برو به محتوای اصلی
مرتضی عطایی نژاد
موسس مرکز نوآوری، و خدمات کارآفرینی و مالکیت فکری تک
سال گذشته پرسیده شده

موضوعی پیش آمده بود در خصوص اضافه شدن یک فرد به تیم استارتاپ برای بر عهده گرفتن بخشی از مسئولیت‌های حوزه فنی. سوال اینه که فرض کنید دو نفر کار رو شروع می‌کنند و سهام رو تقریبا به شکل مساوی بین خودشون (مثلا فنی، کسب و کار و بازاریابی) تقسیم می‌کنند و حالا بعد از مدتی لازم میشه که یک نفر بیاد به تیم اضافه بشه که بخشی از کار فنی رو انجام بده، مثلا برنامه‌نویسی اندروید رو انجام بده! آیا اینجا باید سهام همه اعضای تیم رقیق بشه؟ یعنی مثلا کسی که 10 درصد قراره سهم بگیره از سهم هر فرد 5 درصد می‌گیره؟ یا این که از سهم کسی که قبلا فنی کار بر عهده اون فرد بوده باید کم بشه؟ باید این نکته رو هم در نظر گرفت که مثلا اون موضوع اندروید رو با 100 میلیون تومن میشه انجام داد، پس برای انجامش، میشه این طوری فرض کرد که ما باید بخشی از سهام رو به سرمایه‌گذاری واگذار کنیم که 100 میلیون تومن پول سرمایه‌گذاری کنه، و سهام همه در این حالت قطعا رقیق میشه. حالا اون فردی که قراره اضافه بشه رو میشه به فردی که 100 میلیون تومن در ازای 10 درصد سرمایه‌گذاری می‌کنه تشبیه کرد؟ و اگر میشه این که بنیانگذاری که مسئولیت مارکتینگ رو بر عهده داشته چه گناهی کرده که چون خودش از پس کارها مثلا برمیاد باید سهامش رو واگذار کنه و تعادل تقسیم کار بخش فنی و کسب و کار این طوری به هم نمی‌خوره؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

امین دلشاد
هم‌بنیان‌گذار خانه هوشمند لوکسین

از توضیحی که شما دادید به نظر می‌رسه که این اتفاق توی قسمت‌های اولیه فعالیت استارتاپتون اتفاق افتاده، زمانی که متوجه شدید کار فنی‌ای که قرار بود یک نفر انجام بده، نیاز به دو نفر نیروی فنی داره. 

از نظر من سهامی که روز اول استارتاپ مذاکره می‌شه لزوما روی سنگ حک نشده و ممکنه تا روزی که اولین سرمایه جذب بشه (و یا حتی بعدش) تغییر پیدا بکنه. در نهایت افراد به اندازه‌ی ارزشی که برای استارتاپ ایجاد می‌کنن باید سهام داشته باشن، حالا ممکنه روز اول تصور افراد از ارزشی که قراره ایجاد بکنن متفاوت باشه با ارزشی که در عمل ایجاد می‌کنن. پس این درصد مشارکت می‌تونه به صورت مذاکره‌ای و برای راضی نگه داشتن همه اعضای تیم تغییر پیدا بکنه. ولی هر دو نفرتون پشتوانه‌ای برای ادعاتون دارید و نمی‌شه گفت که بخش‌نامه‌ای وجود داره که بر طبق اون عمل بکنید.

ولی اگر تصور من اشتباه باشه و استارتاپ شما در مرحله‌ای جلوتر از جذب سرمایه‌ی اولیه باشه، معمولا ۱۰-۱۵٪ از سهام استارتاپ رو برای کارمندهایی که در آینده بخوان به استارتاپ اضافه بشن رزرو نگه می‌دارن. این درصد عموما در زمان جذب اولین سرمایه و از سهام هم‌بنیان‌گذارها کنار گذاشته می‌شه و هر عضو کلیدی‌ای که بخواد در ادامه اضافه بشه از اون سهم خواهد داشت.

سوالات مشابه

آمار سوال

۵۶ نمایش
۰ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار