برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

من و دوستم ایده‌ای برای راه‌اندازی یک استارتاپ داریم. دوستم پول دفتر و انبار و هزینه ۲ نیروی انسانی بازاریاب و اعتبار بازار و هزینه طراحی اپلیکیشن رو داره میده، من هم قراره راهبری کل اپلیکیشن از تحلیل و پیاده‌سازی تا راهبری تیم طراحی و مارکتینگ رو داشته باشم. بعدا ممکنه دو نفر را هم بخواهیم با واگذاری سهام وارد مجموعه کنیم و بعدا سرمایه‌گذار هم با واگذاری سهام جذب کنیم. درصد تقسیم سهاممون در همین اول کار برای هر کدوم چقدر باید باشه که بعدا همه جوانب درنظر گرفته شده باشه و کسی دلخور نشه و نره از شرکت و در عین حال موارد جدیدی که وارد شرکت می شوند رو هم پوشش بدیم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

امین دلشاد
هم‌بنیان‌گذار خانه هوشمند لوکسین

من نظری در مورد مزایا و معایب این نوع همکاری نمی‌دم،‌ ولی یک روشی رو برای تقسیم سهام می‌شناسم که معرفی می‌کنم تا شاید به دردتون بخوره.

اسم روش هست اسلایسینگ پای۶۳ (قاچ کردن کیک). به این صورت هست که برای هر چیزی که به رشد استارتاپ کمک می‌کنه یک ارزشی در نظر گرفته می‌شه. شما که تنها دارید از تخصصتون نفع می‌رسونید باید یا شریکتون که داره سرمایه رو میاره، باید مشارکتتون تبدیل به یک ارزش قابل مقایسه باشه.

برای این کار ابتدا باید مشخص بشه که تخصص شما در بازار آزاد چقدر ارزش داره. یعنی اگر شما بخواهید جایی غیر از استارتاپ خودتون کار کنید چقد حقوق می‌گیرید. این کار برای تمامی افرادی که بدون دریافت حقوق دارند وقتشون رو برای رشد استارتاپ صرف می‌کنند محاسبه می‌شه. این حقوق‌ها تبدیل به حقوق ساعتی می‌شه و ارزش وقت هر نفر در هر ساعت کار مشخص می‌شه تا بشه اون رو مقایسه کرد با تاثیر سرمایه و سایر عوامل رشد. این کار رو علاوه بر کار و سرمایه،‌ برای سایر عوامل مثل دارایی‌های ثابت و روابط هم انجام می‌دیم.

تنها چیزی که می‌مونه تاثیر ریسک عوامل مختلفه. اگر استارتاپ شما شکست بخوره کسی که دارایی ثابت آورده داراییش رو ور می‌داره (پس ریسکی رو متحمل نشده)، کسی که کار کرده چیزی گیرش نمیاد ولی ممکنه این وسط چیزهایی یاد بگیره (ریسک بالا ولی همراه با گین اندک)، و کسی که پول آورده هیچ چیزی گیرش نمیاد (ریسک بالا بدون گین). پس اگر بخواهیم ضریب مشارکت به این عوامل بدیم اولی به همون اندازه محاسبه شده توی پاراگراف بالا می‌ارزه، دومی رو می‌تونیم در ۲ ضرب کنیم تا تاثیر ریسک رو در نظر گرفته باشیم، و سومی رو در ۴ (چون به دست آوردن پول خیلی سخته).

در هر لحظه‌ای می‌شه حساب کرد که شما مستحق چه میزانی از سهام هستید (با محاسبه میزان تاثیر شما از کل تاثیرات عوامل) و اگر دوستی تنها پول آورده و در ادامه زحمتی نمی‌کشد به مرور زمان تقلیل می‌شود و کفه شما سنگین‌تر می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با این مدل می‌تونید این ویدیو۵۷ رو ببینید.

عرفان آریان‌منش
مدیر محصول در کشمون

با اینکه هیچ اصول مشخصی واسه تقسیم درصد سهام وجود نداره، من خودم به شخصه عقیده دارم اگه تلاشتون از ابتدا مساوی با همه، باید سهامتون هم مساوی باشه. ولی این دوستت حس میکنم بیشتر سرمایه‌گذاره تا هم‌بنیانگذار. مدت زمان و هزینه‌ای که واسه دفتر و انبار و نیروی انسانی میده هم باید دقیق مشخص باشه. کسایی که بعدا وارد شرکت میشند با رقیق شدن سهامتون جا واسشون باز میشه، فعلا نگران اضافه شدن نفرات جدید نباشید. سایت http://foundrs.com/۶۵ هم میتونه کمک کنه برای محاسبه درصد سهام. پیشنهاد میکنم درباره مفهوم وستینگ و قرارداد هم‌بنیان‌گذاران هم تحقیق کنید.

قرارداد بنیان‌گذار یا Cofounder agreement چیست؟

وستینگ (Vesting) چیست و چرا برای یک استارتاپ اهمیت دارد؟

ناشناس

فارغ از اینکه چه کاری انجام میدید و هر فرد قراره کدام بخش ماجرا رو به عهده بگیره , پیشنهاد میکنم حتما؛ حتما حتما (!) تعهدات میزان سود و زیانتون رو بصورت رسمی و ثبتی در دفتر ثبت اسناد رسمی به ثبت برسونید. و همه عوائد و هزینه ها و شرایط جدایی همگی ذکر بشه. حتی مالکیت های دامنه ها و هاست و سرور چگونگی این ها روش فکرکنید و بصورت حقوقی مورد مطالعه قرار بدید. 

چون در شرایط استاندارد هیچ مشکلی نیست و اینها دقیقا زمانی به درد شما میخوره که مشکلی بین طرفین بوجود اومده باشه و اونجاست که میتونه کلیه سرمایه گذاری هاتون بره رو هوا....

یک توصیه برادرانه: از اینجور شراکت ها بسیار با احتیاط گذر کنید. چراکه اگر شما یک فنی کار و متخصص باشید و شریک شما صرفآً سرمایه گذار باشه ، بدون شک اون همیشه سهم بیشتری از ماجرا رو برای خودش متصور هست چون این رو میگه که چون من سرمایه رو آوردم شما نمیتونستید بدون این سرمایه هیچکاری انجام بدید.

پس مراقب باشید دوست من...

سوالات مشابه

آمار سوال

۵۸۳ نمایش
۰ دنبال‌کننده
۲ سال پیش پرسیده شده
آمار بازدید در این ماه