برو به محتوای اصلی
متاسفانه در حال حاضر امکان ایجاد محتوا در این پورتال وجود ندارد.

چه خسارت‌هایی تحت پوشش بیمه بدنه نیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

هدف و دیدگاه اصلی شکل‌گیری بیمه بدنه همانند انواع و اقسام بیمه‌های موجود، کاهش ریسک است. راننده‌ای که بیمه شخص ثالث می‌خرد، حداقل ریسک‌هایی را که مطابق قانون جاری کشور ملزم به پوشش آن‌ها است، مدیریت می‌کند. شخصی که بیمه بدنه را برای خودروی خود می‌خرد، ریسک بیشتری را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد، ریسکی که از نظر خریدار بیمه بدنه، پوشش آن از طریق بیمه ارزش وجه پرداختی جهت خرید بیمه بدنه را دارد. 

چه خسارت‌هایی تحت پوشش بیمه بدنه نیست؟

بیمه مرکزی که به عنوان نهاد قانون‌گذار و ناظر بر شرکت‌های بیمه در ایران فعالیت می‌کند، به شرکت‌های بیمه این مجوز را نمی‌دهد که هر نوع ریسک و خطری را تحت پوشش خود قرار دهند. خسارت‌هایی که طبق آیین‌نامه بیمه بدنه، توسط شرکت‌های بیمه نمی‌توانند تحت پوشش قرار داده شوند عبارتند از:

  • خسارت‌ها و آسیب‌هایی که به واسطه جنگ، شورش، حمله یا اعتصاب و مواردی شبیه به این‌ها به خودرو وارد می‌شوند.
  • خسارت‌ها و آسیب‌هایی به دلیل انفجارهای هسته‌ای به خودرو وارد می‌شوند.
  • خسارت‌ها و آسیب‌هایی که به صورت عمدی توسط بیمه‌گزار، ذی‌نفع یا راننده خودرو به آن وارد می‌شوند. ذی‌نفع، به کسی گفته می‌شود که نام او به درخواست شخص بیمه‌گزار در بیمه‌نامه درج می‌شود و هزینه ناشی از خسارت به او پرداخت می‌شود.
  • خسارت‌ها و آسیب‌هایی که در هنگام فرار از دست پلیس بر خودرو وارد می‌آید. اما اگر زمانی که از دست پلیس فرار می‌کند خودرو وی دست شخص دیگری باشد که بدون رضایت مالک و به صورت غیر قانونی اقدام به استفاده از خودرو کرده است، در واقع خودرو را تصرف و یا سرقت کرده باشد، بیمه‌گر خسارات وارده را تحت پوشش قرار داده و هزینه‌های ناشی از این خسارات را پرداخت می‌نماید.
  • خسارت‌ها و آسیب‌هایی که توسط راننده‌ای بدون داشتن گواهینامه رانندگی به خودرو وارد شده است. در صورتی که فرد راننده خودرو گواهینامه رانندگی نداشته باشد یا گواهینامه رانندگی او باطل شده باشد، خسارات وارده به خودرو تحت پوشش بیمه بدنه قرارا نمی‌گیرد. همچنین در صورتی که نوع گواهینامه فرد با خودرو یا وسیله نقلیه‌ای که آن را می‌رانده است هماهنگ نباشد، بیمه بدنه هزینه‏‌های ناشی از خسارات وارده به خودرو را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. به عنوان مثال، زمانی که شخص با گواهینامه رانندگی لیفتراک، راننده یک خودروی سواری دارای بیمه بدنه باشد، در صورت بروز خسارات، بیمه‌گر هزینه این خسارات را بر عهده نمی‌گیرد.
  • خسارت‌ها و آسیب‌هایی که به واسطه حوادثی است که علت وقوع آن‌ها، استفاده از مشروبات الکلی، مواد روان‌گردان یا مواد مخدر توسط راننده خودرو باشد.
  • خسارت‌ها و آسیب‌هایی که در اثر بکسل کردن وسیله نقلیه دیگری توسط خودرو شما به آن وارد می‌شود. در برخی موارد موضوع بکسل کردن هم در پوشش‌های بیمه بدنه وجود دارد و راننده از قبل هزینه بیمه مربوط به این بخش را پرداخت کرده است که در این صورت بیمه‌گر، در قبال چنین خودروهایی که اصول و مقررات ایمنی توسط آنها رعایت شده است، متعهد به پرداخت خسارت می‌باشد.
  • خسارت‌ها و آسیب‌هایی که به واسطه حمل بار بیش از اندازه و خارج از حد استاندارد به خودرو وارد می‌شود.

در برخی شرایط بیمه بدنه به صورت خودکار حذف می‌شود:

مضاف بر شرایطی که در آن بیمه بدنه از طرف بیمه‌گر یا بیمه‌گزار فسخ می‌شود، شرایطی نیز وجود دارد که در آن، بیمه بدنه به صورت خودکار فسخ می‌گردد. این شرایط، زمانی رخ می‌دهد که خودرو شخص بیمه‌گزار طی حادثه‌ای که تحت پوشش بیمه بدنه نیست، به صورت کامل از بین برود. در این حالت بیمه بدنه به صورت کامل فسخ شده و مالک خودرو نمی‌تواند هزینه‌ای دریافت کند و یا بیمه را به خودرو دیگری انتقال دهد.

۳