برو به محتوای اصلی
Mrym F
۱۰ ماه پیش پرسیده شده

چه جاهایی برای طبیعت‌گردی در خوزستان در فصل پاییز مناسب است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

ده دز

سرزمین ده دز دارای آب و هوای بی‌نهایت معتدلی است. کوهستان و جنگل و دریاچه همجواری زیبا و کمیابی در این منطقه دارند. دریاچه سد کارون ۳ و پل ‌های قوسی شالو از چشم اندازهای چشم نواز آن هستند. دشت بزرگ، کوه سفید، آبشار شیوند، باغ‌‌های لهبید و حاجی کمال و روستای لنده و همچنین جنگل روح‌ افزای بلوط بلند و کوه قارون و روستاهای اطراف ازجمله دیدنی‌های چهارفصل دلبرانه ده دز هستند.

ده دز

دشت سوسن

دشت سوسن یکی از دلنوازترین گذرگاه‌‌های رودخانه خروشان کارون است که توسط این رود عظیم به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود. در واقع عبور رود کارون از میان دشت اسرارآمیز سوسن، موجب پیدایش مناظر عجیبی در این ناحیه شده است. دشت سوسن علاوه بر طبیعت بسیار زیبا، دارای آثار تاریخی ارزشمندی، از قبیل تپه ‌های باستانی، پل و بَرد گوری‌‌های سنگ‌ مزار که به شکل شیرهای سنگی و به عنوان نمادی از شجاعت و دلیری شخص متوفی بر روی مزارها نصب می‌‌شده است.

دشت سوسن

شیمن

شیمن روستای چهارفصل دل‌انگیز و بختیاری است. شیمن در مرز بین استان‌های خوزستان و چهارمحال بختیاری می‌باشد و به همین علت در تمامی سال از آب و هوایی بسیار خوب و بهاری برخوردار است. این روستا دارای زمین‌های زراعی بسیار از جمله شالیزارهای برنج است. این روستا دارای انگور و انجیر کوهی و بلوط و انار است. مناظر بکری در شیمن وجود دارد که حیرت شما را بر می‌انگیزد.

شیمن

ام الدبس

منطقه‌ ام الدبس یکی از جلوه‌های حیرت‌انگیز خوزستان است که می‌تواند مقصد گردشگران پاییزی باشد. این منطقه از شرق به تپه ماهورهای چزابه در نزدیکی مرز عراق منتهی می‌شود. ام الدبس  تپه‌ای رملی است که رطوبت درون شن‌ها، جان انسان را با طراوت می‌کند. در پاییز، نسیم و رمل‌های شنی در همسایگی یک بافت جذاب جنگلی هنرنمایی می‌کنند.

ام الدبس

کول خرسون

جوشیدن چشمه‌های دیواره‌ای، این دره را به یک دره شگرف تبدیل نموده است. این دره دارای آب دائمی، آبشار و بیشه‌زاری دوست است. مسیر ورودی دره، پوشیده از درختان کنار یا سدر و نیز قسمتی پوشیده از نخل است. دهانه تنگه مملو از برگ‌های زیبای پرسیاووشان است که پاییز اعجاب‌آوری را رقم می‌زند. با برداشتن هر قدم، جلوه‌های زیبا و متفاوتی روبروی‌تان نمایان می‌شود. گاه تنگه آنقدر باریک می‌شود که فقط امکان عبور یک نفر را دارد. دیواره‌های دو طرف گاهی در بالای سر به هم می‌رسند و گاه فقط روزنه باریکی دیده می‌شود.

کول خرسون

کوه سگریون

یکی از زیباترین مناطق طبیعی خوزستان دامنه کوه سگریون است. پوشش گیاهی این دامنه را درختان بلوط، کلخنگ، رملیک و بوته‌های بادام تشکیل داده است. از نظر آب و هوا، طبیعت، سرسبزی و چشمه‌های آب و درختان وحشی در ماه‌های آذر تا فروردین برای صعود بسیار مناسب است.

کوه سگریون

کوه جنگلی دوتو

دامنه‌های شرقی این کوه به دره رودخانه سیراب و دامنه‌‌های غربی آن به دره رودخانه صیدون متصل می‌‌شود. در دامنه غربی این کوه دریاچه کوچکی در میان دو کوه کله و دوتو قرار دارد و آب از زمین و اطراف آن می‌‌جوشد. دامنه‌های پوشیده از جنگل و هوای معتدل، خاصه در فصل سرد از ویژگی‌های آن است.

کوه جنگلی دوتو

تنگ تکاب

این تنگه موزه طبیعت و تاریخ است. به فاصله کمی از مدخل تنگ دو کتیبه تاریخی به خط نستعلیق ساده بر روی سنگ نقر شده است. طبیعت این تنگ غیرقابل وصف است و زیبایی خیره کننده آن ویژه این منطقه از کشور است.

تنگ تکاب

کوه تاراز

آب چلو از این کوهستان زیبا سرچشمه می‌‌گیرد. کوه نیمه جنگلی تاراز از شمال غربی به کوه للر و از جنوب به کوه تخت سرشط متصل است و دامنه‌های شرقی آن به آب بازفت منتهی می‌‌شود.

کوه تاراز

هور مزرعه

آب هور مزرعه در فعالیت‌های کشاورزی ساکنین محل نقش مهمی دارد و نوعی برنج محلی، معروف به برنج هویزه در حاشیه کمربندی این هور کشت می‌شود. این هور جزایر زیبایی دارد، در بهار سرشار از سرسبزی و در پاییز مملو از اعجاز طبیعت و پرندگان مهاجر می‌شود.

هور مزرعه

پرزین

در دره پرزین، علاوه بر مشاهده چشمه‌های متعدد و آبشارهای دلربا، می‌توان دالان‌های طبیعی، پونه، گل و گیاهان طبی را مشاهده کرد. این مکان تفریحی در واقع دره ای ست سرسبز و خنک و دارای آبشارها و برکه‌هایی زیبا و دیدنی است. این مکان به واسطه هوای مطبوعش در گرمای طاقت فرسا و سرمای استخوان سوز زمستان خوزستان، گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشاند.

دره ی پرزین

باجول

باجول منطقه‌ای خوش آب و هواست که در ادوار گذشته به دلیل ساخته شدن بند در مسیر رودخانه، بخش‌هایی از آن به زیر آب رفته است. منطقه باجول یکی از مناطق گردشگری ایذه است که پس از آبگیری دریاچه سد کارون ۳ و مشرف شدن به دامنه کوه منگشت و دریاچه سد، این منطقه به یک قطب گردشگری تبدیل شده است. یکی از آثار نجات یافته تاریخی آن منطقه، نقش برجسته باجوله است که از دوران شاهان محلی الیمایی در دوره امپراتوری اشکانی به جا مانده است.

باجول

تالاب هورالعظیم

تالاب هورالعظیم  یکی از بزرگ‌ترین تالاب ‌های ایران است. این تالاب از آب‌های مازاد رود‌های کرخه، دویرچ و اروندرود تشکیل شده است. سراسر هور پوشیده از نِی، جگن (چولان)، لوئی، بردی، تیره تیزک است که هر قدر به داخل آن پیش می‌‌رویم، ارتفاع آن‌ها بیشتر شده به طوری که دید را محدود می‌سازند. در هور گونه‌‌هایی از گیاهان شناور مانند نیلوفر آبی نیز دیده می‌‌شود که ریشه در آب دارند و به صورت شناور در سطح یا بخشی از آب زندگی می‌کنند. هور پر از راز و یاد جوانان سلحشور این مرز و بوم است. گاه زیبایی هور چنان شما را خیره می‌کند که ممکن است در آن گم شوید. هورالعظیم افسونگر در حال مرگی است که بانی اش انسان است. اگر هور از دست رود، گرد و غبار بیش از پیش، شهرهای ایران را خواهد آزرد.

حسن سیدی
مدیر دیجیتال مارکتینگ

خوزستان به دلیل آب و هوای مناسبی که در پاییز و زمستان داره همه جاش دیدنیه. بهترین جاذبه‌های طبیعی خوزستان۲۰ رو تو این مطلب می‌تونید در موردش اطلاع کسب کنید. جاهایی مثل سد دز، آبشار آرپناه، دشت سوسن و...