برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

چه کار کنیم که زن ذلیل نگویند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

دنبال راه حل برای نگفتن هستید یا دنبال راه حل برای طرز فکری که منجر می‌شه به این حرف؟ 

اگه دنبال راه حل برای نگفتن هستید، خیلی ساده‌ست، کارهایی که فکر می‌کنید منجر به چنین حرفی می‌شه رو انجام ندید، یا با کسایی که این حرف‌ها رو می‌زنن برخورد کنید تا دیگه تکرار نکنن. 

اما آیا این مشکل رو به طور واقعی حل می‌کنه؟ 

جور دیگه‌ای نگاهش کنیم، آیا شما کار اشتباهی انجام می‌دید و اساسا مشکلی وجود داره؟ 

اگه فکر می‌کنید اشتباهه کاراتون، تصحیحشون کنید. 

اگر فکر می‌کنید اشتباه نیست، رفتارتون درسته و دیگران دارن قضاوتِ غلط می‌کنن، نه تنها نباید کوتاه بیاید، بلکه باید سعی کنید به نحوی طرز فکر دیگران رو نسبت به خودتون تغییر بدید. 

پویا عبدی
مشاور روانشناس

عزت نفس در مردی که انگ زن ذلیلی ۶۲می‌خورد ممکن است به شدت آسیب ببیند. پس لازم است اطلاعات خصوصی زن و مرد در محدوده خانواده خود بماند و از مرزهای خانوادگی خارج نشود. لزومی ندارد دیگران متوجه شوند که تصمیمات زندگی را چه کسی می‌گیرید یا این که نقش فعال توسط زن یا مرد اعمال می‌شود. بهتر است حتی اگر مدیریت خانواده با زن است جلوی دیگران طوری رفتار نکند که احترام و عزت مرد نادیده گرفته شود. بنابراین با حفظ اقتدار و عزت نفس مرد در جمع به خصوص جلوی خانواده او، می‌توانید از دخالت دیگران و قضاوت آن‌ها جلوگیری کرد. همچنین مشاوره خانواده می‌تواند اعتماد از دست رفته بین زوجین را بازگرداند.

من از زاویه‌ای متفاوت به این موضوع می‌نگرم:

به نظر من کلماتی مثل "زن ذلیل" از اساس یک "قضاوت" است و فکر می‌کنم آدمی در زندگی اصولاً نباید به قضاوت‌های دیگران اهمیتی بدهد.

تنها چیزی که مهم است نیاز پشت این قضاوت است. یعنی نیاز فردی است که آن کلمه را به ما می‌گوید.

مثلاً اگر رفیقت این کلمه را به تو می‌گوید، احتمالاً نیاز به حضور تو دارد و تو چون (به دلیل رسیدگی به همسر) نمی‌توانی با او باشی، اون این واژه را استفاده می‌کند.

حال نتیجه‌گیری:

اگر با این قاعده به قضاوت‌ها و گفتگوها و رفتارهای اطرافیان بنگریم، نه تنها نگران و ناراحت نمی‌شویم بلکه در ابتدا می‌توانیم درکشان کنیم و سپس اگر بخواهیم می‌توانیم راهبرد دیگری را برای ارضای نیازشان پیدا و انتخاب کنیم.

موفق و آرام باشید...

خب خیلی راحت به اونایی که این حرف رو میزنن ثابت کنید که این از زن ذلیلی نیست بلکه از علاقه‌ی شما به همسرتونه.