برو به محتوای اصلی

من پایه یازدهم هستم و میخواهم بدونم چطور برای کنکور آماده بشم و از کجا شروع کنم؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

هدف شما چیست؟ چرا می‌خواهید به دانشگاه بروید؟ چرا این رشته را انتخاب کردید؟ دانشگاه رفتن با کدام اصول و ارزش‌های زندگی شما همخوانی دارد؟ سردرگم نباشید و تحت تاثیر همکلاسی‌ها و خانواده و اطرافیان تصمیم‌گیری نکنید تا بعدا چیزی را گردن کسی نندازید. از همین الان مسئولیت کامل همه تصمیمات زندگی‌تان را برعهده بگیرید. در نهایت هیچ کسی به غیر از خودتان نمی‌تواند به شما کمک کند. زمانی که دلیل و انگیزه محکمی برای کنکور دادن در یک رشته مشخص پیدا کردید آن وقت پتانسیل کار کردن شما به شدت افزایش پیدا می‌کند و دچار حواس‌پرتی نمی‌شوید.

 قدم بعدی شیوه آماده‌سازی برای امتحان است:

  1. تسلط کامل به کتاب درسی. راه میان‌بری وجود ندارد.
  2. امتحان‌های مستمر. شما نیاز به دریافت مداوم فیدبک دارید تا نقاط ضعف و قوت خودتان را بدانید و ببینید بقیه چطور عمل می‌کنند.
  3. کتاب‌های قلمچی. تست‌های پرتکرار کنکور سال‌های پیش را به شما معرفی می‌کنند. همیشه مباحثی هستند که مهمتر از مباحث دیگر هستند و نیازمند وقت بیشتر هستند.
  4. تست تست تست. هرچه بیشتر تست بزنید ذهن‌تان الگوهای بیشتری را یاد می‌گیرد و درصد غافلگیر شدن‌تان سر جلسه کاهش می‌یابد. بطور کلی هر تست جدیدی باید برای شما تبدیل به یک الگوی آشنا با اندکی تغییر بشود.
  5. ورزش تغذیه خواب. این عوامل مهم‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید و به شدت روی کیفیت مطالعه شما تاثیر می‌گذارند. مطالعه برای کنکور یک ماراتن است و توجه به این عوامل استقامت شما را از لحاظ ذهنی و روحی افزایش می‌دهد و شما را متمرکز و تیزبین نگاه می‌دارد.
۶
علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

مسلما یکی از مواردی که باید تو برنامه آموزشی برای خودت در نظر بگیری آزمون‌های آزمایشی هست که باید شرکت کنی. من دقیقا نمیدونم پایه یازدهم الان دقیقا میشه چندم دبیرستان با این سیستم فعلی ولی اگه اول دبیرستان میشه خب خیلی نقطه شروع خوبی هست برای این که بتونی از الان استارت این کارو بزنی. ببین آزمون‌های مختلفی تو سطح‌بندی‌های مختلف داره برگزار میشه. سیاست‌های مختلفی هم پشت آزمون‌های آزمایشی هست. ولی شخصا خودم آزمون‌های گزینه دو رو پیشنهاد می‌کنم برای این سبک سوالاتش خیلی تنوعی هست و منابع آموزشی که داره ارایه میده تقریبا خیلی میتونه تو امتحان‌های نهایی و امتخان کلاسی کمک کنه بهت. 

از طرفی کارنامه‌هایی رو بعد از هرآازمون داره به شما میده که تا اونجا که یادمه نزدیک به 6 تا کارنامه بود که از همه لحاظ بررسی می‌کنه که کلا تو چه مواردی ضعف داری. مثلا اگه ضعف تو مباحث ریاضی و جبر و هندسه و اینا داری خب خیلی نقطه شروغ خوبی هست برای اینکه بتونی از الان این نقاط ضعف رو پوشش بدی. البته مسلما کلاس‌های آموزشی که بیرون برگزار میشه خالی از لطف نیست. مثلا آموزشگاه‌هایی مثل بعثت تو یه سری از درسای خاص اساتید خوبی داره. باید ببینی اساتید خوب تو چه فیلد‌هایی دارن تدریس می‌کنن. شاید نیاز باشه واسه هر کدومش یه آموزشگاه بری ولی حتما قبلش رزومه استادش رو بررسی کن ببین تو چه سطحی هست و چه قدر اینایی که شرکت کردن راضین ازش. 

مباحث پایه‌ای از اول دبیرستان به شدت مهمه و اگه یه بخشی‌اش رو خوب یاد نگیری مسلما بعدا به مشکل میخوری چون اینا بعدا و در آخر به هم پیوسته میشه و نیاز هست از تجربه قبلی هم استفاده کنی  برای راه حل‌هاشون. ببین دوست عزیز کل صحبت سر اینه که بتونی درس رو درک کنی. این طوری دیگه واسه آزمون‌های آزمایشی و کلاسی و خیلی از آزمون‌های دیگه استرس نداری و درک کردی یه سری موارد رو. یه سری درسا هم که حفظی هست که اونا هم تکنیک‌های خاص خودش رو داره. ولی آزمون‌های آزمایشی رو حتما شرکت کن. اگه خواستی میتونی دو تا آزمون ازمایشی رو ثبت نام کنی ببینی تا مثلا بتونی جنبه‌های مختلفی از طراحی سوالات رو ببینی. این یکی از مواردی بود که خودم بهش دقت نکردم و از وسط‌های سوم دبیرستان شروع کردم و اگه زودتر شروع می‌کردم مسلما تسلطم رو مباحث بهتر بود. 

۳