برو به محتوای اصلی
محسن
۱۱ ماه پیش پرسیده شده

اگر صاحب خانه شدید لطفا توضیح بدید که چگونه به خانه رسیدید و تجربه‌ی خود را در این مورد برای دیگران شرح دهید. لطفا اگر توصیه‌ای هم در این زمینه دارید دریغ نفرمائید؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

بعد از سال‌ها اجاره‌نشینی قصد خرید خونه کردم. برای شما که میخواهید در آینده خونه بخرید این تجربیات بسیار بکار میاد.

من کاملا صفر کیلومتر و بدون هیچ مشورت خاصی دوره افتادم تو تهران دنبال خرید خونه. اما مهم‌ترین نکاتی که دوستان بهم گفتن و خیلی به کارم اومد این بود:

اولا در محلی که زندگی می‌کنی دنبال خونه بگرد. طبیعیه که تمام کوچه پس کوچه‌ها رو میشناسی و مشاوران املاک نمیتونن بیخود از یه محلی برات تعریف کنن و گولت بزنن.

نکته مهم بعدی: فقط تو یک محله یا منطقه دنبال خونه باش. امکان نداره بتونی انرژی و وقتتو صرف چند محله یا منطقه بکنی و خونه خوبی هم گیرت بیاد.

نکته مهم دیگه: یک جدول درست کنید و هر اطلاعاتی راجع به یک خونه در هرجا می‌بینید با همه جزئیات توی اون ذکر کنید. جزئیاتی مثل: محله و موقعیت ملک، متراژ، سن بنا، طبقه چندمه، چند واحدیه، نما، آسانسور، پارکینگ، انباری، لابی چطوره، حیاط چطوره، نقشه ملک چطوره، تخلیه هست یا نه، نام مشاور و تلفنش، حتی نکاتی که تو بازدید از ملک دیدید و حس کردید بنویسید. اینا بسیار فرَار هستن و از ذهن میرن و به یاد آوردنشون بسیار سخته.

برای خرید خونه با یه برنامه‌ریزی، تیر 96 هشتاد میلیون تومن توی صندوق مسکن یکم بانک مسکن خوابوندم تا تیر 97 وام 160 میلیونی بگیرم. از اردیبهشت امسال شروع کردم به خونه دیدن و قیمت‌ها همینجور جلوی چشمم داشتن بالا میرفتن. چون موعد وام تیر بود هیچ کاری از دستم بر نمیومد. اگر همون پارسال با خرید اوراق یه خونه خریده بودم وام اوراق با سودش توی تورم امسال مستهلک شده بود و به نفعم بود. متاسفانه به ثبات مملکت اعتماد کردم و قیمت ملک دو برابر شد. در حقیقت قدرت خرید من نصف شد.

برای شروع رفتم سایت دیوار. خونه‌هایی که توی سایت دیوار میذارن توضیحاتی میدن که اغلب منطبق با واقعیت نیست و وقتی میری می‌بینی متوجه می‌شی که خونه‌ای که نوشته خوش نقشه اصلا بدنقشه است! یا مثلا غرق نور یا آکواریوم که نوشته دروغ محضه و اصلا نور پاسیو هست! در خیلی موردها عکس ملک مال خودش نیست و تزئینیه! در بعضی موردها مشاور املاک اصلا این ملک را کار نمیکنه یا اصلا ملک وجود نداره و فقط قلاب گذاشته تا شمارو جلب کنه و بودجه شمارو بپرسه و براتون مورد معرفی کنه. سن ملک را خودتون از روی کنتور برق چک کنید اغلب کمتر از واقعی میگن.

آگهی نیازمندی‌های همشهری هم تقریبا همینه. خصوصیات خونه تقریبا معکوسه و فقط قصدشون کشوندن شما به دیدن ملک هست. با این فرق که آگهی‌های همشهری فروشنده‌تر هستن (چون برای آگهی هزینه کردن) و دیواری‌ها بعضیاشون فروشنده نیستن و فقط دارن واسه ملک قیمت‌سازی میکنن یا میخوان قیمت ملک رو دربیارن.

متاسفانه تو چندسال اخیر یه پدیده‌ای باب شده به نام املاک زنجیره‌ای. اینا باعث افزایش قیمت ملک تو همه جای تهران شدن. هر کدوم تو هر منطقه یک یا چند شعبه زدن و برای کسانی که قصدشون از خرید ملک، سرمایه‌گذاری هست کار میکنن و خودشون هم بساز و بفروشن اغلب. بنگاه‌های محلی بعضیاشون خیلی بهتر از املاک زنجیره‌ای هستن.

یادتون باشه ملک خوب و به قیمت که مالکش پول لازم باشه و شدیدا فروشنده به هیچ عنوان گیر مصرف کننده نمیاد و بنگاهی فورا اونو ازش میخره تا بالاتر بفروشه و سود ببره. پس اصلا گول کلماتی مثل مالک شدیدا فروشنده را نخورید.

در خرید عجله نکنید و صبر و استقامت داشته باشید. درست توی لحظاتی که کاملا ناامید میشید یه ملک خوب پیدا می‌کنید. اونو از دستش ندید وگرنه بیشتر ناراحت میشید.