برو به محتوای اصلی

تفاوت مودم TD-LTE و 4G ایرانسل چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

اپراتور ایرانسل کمتر از یک ساله که سرویس TD-LTE رو عرضه کرده که برای استفاده از این سرویس باید مودم‌های مخصوص TD-LTE داشته باشید. تفاوت این دو نسل 4G و TD-LTE در موارد زیر است:

  • اینترنت 4G نسل چهارم شبکه‌های موبایل است و اینترنت پرسرعت را بر روی گوشی موبایل و سیم‌کارت 4G در اختیارتان قرار می‌دهد. اینترنت 4G مبتنی بر شبکه‌های سلولی و موبایل است، بنابر این برای استفاده از آن بر روی سیستم‌های خانگی و یا نوت‌بوک‌ها به مودم سیم‌کارتی 4G نیاز است. بیشترین سرعت ایرانسل برای شبکه 4G در حدود 60 مگابیت می‌باشد. TD-LTE نیز همانند ADSL و وایمکس یک فناوری برای فراهم ساختن اینترنت ثابت می‌باشد و نسخه پیشرفته‌ی اینترنت 4G است. در واقع تا این لحظه آخرین نسل اینترنت پرسرعت ثابت محسوب می‌شود. این نسل از اینترنت بر خلاف 4G مجزا از موبایل است و به سیم‌کارت تلفن همراه نیاز ندارد.
یک نمونه مودم 4G ایرانسل
یک نمونه مودم 4G ایرانسل
  • سرعت TD-LTE بسیار بالاتر از نسل‌های قبلی است و برای شرکت‌ها و سازمان‌ها نیز مناسب می‌باشد. یعنی اگر سرعت اینترنت برایتان بسیار مهم است و در منطقه‌ای هستید که پوشش‌دهی مناسبی دارد، پیشنهاد می‌شود که از مودم ‌TD-LTE استفاده کنید. سرعت اینترنت TD-LTE برخلاف 4G به آنتن‌دهی موبایلی وابسته نیست و این نیز یکی از مزایای این فناوری است.
  • اگر جزء افرادی هستید که دائم در حال جابجایی و یا مسافرت می‌باشید، مودم 4G گزینه مناسب‌تری برای شماست زیرا که TD-LTE اینترنت ثابت و 4G اینترنت موبایل است و در خیلی از مناطق نیز اینترنت TD-LTE تحت پوشش قرار ندارد.
  • مودم‌های TD-LTE نسبت به مودم‌های 4G ارزان‌تر هستند ولی بسته‌های اینترنتی آنها گران‌تر از 4G است و اغلب حجم این بسته‌ها زیاد است و امکان خرید حجم کم اینترنت برای شما وجود ندارد، اما در مودم‌های 4G می‌توانید بسته‌هایی با حجم کم نیز خریداری نمایید.
یک نمونه مودم TD-LTE ایرانسل
یک نمونه مودم TD-LTE ایرانسل

نکته‌ای که بسیار مهم هست مناطق تحت پوشش اینترنت TD-LTE می‌باشد. این مناطق به سرعت در حال گسترده شدن هستند و در صورتی که منطقه شما تحت پوشش TD-LTE نباشد شما نمی‌توانید از این سرویس استفاده کنید اما می‌توانید مودم ‌4G را خریداری کرده و بعد از اینکه منطقه شما نیز تحت پوشش قرار گرفت، مودم خود را با TD-LTE تعویض کنید. حتی امسال طرح تعویض رایگان این مودم‌ها با مودم 4G توسط اپراتور ایرانسل گذاشته شد. مناطق تحت پوشش اینترنت TD-LTE ایرانسل را در این لینک ۷۵۶مشاهده نمایید.

۳