برو به محتوای اصلی
پریسا رزازی
کارشناسی ارشد IT -کارشناس توسعه کسب و کار اسنپ تریپ
۲ سال پیش پرسیده شده

برای مدیر محصول (پروداکت منیجر) شدن باید چه مهارتهایی داشت؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

باسط رستمی
همبنیان گذار نوین توریسم

مدیر محصول در عصر دیجیتال ویژگی‌های متفاوتی بسته به نوع شرکت و ساختار اون می‌تونه داشته باشه. شرکت مشاوره مدیریت مکنزی مقاله جامعی در اینباره داره که می‌تونید مطالعه کنید (مقاله مدیر محصول در عصر دیجیتال).۴۷

دانیال نوری
مدیر محصول @بامیلو

همیشه وقتی مدیریت محصول رو توی گوگل سرچ کنید، یکی از عکس‌های خیلی معروفی که باهاش مواجه میشین اینه:

مدیریت محصول ترکیبی از تجربه کاربری، بیزنس و تکنولوژیه
مدیریت محصول ترکیبی از تجربه کاربری، بیزنس و تکنولوژیه

این تصویر دید خوبی از کلیت مدیریت محصول به شما میده. شما به عنوان مدیر محصول، فردی هستید که دید بیزنسی دارید و میدونید چجوری تجربه‌ی کاربری رو خلق و بهینه کنید و از طرفی میتونید برای هر مشکلی راه حل تکنولوژیکالی رو ارائه بدید.

مفهوم مدیریت محصول و مسئولیت‌هایی که به این نقش داده میشه توی شرکت‌های مختلف متفاوته، خصوصا توی ایران که هنوز این نقش به خوبی جا نیفتاده، اما همه‌ی شرکت‌ها در خصوص یک سری کلیات با هم توافق دارن. بخش بخش عکس بالا و مسئولیت‌ها و مهارت‌های مرتبط به اون رو توضیح میدم:

1- بیزنس: 

  • توانایی تحلیل بازار و درک فرصت‌هایی که توی بازار وجود داره، برای مثال مدیر محصول علی بابا همیشه باید دوره‌های پرمسافرت سال رو تحلیل کنه.
  • دونستن metric‌های مهم هر مارکت. برای مثال اگر توی اسنپ کار می‌کنید، باید بدونید کدوم KPI‌ها برای موفقیت شرکت شما حیاتی‌تر هستن، تعداد سفرها در روز یا تعداد رانندگان یا...
  • تحلیل رقبا: نمی‌تونید فقط با دیدن با نگاه به شرکت خودتون محصول رو مدیریت کنید، باید همیشه نگاهی به رقبا داشته باشید و مداما پیشرفت/تغییرات اونها رو تحلیل کنید و بر اساس اون تصمیمات لازم رو بگیرید.

2- تجربه کاربری:

  • شناختن متدهای مختلف تحلیل کاربر: شما محصول رو برای مشتری‌های خاصی میسازید و باید از روش‌های مختلف برای شناخت بهتر اونها و تحلیل رفتارشون استفاده کنید، برای مثال Focus Group.
  • استفاده از ابزارهای آنالتیکس: اینجا میتونید توضیحات بیشتری پیدا کنید.
  • داشتن توانایی دیزاین و طراحی خیلی به شما کمک میکنه.

3- تکنیکال:

  • شاید به عنوان مدیر محصول، هیچوقت در تاریخ زندگیتون مجبور به کد زدن نباشید، اما شما مداما با تیم‌های مختلف برنامه‌نویسی و توسعه‌دهنده‌های مختلفی در ارتباط خواهید بود و برای برقراری ارتباط با اونها نیازه که بتونید با زبون اونها باهاشون صحبت کنید.
  • به عنوان مدیر محصول، شما دارید راه حل‌های سیستماتیک برای مسائل دنیای واقعی پیدا میکنید، بنابراین داشتن دید سیستمی و تکنیکال به شما کمک میکنه راحت‌تر مسیرتون رو پیدا کنید.

این‌ها اولیه‌ترین مهارت‌هایی هستن که برای ورود به حوزه مدیریت محصول نیاز دارین، قطعا هرچقدر سطح شما بالاتر باشه باید مهارت‌های حرفه‌ای‌تر و پیچیده‌تری رو یاد بگیرید، برای مثال تحلیل دیتا و هوش تجاری از این مواردن.