برو به محتوای اصلی
سوال
مدیریت
رسول رازقندی
کارآفرین
سال گذشته پرسیده شده

لطفا تجربه خودتونو از مدیریت ایرانی بنویسید؟ منظورم روش‌ها و اعمال خاص مدیریتی هست که در ظاهر و طبق اصول مدیریت در دنیا ممکنه اشتباه بنظر برسن اما با توجه به فرهنگ کار ایران کاملا کاربرد دارن؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

حسین شیرگیر
مدیر پروژه در کنسرن ایرباس - بماردیر

پاسخ دادن دقیق به این سوال سخت است.

مدیریت کلان به شدت به شرایط سیاسی و ساختار فرهنگی آن کشور وابسته است.

یعنی هر دوی این سیستم‌ها به شدت بر روی یکدیگر اثر می‌گذارند و این اثرگذاری به صورت یک چرخه است یعنی مدیریت بر روی سیاست، سیاست بر روی فرهنگ و یا برعکس فرهنگ بر روی سیاست، سیاست بر روی مدیریت و مدیریت دوباره بر روی فرهنگ اثر می‌گذارد.

به خاطر همین اکثر کارشناسان در دادن نظر شرایط سطحی را در نظر میگیرند و به صورت کلی می‌گویند که مدیریت ایران افتضاح است این کلمه درست است که مدیریت ایران افتضاح است اما دلیل آن این نیست که ما مدیریتی را از کشوری در قاره دیگر بگیریم و آن را در کشور خود اعمال نماییم.

اما مشکل بزرگتری دیگر اینجاست که چگونه آن را به عبارتی بومی‌سازی کنیم. برای خودمان مناسب کنیم آن شیوه مدیریتی را و چه کسی تصمیم می‌گیرد که کدام قسمت آن را قبول کنیم و کدام قسمت آن را حذف نماییم.

اینها موضوعاتی بسیار پیشرفته و پیچیده هستند که بدون تحقیقات دانشگاهی و موسسات پیچیده جواب دادن به آنها کاری عبث خواهد بود چرا که آن جواب به هیچ وجه به درد نخواهد خورد و ما را از چاله به چاه خواهد انداخت. تصمیم‌گیری در مورد استانداردها و شرایط مدیریتی که در جهان و یا حداقل در کشورهای پیشرفته مورد قبول است چیزی است که باید متخصصین عبور در دانشگاه‌ها در طول سالیان به آن پردازند و اینگونه نیست که کسی آن را برداشته و با اعمال نظر شخصی آن را بومی‌سازی یا ایرانی کند. به همین منظور دانشگاه‌های علوم مدیریتی ما به همراه انیتا‌های خصوصی خارجی باید بر روی مسائل مدیریت ایران تمرکز کنند که با شرایط فعلی کنونی مورد دوم امکان‌پذیر نیست و دانشگاهیان باید راهی برای عبور از این معضل پیدا کنند.

متاسفانه نتوانستم جواب مستقیمی به سوالتان بدهم چرا که جوابی که بر اساس عقاید یک یا چند نفر و بدون تحقیق و تفحص در جامعه در شرایط کنونی در مدیریت گذشته و مدیریت حال و دیدگاه‌های آینده جواب به درد بخور نخواهد بود.

این موضوع شاید جدی‌ترین و پیچیده‌ترین سوال آینده ایران است.

سوالات مشابه

سوال مشابهی موجود نیست.

آمار سوال

۳۹ نمایش
۱ دنبال‌کننده
سال گذشته پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار