برو به محتوای اصلی
مزدک صدقی
مدیر مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی
سال گذشته پرسیده شده

بهترین اسباب‌بازی برای کودک دو ساله چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

اگر می‌خواهید کودک شما در سنین بزرگسالی از لحاظ قدرت مغزی انعطاف‌پذیر باشد و یادگیری بهتری داشته باشد، باید او را از سنین کودکی در محیطی پرورش دهید که انواع محرک‌های حسی در آن وجود داشته باشد. بدین صورت کودک در آینده هوش بالایی خواهد داشت و همچنین با محیط مدرسه نیز سازگارتر خواهد بود. بهترین روش برای برانگیختن انواع حواس کودک، استفاده از اسباب‌بازی مناسب در هر سن است. اسباب بازی برای کودک دو ساله کمک می‌کند تا با تمرکز بر بازی و کشف و کنجکاوی، در داخل یا خارج از خانه، لذت ببرد. همچنین اسباب‌بازی‌های الکترونیکی و دستگاه‌هایی هم وجود دارد که  هم سرگرم‌کننده بوده و هم در رشد و یادگیری او بسیار موثر است. برای کودک 2 ساله بهترین اسباب‌بازی‌ها به شرح زیر است: 

1) بلوک‌های بازی:

بلوک‌هایی که از جنسی بی‌خطر هستند و کودک می‌تواند آنها را روی هم چیده و یا در کنار هم قطاری قرار دهد. حتی می‌تواند با آن شکلی شبیه به خانه بسازد و یا ماشین بازی کند. بازی کردن با این بلوک‌ها مهارت‌های دستی کودک را بالا می‌برد.

بهترین اسباب‌بازی برای کودک دو ساله چیست؟

2) توپ و یا اسباب‌بازی‌هایی که باعث فعالیت بدنی بیشتر در بیرون از خانه می‌شوند:

کودکان در این سن نیاز دارند تا فعالیت بدنی داشته باشند بنابر این باید آنها را به پارک ببرید تا این نیازشان تامین گردد. برای بازی کودکان در این محیط‌ها می‌توانید از توپ‌های پلاستیکی نرم و یا توپ‌های پارچه‌ای استفاده نمایید و یا از وسایلی بازی استفاده کنید که کودک می‌تواند آنها را راه ببرد و یا به دنبال خود بکشد. به این طریق هم فعالیت بدنی کودک زیاد می‌شود و هم اینکه می‌تواند بین راه رفتن و کنترل آن وسیله بازی نیز تعادل ایجاد کرده و مهارت کسب کند.

بهترین اسباب‌بازی برای کودک دو ساله چیست؟

3) وسایل موزیکال:

برای کودکان در این سنین اسباب‌بازی‌های موزیکال بسیار جذاب است. می‌توانید برای او یک پیانو اسباب‌بازی و یا یک دستگاه بلز کودکانه و مناسب این سن بخرید تا شاهد ذوق کودک خود در هنگام بازی با آن باشید.

بهترین اسباب‌بازی برای کودک دو ساله چیست؟

4) پازل:

 یکی از بازی‌های مورد علاقه کودکان در این سن بازی با پازل است. وقتی کودک قطعات پازل را درهم جفت می‌کند و یک شکل شگفت‌انگیز به وجود می‌آورد انگار تمام دنیا را کسب کرده. این پیروزی برایش بیش از هر چیز خوشایند است. بازی با پازل نه تنها برای کودک لذت‌بخش است بلکه قدرت تمرکز و تشخیص او را بالا می‌برد، بهتر است اول پازل‌هایی انتخاب کنید که قطعات کمتری دارند و به مرور که کودک بازی را یاد گرفت به تعداد قطعات اضافه کنید. پازل‌های دو تکه‌ای برای کودک دو ساله بسیار مناسب است.

بهترین اسباب‌بازی برای کودک دو ساله چیست؟

5) مکعب هوش:

مکعب هوش یک اسباب‌بازی فکری آموزشی است. بر روی هر وجه این مکعب بازی، شکل‌هایی وجود دارد که جای آنها خالی است. کودک می‌بایست با توجه به اشکالی که روی هر وجه مکعب خالی است قطعه‌ی مشابه را تشخیص داده و در درون آن قرار دهد با این کار کودک، قطعه به داخا مکعب می‌افتد. شاید در ابتدا پیدا کردن جای مناسب هر قطعه برای کودک سخت باشد، ولی در انتها وقتی کودک به نتیجه برسد، بسیار احساس غرور و اعتماد به نفس خواهد کرد. همچنین می‌توانید حین بازی اشکال را نام برده و از کودک بخواهید رنگ‌های اشکال را طبقه‌بندی کند.

بهترین اسباب‌بازی برای کودک دو ساله چیست؟

6) مداد رنگی:

برای کودکان دو ساله مداد رنگی می‌تواند بسیار جذاب باشد و به رشد مهارت‌های او کمک زیادی بکند. محیط امن و مناسبی را برای کودک در نظر بگیرید و تعدادی مداد رنگی و کاغذ نقاشی در اختیار او قرار دهید. بگذارید کودک هر آنچه در سر دارد را بر روی کاغذ بیاورد. 

بهترین اسباب‌بازی برای کودک دو ساله چیست؟
مهدی صابری منش
سرپرست برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات - متخصص کدینگ کالا (مهندسی صنایع - تکنولوژی صنعتی، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی)

در کنار جواب‌های عنوان شده میشه به خمیربازی، شن‌های آموزشی و همچنین رنگ‌های انگشتی هم اشاره کرد.