برو به محتوای اصلی
متاسفانه در حال حاضر امکان ایجاد محتوا در این پورتال وجود ندارد.

بهترین روش انتخاب رشته کنکور سراسری چیست؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

بهترین روش برای انتخاب رشته کنکور سراسری این است که خودتان اقدام به این کار نمایید. برای این کار ابتدا باید رشته شهرهای مورد نظر خود را اولویت‌بندی کنید. این اولویت‌بندی باید با توجه به تراز و رتبه‌ای که در کنکور کسب کرده‌اید انجام گیرد. در فرم انتخاب رشته، شما مجاز به انتخاب 150 رشته شهر هستید. 30 انتخاب اول را به انتخاب‌های رویایی خود اختصاص دهید، یعنی انتخاب‌هایی که شانس قبولی شما در آنها بسیار کم است و شامل رشته‌های خوب در دانشگاه‌های بسیار خوب کشور است که قبول شدن در آنها آرزوی هر کسی است. 50 انتخاب بعدی خود را به انتخاب‌های خوشبینانه اختصاص دهید یعنی انتخاب‌هایی که در صورت خوش‌شانس بودن در آن‌ها قبول می‌شوید. در ادامه 50 انتخاب را نیز به رشته شهرهایی اختصاص دهید که با توجه به رتبه و تراز شما، احتمال قبولی در آنها بالا است و کاملا متناسب با رتبه شما هستند. 20 انتخاب پایانی باید رشته شهرهایی باشند که احتمال قبولی شما در آنها در بدترین حالت نیز وجود دارد و قبولی شما در آنها صد درصد است. 

بهترین روش انتخاب رشته کنکور سراسری چیست؟

در انتخاب رشته کنکور باید نکات زیر را نیز در نظر داشته باشید:

 1. در فرم انتخاب رشته می‌توانید 150 انتخاب داشته باشید، که توصیه می‌شود تمام 150 انتخاب خود را در این فرم پر کنید.
 2. در بررسی فرم شما، تمام 150 رشته انتخابی شما بررسی شده و سپس نوبت نفر بعدی می‌رسد.
 3. اولویت‌بندی رشته شهرهایی که انتخاب می‌کنید باید بر اساس علاقه شما باشد نه چیز دیگری.
 4. تصمیمی بگیرید که یک یا چند سال بعد به درستی تصمیم خود اطمینان داشته باشید.
 5. در سیستم گزینش دانشگاه سراسری رشته‌های انتخابی از بالا به پایین کنترل می‌شود و اولین رشته‌ای که نمره‌ی لازم در آن کسب شده باشد به عنوان رشته‌ی قبولی شما اعلام می‌شود و شما مجاز هستید تنها در همان رشته در دانشگاه ثبت نام کنید.
 6. بعد از در نظر گرفتن علاقه در پر کردن فرم انتخاب رشته بهتر است که به نوع دانشگاه اعم از روزانه، شبانه، پیام نور و... و همچنین رتبه علمی دانشگاه‌ها دقت نمایید.
 7. در پر کردن این لیست خیالبافی نکنید و به شرایط شغلی که در کشور وجود دارد، توان تحصیلی خودتان و واقعیت‌های موجود توجه نمایید. رشته‌هایی را انتخاب نمایید که آینده شغلی داشته باشند.
 8. در مورد تمام رشته‌هایی که انتخاب می‌کنید حتما اطلاعات کافی را بدست آورید و مطمئن شوید که با شخصیت شما و توانمندی‌های شما سازگار است.
 9. در مورد رشته‌ها و شهرهایی که انتخاب می‌کنید با خانواده، دوستان و آشنایانی که اطلاعات کافی دارند مشورت نمایید. سعی کنید با افرادی مشورت کنید که در آن رشته و یا دانشگاه مربوطه تحصیل کرده‌اند.
 10. عجله نکنید و بدون استرس و نگرانی فرم انتخاب رشته خود را پر نمایید.
 11. قبل از پر کردن فرم انتخاب رشته، به نکات و اطلاعیه‌هایی که سازمان سنجش در سایت خود منتشر کرده است توجه نمایید.
 12. به آمار و اطلاعات قبولی‌های سال‌های گذشته توجه کنید، زیرا این اطلاعات به شما کمک می‌کند که با دیدی بازتر به پر کردن فرم انتخاب رشته بپردازید.
 13. از برنامه‌های کامپیوتری و یا سایت‌ها برای انتخاب رشته استفاده نکنید زیرا هوش مصنوعی به پای هوش انسان نمی‌رسد و تنها می‌توان از آنها به عنوان کمکی و راهنما استفاده کرد.
 14. رشته از دانشگاه مهم‌تر است بنابر این ابتدا به رشته توجه کنید و آن را بر اساس علاقه خود انتخاب کنید و سپس به دانشگاه آن توجه نمایید.
 15. اگر شما مجاز به انتخاب رشته در دوره روزانه شده‌اید به این معنا است که شما در دوره‌های دیگر همچون شبانه، غیر انتفاعی و... نیز مجاز به انتخاب رشته می‌باشید. دقت کنید که تمامی این دانشگاه‌ها را در لیست خود بگنجانید.
 16. در انتخاب دانشگاه باید به این مسائل دقت کنید که مسافت آن تا محل زندگی شما چقدر است، آیا خوابگاه دارد یا خیر، آیا شرایط گرفتن خانه برای شما وجود دارد یا نه و...
 17. چند سالی است که گزینش بومی انجام می‌شود، بنابر این شهرها و دانشگاه‌های اطراف محل زندگی شما بیشتر حائز اهمیت است.
 18. اولویت دوره‌ها ابتدا با روزانه است سپس شبانه، بعد از آن پیام نور و غیر انتفاعی. دانشگاه‌های بین‌الملل که پردیس دانشگاه‌های دولتی هستند نیز در صورتی در لیست شما قرار می‌گیرند که از توانایی مالی کافی برای پرداخت شهریه برخوردار باشید.
 19. اگه قصد شما ادامه تحصیل تا مقاطع بالاتر است باید دقت کنید زیرا برخی از رشته‌ها امکان ادامه تحصیل در ایران برایشان ممکن نیست و دارای محدودیت می‌باشند.
 20. پیشنهاد می‌شود در صورتی که توانایی پرداخت شهریه دانشگاه آزاد را دارید، به جای تحصیل در دانشگاه دولتی شهرهای دور از محل زندگی‌تان در دانشگاه آزاد نزدیک محل زندگی خود تحصیل کنید که مشکلات دوری از خانواده، رفت و آمد و... را نداشته باشید. البته اگر رشته‌هایی مثل پزشکی مد نظر شما است قضیه فرق دارد.
 21. اگر دانشگاه‌های انتخابی شما در نزدیکی‌تان قرار دارند بهتر است که به آنها مراجعه کرده و فضای دانشگاه را از نزدیک ببینید همچنین در مورد واحدهایی که باید در آن رشته مربوطه بگذرانید نیز اطلاعاتی جمع‌آوری کنید.
 22. اگر در دوره روزانه دانشگاهی قبول شوید اما در مرحله ثبت نام خود را انجام ندهید، سال بعد از شرکت در کنکور سراسری محروم خواهید شد.
 23. در صورت انصراف از رشته‌های شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور و نیمه حضوری شما از شرکت در کنکور سال آینده محروم نمی‌شوید.
 24. پذیرش اولیه در رشته‌های نیمه متمرکز روزانه نیازمند انصراف نیست.
 25. دفترچه راهنمای انتخاب رشته سازمان سنجش را مطالعه نمایید تا با شرایط پذیرش در دانشگاه‌های مختلف، نحوه بومی گزینی، اطلاعیه‌ها و ظرفیت دانشگاه‌ها آشنا شوید.
 26. کاملا منطقی و با توجه به تراز و رتبه خود اقدام به انتخاب رشته نمایید.
 27. امکان انتقال یا تغییر رشته از سایر دوره‌ها به دوره روزانه وجود ندارد.
 28. به رشته‌های زیر گروهی که در آن نمره‌ی بهتری کسب کرده‌اید توجه بیشتری داشته باشید.
 29. به شرایط پذیرش دانشجو و شرایط خاص بعضی از رشته‌ها مانند: گرایش خاص، جنس پذیرش، امکان تغییر رشته یا جابجایی و ظرفیت پذیرش دقت نمایید.
 30. بهتر است رشته‌های شبانه خود را در شهر خود یا شهرهای نزدیک انتخاب کنید زیرا این دوره در قبال دادن خوابگاه به شما تعهدی ندارد.
 31. تنها به وجه اجتماعی رشته‌ها و پیشنهاد دوستان و آشنایان خود توجه نکنید، این فقط شمایید که در آن رشته تحصیل می‌کنید نه دیگران پس علاقه را حتماً مدنظر قرار دهید و در کنار آن به مسائل دیگر نیز توجه کنید.
 32. کد رشته را فقط از گروه آزمایشی خودتان انتخاب کنید.
 33. دانشگاه شاهد ضوابط خاصی دارد، به آن توجه کنید و در صورت تمایل آن را انتخاب نمایید.
 34. در فرم انتخاب رشته کد رشته‌ها را تکرار نکنید، با این کار هیچ تاثیر بیشتری در قبولی خود نمی‌گذارید.
 35. اگر اطمینان دارید که در یک رشته حتی با وجود قبولی در آن، به دانشگاه نخواهید رفت را از لیست خود حذف کنید چرا که با این کار موجب تضییع حقوق دیگر داوطلبان می‌شوید.
 36. بهتر است ورود اطلاعات به سامانه را با کمک شخص دیگری انجام دهید تا کمتر به اشتباه بخورید. نهایت دقت را در پر کردن فرم و ورود اطلاعات به سامانه انتخاب رشته سازمان سنجش به خرج دهید.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری اغلب یک هفته بعد از اعلام نتایج کنکور خواهد بود. و در این مدت داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده باشند می‌توانند بر طبق مواردی که در بالا گفته شد این کار را انجام داده و فرم انتخاب رشته را در سایت سازمان سنجش پر کنند. طبق روال هرساله زمان در نظر گرفته شده برای انجام انتخاب رشته کنکور سراسری از نیمه دوم مرداد ماه آغاز خواهد شد و تا اواخر مرداد ماه نیز ادامه خواهد داشت که داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می‌بایست در مدت زمان معین شده اقدام به انتخاب رشته کنکور سراسری نمایند.

۹

تو این سایت هم روش خیلی خوبی برای انتخاب رشته مطرح شده:

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور سراسری۱۹

۲