برو به محتوای اصلی
ناشناس
سال گذشته پرسیده شده

طلاق توافقی چیست؟ مراحل، زمان و هزینه آن چگونه است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

اشکان خسروی‌پور
کارشناس امور بین‌املل

طلاق توافقی یکی از انواع طلاق است که در آن زن و شوهر هردو خواستار این هستند که از هم طلاق بگیرند و در مورد تمامی مسائل هم با هم توافق کرده‌اند. در طلاق توافقی زوجین باید به دادگاه خانواده مراجعه کنند و درخواست خود را بنویسند. زن و شوهر باید در مورد حضانت فرزند بعد از طلاق، ملاقات فرزند، نفقه ایام عده، شیوه استرداد جهیزیه، وصول مهریه و... به هم به توافق رسیده باشند و این موارد را نیز به دادگاه اعلام نمایند. برای گرفتن طلاق توافقی زوجین از هم نیازی به شرایط و دلایل محکمه پسندی وجود ندارد. در طلاق توافقی زن و شوهر با توجه به شرایط و وضعیت خانوادگی خود به این نتیجه می‌رسند که دیگر نمی‌توانند با هم زندگی کنند و در مورد جدایی به توافق می‌رسند.

طلاق توافقی چیست؟ مراحل، زمان و هزینه آن چگونه است؟

مدارکی که برای طلاق توافقی لازم است:

  • اصل و کپی شناسنامه زوجین
  • اصل و کپی کارت ملی زوجین
  • اصل و کپی عقدنامه

بعد از اینکه دادخواست به دادگاه داده شد، به زن و شوهر گفته می‌شود که داوری را به دادگاه معرفی نمایند که این داور می‌تواند از میان بستگان آنها انتخاب شود. اگر زوجین نتوانند کسی را به عنوان داور معرفی کنند و یا نخواهند که کسی را معرفی کنند، دادگاه خودش داوری را تعیین می‌کند. داوران منتخب یا منصوب از طرف دادگاه باید مسلمان، متاهل، معتمد، دارای حسن شهرت و حداقل 40 سال تمام بوده و تا حدودی به وضعیت روحی زوجین آشنا باشند و یا اینکه بعد از انتصاب به داوری در جریان زندگی و اختلافات این زوجین قرار بگیرند. داور باید سعی کند که با زوجین صحبت کرده و آنها را به ادامه زندگی تشویق کند. در صورتی که موفق نشد باید گزارشی به دادگاه بدهد که نشان دهنده عدم سازش زن و شوهر است. طبق این گزارش دادگاه گواهی عدم سازش را برای زوجین صادر می‌کند و به آنها تحویل می‌دهد. در هنگام صدور این گواهی دادگاه باید مطمئن باشد که زن حامله نیست. به همین دلیل زن برای معاینه بارداری، به پزشکی قانونی مراجعه می‌کند و گواهی عدم بارداری را دریافت می‌کند، در برخی مواقع نیز دادگاه برمبنای اقرار زن به حامله نبودن، مراتب را گواهی می‌کند.

گواهی عدم سازش به مدت 3 ماه معتبر است و بعد از آن از اعتبار ساقط می‌گردد. زوجین می‌توانند با ارایه گواهی به دفترخانه طلاق، صیغه طلاق را جاری و ثبت نمایند. اگر تا پایان مدت اعتبار این گواهی طرفین یا یکی از آنها برای ثبت به دفترخانه مراجعه نکند، گواهی مذکور باطل می‌شود و باید دوباره برای آن اقدام کرد.

هزینه طلاق توافقی:

هزینه واریزی دولتی یک طلاق توافقی برای دو طرف 850 هزار تومان خواهد بود. این هزینه متشکل از 300 هزار تومان هزینه ثبت دادخواست و مشاوره و 550 هزار تومان هزینه ثبت و اجرای صیغه طلاق در دفترخانه ازدواج و طلاق می‌اشد.

برخی نیز برای انجام کارهای طلاق خود وکیل می‌گیرند که در این صورت این هزینه نیز به هزینه‌های دیگر اضافه خواهد شد. نرخ دستمزد وکلا متغیر است اما می‌توان به صورت حدودی گفت که حق‌الوکاله آنها بین 1,000,000 الی 2,000,000 تومان است. که از هرطرف دریافت می‌شود. پس از تحویل مدارک و انجام ملاقات حضوری با وکیل، پروسه اجرایی توسط وکیل طلاق توافقی انجام و بعد از آن نیاز به حضور شما نیست و تا اتمام مراحل قانونی شما منتظر نتیجه از سمت وکیل خواهید ماند.

اگر تمامی مدارک زوجین کامل باشد و مشکلی در کار آنها پیش نیاید، مدت زمانی که طلاق توافقی به طول می‌انجامد حدودا 3 الی 9 روز کاری است. 

طلاق فقط و فقط یک راه حل است برای زندگی‌ها و رابطه‌هایی که به کلی به بن‌بست رسیده است و امکان ادامه آن به هیچ وجهی موجود نیست. در واقع بهترین شکل طلاق، طلاق توافقی است که در آن زوجین عدالت و انصاف را رعایت کرده باشند. در این نوع طلاق درگیری و دعوا وجود ندارد، درنتیجه دردسر کمتری داشته و در صورتی که زوج فرزندی نیز داشته باشند، به فرزند در طی این پروسه لطمه کمتری وارد می‌گردد.