برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

ویزای شینگن چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

ویزای شینگین یک نوع ویزا است که شما با استفاده از آن می‌توانید به کشورهایی که عضو پیمان شینگن هستند سفر کنید. حدود 30 سال پیش چندین کشور اروپایی قراردادی را فی‌ مابین خودشان امضا می‌کنند که طی آن اعلام کردند اتباع اروپایی برای رفت آمد بین این چند کشور دیگر مشکل ویزا نداشته باشند و به راحتی بتوانند بدون ویزا تردد کنند، نام این قرارداد شینگن است. 26 کشور اروپایی عضو پیمان شینگن هستند و اگر شما ویزای شینگن را از یکی از این کشورها بگیرید در واقع می‌توانید به تمامی کشورهایی که عضو پیمان شینگن هستن با استفاده از همان ویزا سفر کنید و نیازی به این نیست که از تک تک کشورها ویزا دریافت کنید. 26 کشوری که عضو پیمان شینگن هستند: آلمان، فرانسه، ایتالیا، پرتغال، اسپانیا، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوانی، چک، ایسلند، مالت، یونان، لیخن اشتاین و سوئیس.

از نظر دریافت ویزا اروپا به سه محدوده تقسیم می‌شود: منطقه بریتانیا، منطقه شینگن و کشورهای اتحادیه و اروپای شرقی. از بین 26 کشوری که متعهد به توافق‌نامه یا پیمان شینگن هستند، 22 کشور عضو اتحادیه‌ی اروپا و 4 کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) می‌باشند. با مراجعه به وب‌سایت سفارت هرکدام از این کشورها در ایران می‌توانید به اطلاعاتی بیش‌تر راجع به مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن، شرایط اخذ ویزای شینگن، فرم درخواست ویزای شینگن، هزینه ویزای شینگن و سایر اطلاعات مرتبط برای هر یک از این کشورها دست پیدا کنید.

برای دریافت ویزای بریتانیا که کار برای ایرانی‌ها خیلی سخت نیست، تنها لازم است ثابت کنید که از پس هزینه‌های رفت و آمد و اقامت‌تان در طول سفر به بریتانیا بر می‌آیید و قصد بازگشت به ایران را دارید. اگر دعوت‌نامه از کسی داشته باشید که در بریتانیا اقامت دارد، در واقع به صورت خودبه‌خود شخصی که برای شما دعوت‌نامه فرستاده تضمین می‌کند که شما به ایران باز خواهید گشت.

برای اینکه ویزای ورود به کشورهای اتحادیه اروپا را دریافت کنید بهتر است از طریق محدوده شینگن اقدام کنید چون اگر ویزای شینگن داشته باشید، سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپایی به راحتی به شما ویزا خواهند داد.

تمام شهروندان کشورهایی که عضو پیمان شینگن نیستند، برای ورود به قلمروی شینگن الزاما به ویزای شینگن نیاز دارند. اما موارد استثنائی نیز برای این قانون وجود دارد چون بعضی از کشورهایی که عضو پیمان شینگن نیستند، هم‌چنان می‌توانند طی یک سری شرایط خاص و استثنا بدون ویزا به قلمروی شینگن ورود کنند.

تصویر یک نمونه ویزای شینگن
تصویر یک نمونه ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن:

ویزای شینگن انواع مختلفی دارد که بر اساس نوع و هدف سفر، از طرف سفارت یا کنسول‌گری‌های کشورهای عضو پیمان شینگن صادر می‌شود:

  • ویزای عادی شینگن (USV): ویزای عادی شینگن مثل ویزای یکی از کشورهای عضو منطقه‌ی شینگن است که برای حمل و نقل یا اقامت در منطقه‌ی مورد نظر می‌باشد. این ویزا برای مدت زمانی خاص و حداکثر تا 90 روز در هر دوره‌ی شش ماهه معتبر است که از تاریخ ورود شخص به منطقه‌ی شینگن آغاز می‌گردد. با توجه به نوع و هدف سفر شخص، ویزای عادی شینگن به سه دسته‌ی «B»، «A» و «C» تقسیم می‌شود:
  1. ویزای عادی شینگن نوع A به ویزای ترانزیت فرودگاهی اطلاق می‌شود که دارنده‌ی آن می‌تواند فقط در محدوده فرودگاهی بین‌المللی کشورهای عضو پیمان شینگن تردد داشته باشد و اجازه ورود به کشورهای شینگن را ندارد. ویزای ترانزیت فرودگاهی برای اشخاصی لازم است که از یک کشور غیر شینگن به کشور غیر شینگن دیگر مسافرت می‌کنند و اما باید در یکی از فرودگاه‌های کشورهای عضو محدوده شینگن هواپیمای خود را عوض کنند و نمی‌خواهند که وارد کشور عضو محدوده شینگن بشوند.
  2. ویزای عادی شینگن نوع B به ویزای ترانزیتی اطلاق می‌شود که به دارنده‌ی آن اجازه این را  می‌دهد که در مدت حداکثر پنج روز با وسیله‌ی نقلیه‌ی شخصی خود، اتوبوس، یا هواپیمای شخصی خود به مقصد یک کشور غیر شینگن از منطقه‌ی شینگن عبور کند.
  3. ویزای عادی شینگن نوع C به ویزای کوتاه مدتی اطلاق می‌شود که دارنده آن می‌تواند با توجه به مدت اعتبار ویزای خود، به مدت تعیین شده‌ای در کشورهای عضو پیمان شینگن اقامت داشته باشد و بین آنها تردد کند که اغلب این ویزا دارای طرفدار است به خصوص برای توریستانی که قصد سفر به کشورهای اروپایی را دارند.
  • ویزای معتبر در منطقه‌ی محدود (LTV): به واسطه دریافت این ویزا به شما این اجازه داده می‌شود که فقط به کشور صادرکننده‌ی ویزای شینگن سفر کنید و یا در برخی موارد، به شما اجازه داده می‌شود به کشورهای دیگری از منطقه‌ی شینگن سفر کنید که نام آنها در هنگام درخواست ویزا آورده شده باشد. به غیر از این کشورها که نام آنها هنگام درخواست ویزا آورده شده، نمی‌توان برای کشورهای دیگری که عضو پیمان شینگن هستند از این ویزا استفاده کرد و این ویزا برای آنها اعتباری ندارد.
  • ویزای ملی: ویزای ملی دسته‌ی «D» به اشخاصی داده می‌شود که با هدف تحصیل، کار یا اقامت دائم وارد یکی از کشورهای عضو محدوده شینگن شوند. البته این ویزای ملی به اشخاصی داده می‌شود که قصد دارند در بازه‌ی زمانی مشخصی یا با هدفی مشخص در یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن اقامت کنند و بعد از پایان دوره‌ی مشخص و محدود باید به کشور خود بازگردند.

هزینه ویزای شینگن 

برای دریافت ویزای شینگن هزینه‌ای از شخص درخواست‌دهنده گرفته می‌شود که این هزینه قابل پس گرفتن نیست. میزان این هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله نوع ویزا، کشوری که برای آن اقدام می‌کنید، سن درخواست کننده و موارد دیگری که برای هر کشور نیز متفاوت است. به طور معمول هزینه ویزای شینگن به شرح زیر است (هزینه‌ها به یورو می‌باشد):

  • ویزای ترانزیت فرودگاهی 60.00 یورو
  • ویزا برای اقامت کوتاه، کم‌تر از 90 روز 60.00 یورو
  • ویزا برای اقامت طولانی، بیش از 90 روز 99.00 یورو

تمامی افراد در صورتی که مدارک مورد نیاز اخذ ویزای شینگن را داشته باشند می‌توانن برای دریافت این ویزا از طریق سفارت‌های کشورهای عضو پیمان شینگن اقدام نمایند. نکته مهم که برای اخذ ویزا بسیار بر آن تاکید می‌شود این است که شخص بتواند هزینه‌های ورود و خروج به مناطق شینگن و همچنین هزینه اقامت خود در این کشورها را تامین نماید و همینطور تضمینی برای بازگشت به کشورش وجود داشته باشد.

در لینک زیر می‌توانید مراحل اخذ ویزای شینگن را مطالعه کنید:

چگونه ویزای شینگن بگیرم؟

ناشناس

پیشنهاد می‌کنم این مطلب در مورد ویزای شینگن۳۹ رو مطالعه کنید که به طور جامع همه چیز رو در این مورد توضیح داده.

ناشناس

با داشتن ویزای شینگن اجازه دارید به چندین کشور اروپایی سفر کنید.