برو به محتوای اصلی

شرایط وام مسکن در سال ۹۷ چیست؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جواب‌کو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

وام مسکن انواع مختلفی دارد که هرکدام از آنها شرایط و سود متفاوتی دارند. انواع وام مسکن عبارتند از وام از محل اوراق ممتاز، وام صندوق مسکن یکم، صندوق پس‌انداز مسکن، جعاله و جعاله تعمیر. بیشترین سقف این وام‌ها برابر با 160 میلیون تومان است که متعلق به وام زوجین از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم می‌باشد، بازپرداخت اکثر این وام‌ها 12 سال و سود آن‌ها بین 8 تا 17.5 درصد است که توسط بانک مسکن به متقاضیان داده می‌شود.

شرایط وام مسکن در سال ۹۷ چیست؟

وام مسکن صندوق یکم:

وام مسکن صندوق یکم 160 میلیون تومان است و سود این وام برابر با 8 درصد می‌باشد یعنی این وام کمترین میزان سود بانکی را دارا می‌باشد. این وام با شرایط خاص زوج اولی بودن به افراد متاهل نیز تعلق می‌گیرد. مدت بازپرداخت این وام 12 سال در نظر گرفته شده است که هر قسط آن برابر با 1 میلیون و 731 هزار تومان است. در این وام در ازای دریافت 160 میلیون تومان، معادل 89 میلیون تومان سود به بانک پرداخت می‌شود. از شروط اصلی دریافت این وام زوج اولی و خانه اولی بودن است ضمن اینکه برای دریافت 160 میلیون تومان متقاضی باید به مدت ده ماه سپرده‌ای معادل 80 میلیون تومان را در حساب بانک مسکن قرار دهد. لازم به ذکر است که اگر یکی از زوجین به هر دلیلی واجد شرایط وام صندوق مسکن یکم زوج اولی‌ها نباشد می‌تواند به عنوان مکمل از تسهیلات مسکن اوراق ممتاز مسکن استفاده کند.

وام مسکن یکم برای مجردها شرایط دیگری دارد. حداکثر میزان این وام برابر 80 میلیون تومان است و برای اینکه بتوانید این وام را دریافت نمایید باید میزان 40 میلیون تومان را به مدت ده ماه در بانک مسکن سپرده‌گذاری کنید. بازپرداخت این وام 12 ساله است و میزان سودی که در ازای دریافت 80 میلیون تومان باید به بانک پرداخت نمایید، معادل 44 میلیون و 700 هزار تومان است. هر قسط این وام برابر با 860 هزار تومان در نظر گرفته شده است. تنها شرط برای افراد مجرد این است که اولین بار باشد که اقدام به استفاده از تسهیلات بانک مسکن می‌کند؛ است.

وام تسهیلات از محل اوراق ممتاز:

وام دیگر، تسهیلات از محل اوراق ممتاز است. سقف این وام 60 میلیون تومان است و برای دریافت این وام، متقاضی باید اقدام به خرید 120 برگ تسه کنند، البته این اوراق قابلیت خرید و فروش در بورس اوراق بهادار را دارند و با توجه به قیمت متوسط کنونی این اوراق هزینه دریافت این وام 7 میلیون و 440 هزار تومان است. بازپرداخت وام از محل اوراق ممتاز 12 ساله است و سود آن 17.5 درصد در نظر گرفته شده است. هر قسط آن با توجه به سود 17.5 درصدی معادل 1 میلیون تومان است. میزان سودی که در مجموع بعد از 12 سال توسط متقاضی به بانک مسکن پرداخت می‌شود برابر با 83 میلیون تومان است.

وام صندوق مسکن یکم:

وام دیگری که با عنوان صندوق مسکن یکم در بانک مسکن پرداخت می‌شود دارای مدت سپرده‌گذاری کمتر با سقف 25 میلیون تومان، 20 میلیون تومانی و 12 میلیون و 500 هزار تومانی است. در وام 12 میلیون تومانی با سود 11 درصد فرد دو برابر تسهیلات مورد نظر خود یعنی 24 میلیون تومان به مدت 6 ماه سپرده‌گذاری می‌کند تا در مدت 12 سال بازپرداخت آن را انجام دهد. در وام 20 و 25 میلیون تومانی فرد با سپرده‌گذاری به مبلغ میزان وام درخواستی و مدت زمان 12 ماهه تسهیلاتی 12 ساله دریافت می‌کنند.

وام جعاله:

وام جعاله نوع دیگری از وام مسکن است که اغلب به عنوان مکمل وام‌های قبلی پرداخت می‌شود. وام جعاله به میزان 10 میلیون تومان است که مدت بازپرداخت آن 5 ساله می‌باشد. برای خرید این اوراق نیز فرد باید 20 برگ تسه خریداری کند که معادل 1 میلیون و 240 هزار تومان است. میزان قسط ماهانه برای این وام برابر با 250 هزار تومان است که در مدت 5 سال باید پرداخت شود.میزان سودی که بعد از 5 سال به بانک مسکن پرداخت می‌شود معادل 5 میلیون تومان است.

وام جعاله تعمیر:

وام جعاله تعمیر وامی است که برای تعمیرات مسکن می‌توان آن را از بانک مسکن گرفت. سقف این وام معادل 5 میلیون تومان است. برای دریافت این وام به سپرده گذاری 6 ماهه معادل 5 میلیون تومان در بانک مسکن نیاز است. سود وام جعاله تعمیر 11 درصد است که بازپرداخت آن نیز 5 سال در نظر گرفته شده است. ماهانه مبلغ 100 هزار تومان باید به عنوان قسط پرداخت شود که بعد از ماه پنجم پرداخت آن شروع خواهد شد. میزان سودی که به بانک پرداخت می‌شود معادل 1 میلیون و 500 هزار تومان است.

۸

سوالات مرتبط

آمار سوال

👁️ ۱۹٬۲۳۴ نمایش
👤 ۱ دنبال‌کننده
🗓 ۵ ماه پیش پرسیده شده
📈 آمار بازدید در این ماه

سوال رو به اشتراک بگذار