برو به محتوای اصلی
عسل رجایی‌منفرد
مهندسی شیمی
۲ سال پیش پرسیده شده

چگونه می‌توان ارز مسافرتی دریافت کرد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

اشکان خسروی‌پور
کارشناس امور بین‌املل

فروردین 1397 برای بازار ارز بسیار شوکه‌کننده بود و نرخ ارز هر روز، هر ساعت و حتی هر دقیقه رشد و تغییرات چشمگیری داشت و نرخ اون در بازار آزاد هم خیلی بالا رفت. به دلیل این شرایط بدی که وجود داشت، پرداخت ارز مسافرتی متوقف شد. به همین دلیل بانک مرکزی تصمیم گرفت که در تاریخ 21 فرودین 1397 یکسان‌سازی نرخ ارز رو مطرح کنه و در این رابطه اطلاعیه‌ای منتشر کرد. طبق این اطلاعیه قیمت هر دلار آمریکا 4200 تومن اعلام شد و گفته شد که خرید فروش دلار آمریکا بجز این قیمت غیر قانونی هست و قاچاق محسوب میشه و با افراد متخلف هم برخورد قانونی میشه. از تاریخ 22 فروردین 1397 بانک مرکزی پرداخت ارز مسافرتی را مجاز اعلام کرد.

چگونه می‌توان ارز مسافرتی دریافت کرد؟

 اما شرایط خاصی در زمینه پرداخت ارز مسافرتی وجود داره که در ادامه توضیح میدم:

1) ارز مسافرتی در مرزهای هوایی کشور پرداخت میشه و برای یک بار سفر در سال هست که حداکثر مبلغ اون 1000 یورو در نظر گرفته شده. حالا یا یورو دریافت می‌کنین یا معادل این 1000 یورو رو به سایر ارزها دریافت می‌کنین.

2) برای مسافران هوایی به کشورهای هم‌مرز ایران و کشورهای مشترک‌المنافع بجز عراق، 500 یورو به عنوان ارز دولتی در نظر گرفته شده که شما می‌توانید ارزهای دیگری را معادل همین 500 یورو دریافت کنین. کشورهای هم‌مرز شامل کشورهای ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس هست.

3) برای زائران عتبات عالیات هم 250 هزار دینار عراق در نظر گرفته شده که هم به مسافران زمینی داده میشه و هم به مسافران هوایی. ولی برای دریافت این مقدار ارز نیاز نیست که گذرنامه و بلیط خودشون رو به بانک ارائه بدن، اسم اونها باید توسط سازمان حج و زیارت به تایید برسه و خود بانک‌ها هماهنگی‌های لازم رو با سازمان حج و زیارت انجام میدن و این مقدار ارز به اون‌ها پرداخت میشه.

4) به ایرانیانی که مقیم در خارج از کشور هستن این ارزها تعلق نمی‌گیره.

5) به مسافران خارجی کمتر از سن قانونی 12 سال هم ارز دولتی تعلق نمی‌گیره.

6) برای دریافت ارز مسافرتی دولتی باید بلیط هواپیما، گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران، ویزای کشور مقصد در صورت نیاز به ویزا و رسید پرداختی عوارض خروج از کشور رو به بانک ملی، ملت، سامان، تجارت و پارسیان ارائه بدین. شعبه‌هایی که کارهای ارزی رو برای شما انجام میدن:

  • بانک ملی با مراجعه به این شعبه‌ها۵۵ و یا تماس با شماره 64140-021
  • بانک تجارت با مراجعه به این شعبه‌ها۶۶ و یا تماس با شماره 1554-021
  • بانک سامان تماس با شماره 6422-021
  • بانک پارسیان تماس با شماره 81151000-021
  • بانک ملت با مراجعه به این شعبه‌ها۱۴۳ و یا تماس با شماره 1566 برای تهرانی‌ها و شماره 82488-021 برای افراد خارج از تهران

7) باید معادل ریالی ارز مسافرتی که می‌خواین دریافت کنین رو در شعبه‌ای از بانک ملی پرداخت کنین و یک رسید از بانک بگیرین و این رسید رو پیش خودتون نگه دارین.

8) این رسید رو باید همراه خودتون داشته باشین و موقع خروج از کشور، از باجه بانک ملی که در فرودگاه هست ارز رو دریافت کنین. یعنی اول گذرنامه شما تایید و مهر میشه و بعد در صورتی که سند یا همون رسید شما مشکلی نداشته باشه ارز درخواستی به شما تحویل داده میشه.

برای اطلاع از نرخ ارز می‌تونین از سایت بانک ملی مرکزی۶۳ استفاده کنین که هر روز هم بروزرسانی میشه.