برو به محتوای اصلی
عسل رجایی‌منفرد
مهندسی شیمی
۲ سال پیش پرسیده شده

چگونه کودک را از شیر بگیریم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

بهترین زمان برای اینکه کودک خود را از شیر بگیرید، 18 ماهگی تا 2 سالگی است، اما به علت ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن کودکان شیرخوار و احتمال ابتلای کودک به عفونت‌های میکروبی، آلرژی و آسم، بهتر است تا 2 سالگی شیردهی به کودک ادامه پیدا کند. علاوه بر این تاکید می‌شود کودک شیرخوار در فصل گرم تابستان از شیر مادر محروم نشود. اگر در فصول گرم همچون تابستان در برنامه تغذیه‌ای کودک تغییری ایجاد شود ممکن است کودک در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها قرار گیرد. در شیر مادر ماده‌ای به نام هموگلوبین وجود دارد که باعث می‌شود کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند از سیستم ایمنی بالاتری نسبت به کودکان دیگر برخوردار باشند و ابتلا به بیماری‌های مختلف در آن‌ها به حداقل برسد. اما اگ مادر به دلیل بیماری داروی خاصی مصرف کند و یا اینکه ببیماری او بر شیرش تاثیرگذار باشد، با مراجعه به پزشک ممکن است شیردهی برای او ممنوع شود، در این صورت حتی اگر کودک او زیر 18 ماه باشد باید شیردهی را قطع کند.

چگونه کودک را از شیر بگیریم؟

برای از قطع کردن شیر کودک باید به صورت تدریجی و گام به گام عمل کنیم، به طوری که معمولا دوره‌ای 30 روزه یا 45 روزه را برای این کار در نظر می‌گیریم. و این را بدانید که وابستگی کودک به شیر مادر تنها به دلیل رفع نیاز گرسنگی او نیست، زیرا در سن 2 سالگی کودک می‌تواند از انواع مکمل‌های غذایی در کنار شیر مادر برای رفع نیاز گرسنگی خود استفاده کند، بلکه این کششی که در کودک وجود دارد به دلیل رسیدن به آرامش است. اگر شیر کودک را یکباره قطع کنید ممکن است به کودک شما ضربه عاطفی و روانی جدی وارد شود و در برخی موافع آثار آن قابل جبران نیست.

رعایت موارد زیر ترک شیر مادر را برای کودک شما آسان‌تر می‌کند:

  • اگر کودک شما سر صبح عادت به شیر خوردن دارد، به جای شیر صبحانه‌ای فریبنده برای او حاضر کنید تا با علاقه صبحانه جدید را جایگزین شیر کند.
  • وقتی به سوپرمارکت و یا فروشگاه می‌روید به کودک خود کمک کنید یک شیر انتخاب کند و آن را برایش بخرید.
  • برای کودک خود یک لیوان و یا قمقمه زیبا بخرید که در آینده در آن شیر بخورد. می‌توانید اجازه دهید که خودش ظرف دلخواهش را انتخاب کند.

بدین ترتیب شما مقدمات کار را فراهم کرده‌اید.

● خودتان را برای مقاومت‌های کودکانه آماده کنید:

در سن دو سالگی کودک تازه هویت خود را می‌شناسد و خواسته‌ها و نیازهای خود را می‌فهمد. بنابر این اگر می‌خواهید که در این قضیه شما پیروز ماجرا باشید باید از امر و نهی کردن کودک خود دست بردارید و ذهن کودک خود را بشناسید. با کودک خود مدارا کنید و طوری رفتار کنید که انگار این عمل خواسته خود او بوده است.

● برای فرزندتان دلیل بیاورید:

خیلی از کودکان در برابر این قضیه سرسختی نشان می‌دهند و بداخلاقی می‌کنند و یا پرخاشگر می‌شوند. در این زمان شما به عنوان یک مادر باید با فرزند خود به زبان خودش و طوری که او بفهمد صحبت کنید، سعی کنید غرور او را تحریک کنید با حملاتی مثل: «پسرای بزرگ مثل تو با لیوان شیر میخورن» یا اینکه بعضی زمان‌ها را محدود کنید و بگویید که مثلا در مهمانی‌ها و جلوی دیگران دیگر امکان شیر دادن به او را ندارید چون بزرگ شده است یا اینکه قبل از خواب نمی‌توانید دیگر به او شیر بدهید.

● در برنامه‌های روزانه‌ او تغییراتی به وجود آورید:

او را زمان بیشتری خارج از خانه نگه دارید تا در عادت‌های او تغییراتی ایجاد شود. کودک را بیشتر به خانه پدربزرگ و مادربزرگش یا به پارک ببرید. بچه‌ها در این سنین به راحتی با جایگزین‌ها کنار می‌آیند پس سعی کنید روش‌ها و کارهای مناسبی را برای کودک خود در نظر بگیرید.

● آرامش و خونسردی خود را حفظ نمایید:

اگر از اقداماتی که انجام داده‌اید هیچ نتیجه‌ای نگرفتید، عصبانی نشوید، آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید. اینکه بخواهید کودک خود را متقاعد کنید اصلا کار آسانی نیست. زمانی که کودک شما لجبازی می‌کند و حرف‌های شما را متوجه نمی‌شود، بهترین کار این است که لجبازی‌ها و بداخلاقی‌های او را نادیده بگیرید. زمانی که کودک شما کمی آرام شد می‌توانید به او فرصت این را دهید که بداند به جز شیر شما را خوردن می‌تواند کار‌ها و بازی‌های جالب دیگری به همراه شما انجام دهد.

● حواستان باشد که کودکتان گرسنه نماند:

در این دوره حساس که می‌خواهید کودک را از شید مادر جدا کنید باید حواستان باشد که کودکتان گرسنه نماند. قبل از اینکه اقدام به این کار کنید باید کودک را به خوردن غذاهای کمکی عادت دهید. قبل از اینکه کودک خیلی گرسنه شود از او بپرسید بین شیر و غذاهای کمکی موجود کدام یک را دوست دارد.

اگر فرزند شما تقاضای شیر کرد، مقداری شیر داخل لیوان محبوبش بریزید و به او بدهید. در تمام این مدت سعی کنید لباسی بپوشید که جلوی آن دکمه و یا زیپ نداشته باشد و یقه آن نیز بیش از اندازه باز نباشد که کودک نتواند به سینه شما نزدیک شود. می‌توانید لباس‌های سرهم و یا پیراهن‌هایی که تا گردن دکمه دارند بپوشید.

چگونه کودک را از شیر بگیریم؟

● به مدت یک یا چند روز کودک را ترک کنید:

د رطی این دوره در صورت امکان یک یا چند روزی را در منزل و کنار فرزندتان نباشید، اگر شاغل هستید می‌توانید به بهانه یک ماموریت خانه را ترک کنید. بعد از اینکه از مسافرت بازگشتید می‌توانید از این فرصت استفاده کرده و به تدریج شیردهی به او را قطع نمایید.

● از همسرتان کمک بگیرید:

از همسر خود بخواهید وقت بیشتری را با فرزندتان بگذراند. در دورانی که قصد دارید او را از شیر بگیرید، از پدر خانواده بخواهید به او غذا بدهد یا وقت‌هایی که شیر می‌خواهد، او را در آغوش بگیرد و بیرون از خانه ببرد. پدر می‌تواند شب‌ها فرزندتان را بخواباند و در کنار او باشد زیرا بسیاری از بچه‌ها عادت دارند با مکیدن سینه مادر خود به خواب بروند.

● جایزه دادن و تشویق کردن را فراموش نکنید:

اگر کودک شما در مورد این قضیه خیلی لجبازی می‌کند به او قول یک جایزه خوب بدهید و بگویید اگر سعی کند که با لیوان شیر بخورد برایش اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش را خواهید خرید. این جایزه می‌تواند هم اسباب‌بازی باشد و هم خوراکی.

● بعد از دوران شیردهی به محل کار خود بازگردید:

ابتدا اجازه بدهید هم شما و هم فرزندتان به قطع شیردهی عادت کنید سپس به محل کارتان بازگردید. به هیچ عنوان تا قبل از این دوره حساس فرزندتان را ترک نکنید.

● در طی این دوره صبر و محبت داشته باشید:

بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که مادران تا 2 سالگی فرزندشان را با شیر خودشان تغذیه کنند. البته از نظر پزشکی مانعی در مورد افزایش این دوره وجود ندارد و مادر می‌تواند حتی تا سن 4 یا 5 سالگی هم به کودک خود شیر بدهد. 

قطع شیردهی به صورت ناگهان برای مادر هم ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد. زیرا سینه مادر در طی این دو سال مدام شیر تولید می‌کرد و تولید شیر همچنان ادامه دارد و اگر به صورت ناگهانی تخلیه شیر از سینه متوقف شود باعث می‌شود که سینه‌ها متورم شده و دچار آبسه یا عفونت گردد. علاوه بر آن قطع ناگهانی شیردهی ممکن است برای کودک نیز شوک عاطفی را ایجاد نماید. به تدریج باید این کار را انجام دهد یعنی هر روز نسبت به روز قبل یک وعده کمتر به کودک خود شیر دهد تا کم کم تولید شیر در بدن مادر کم شده و مشکلات جانبی به دنبال نداشته باشد.

فرزند به عمل شیر خوردن علاقه دارد و از این طریق ارضای عاطفی نیز می‌شود. بهتر است مادر قبل از این که فرزند نزد او بیاید و تقاضای شیر کند جایی باشد که کودک نتواند به راحتی به او دسترسی داشته باشد. مثلا نباید مرتب جلوی او روی صندلی بنشیند و یا او را مدام در آغوش بگیرد. در عین حال فاصله‌گیری از کودک نباید طوری باشد که کودک احساس کند که مادرش دیگر دوستش ندارد و یا با او قهر است باید غیر مستقیم باشد.

خیلی از مادران ممکن است که به هر دلیلی اعم از نداشتن شیر و یا فرم خاص سینه نتوانند به فرزند خود شیر بدهند و مجبور هستند که از شیر خشک استفاده نمایند این مادران نیز باید از سن یک سالگی شیر خشک را از غذای کودک حذف کنند و کودک خود را به شیر پاستوریزه عادت دهند. در ماه‌های اولیه کودک هضم شیر گاو برای کودک مشکل است برای همین مادر مجبور است که از شیر خشک استفاده کند. بعد از یک سالگی شیر خشک هیچ مزیتی برای کودک ندارد.

● به فرزند خود یاد دهید که چگونه از لیوان استفاده کند:

قبل از آن که وارد مرحله گرفتن کودک از شیر شوید باید به کودک خود یاد دهید که چگونه از لیوان استفاده کند و نوشیدنی‌های مختلف را در آن بنوشد. می‌توانید از لیوان‌های دردار به همراه نی استفاده کنید. کودک از اوایل یک سالگی می‌تواند یاد بگیرد که به تنهایی غذا بخورد. سعی نکنید که تمام کارهای کودک خود را انجام دهید، به او یار دهید که خودش غذا بخورد یا از لیوان استفاده کند. به این ترتیب اعتماد به نفس کودک خود را نیز بالا خواهید برد.