشکلات فنی‌ای که باهاش مواجه میشید چیزی به نام نمیتونم و نمیشه و بلد نیستم نبایستی تو ذهنتون ملکه بشه. اگر میخواهید موفق بشید، پیگیری کنید. آزمون خطا کنید تمرین و تمرین و تمرین هرگز فراموش نشه. برنامه‌نویسی مثل علوم دیگه خوندنی و حفظ کردنی نیست بلکه بصورت عملیاتی در پروژه‌هاست که شما رو به معنای واقعی متخصص میکند.

اگر هم بطور آکادمیک میخواهید وارد این حوزه بشید مجددا تاکید میکنید تمرین و تمرین و تمرین فراموشتون نشه چرا که عناوین و القاب دانشگاهی هم از هیچکسی تا به امروز متخصص فلان زبان برنامه‌نویسی و بهمان گرایش کامپیوتری نساخته و مطمئنا هم نخواهد ساخت....

۶

من به شخصه یادمه از سن پایین که کامپیوتر خریدیم، خیلی علاقه عجیبی بهش داشتم و ساعت‌ها مینشستم و با نرم‌افزارهای مختلف ور میرفتم یجورایی این علاقه رو میشه گفت ذاتی بوده.
از طرفی از دوران مدرسه علاقه به حل مسئله خصوصا در ریاضی داشتم.
مهمترین عامل پیشرفت در این شغل خودآموزی، آزمون و خطا کردن، حل کردن مسائل مختلف و تسلیم نشدنه.

۶

من که خودم به شخصه اولین چیزی که از برنامه‌نویسی یادم میاد، کلاس اول دبیرستان بود (البته قبلش علاقمند تکنولوژی و این جور چیزا بودم) یه درسی داشتیم به نام کار با کامپیوتر، دبیرمون گفت هرکی میخاد VB یاد بگیره از فردا بیاد سر کلاس هر کی‌ام نمیخاد نمره‌شو میدم (اعصاب نداشت کلا) ماهم گفتیم این VB چیه و حتما چیز جالبیه و اولین برنامه‌ای که استاد نوشت و اجرا گرفت کلی خوشم اومد و اصلا همون شد که پروژه پایان ترم 90درصد بچه‌های کلاس رو از سر شوق و کمی هم از سر پول:) انجام دادم و بعد اون هر روز دنبال یاد گرفتن یه جیز جدید تو کامپیوتر بودم. گذشت و موقع انتخاب رشته دانشگاه فقط رشته‌های کامپیوتر رو زدم و یه چندتایی هم مترجمی و ادبیات انگلیسی.

ولی اولین ترم دانشگاه استاد مبانی کامپیوتر جوری حال کل کلاس رو گرفت (در حد هویج بارش بود) که تا یکی دو سال حالم از رشته و گرایش و برنامه‌نویسی بهم میخورد ولی سال سوم به تشویق یکی از بچه‌ها رفتیم تو یه شرکت و وقتی دوباره کار گروهی انجام دادیم و واسه خودمون دوزار کاسب شدیم دوباره چسبیدم به علاقه‌ام. 

سربازی هم این وسط ضربه بسیار بزرگی زد به روند پیشرفتم که نزدیک 2 سال و نیم عقب افتادم.

الان چند ماهی هست دوباره شروع کردم و دارم چیزای جدید یاد میگیرم.

خلاصه که کار گروهی و علاقه زیاد و یکمی هم درآمد برنامه‌نویسی هنوز منو تو این فیلد نگه داشته.

دوستایی هم که از این فیلد رفتن دلیلش علاقه کم، استاد ترم یک دانشگاهمون و زندگی متاهلی و سربازی بود.

۵