برو به محتوای اصلی

چرا ازدواج می‌کنیم؟

ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

سید ساجد متولیان، مربی و مدرس طراحی زندگی

دلایل ازدواج را می‌توانیم در دو سطح فردی و اجتماعی بررسی کنیم.

در سطح فردی، معمولاً انگیزه انسان از انجام دادن هر کاری از جمله ازدواج یک یا چند تا از این سه چیز است:

  • کاهش رنج
  • دستیابی به لذت
  • تجربه تعالی

در مورد ازدواج هم همین موضوع صادق است.

ازدواج تنهایی فیزیکی ما را تا اندازه‌ای کم می‌کند، پس کارکرد کاهش رنج دارد. ازدواج امکان تجربه لذت جنسی را برای ما فراهم می‌کند، پس کارکرد دستیابی به لذت دارد. از طریق ازدواج می‌توان والد بودن را تجربه کرد که برای بسیاری از افراد تجربه تعالی است.

از طرفی در سطح اجتماعی، ازدواج کارکرد‌ها و پاداش‌هایی را برای افراد دارد. مثلاً بقای نسل، یک کارکرد اجتماعی است یا تقویت جایگاه در اجتماع نوعی پاداش است.

اینکه کدامیک از این دلایل از بقیه بهترند یا به چه دلیلی باید ازدواج کرد، موضوعی است که پاسخش برای هر شخص متفاوت است زیرا بسته به فرهنگ و نظام ارزش‌ها و پیشینه تربیتی، هر فرد نگرش خاص خودش را به ازدواج دارد. بنابراین پاسخ‌هایش نیز به این سؤال متفاوت خواهد بود.

اما یک ویژگی در مورد ازدواج فارغ از فرجام و دلایل آن وجود دارد که ثابت است و آن ماهیت رشدی ازدواج است. ازدواج با هر معیار و ملاکی چه به موفقیت منتهی شود چه شکست، در ذات خود رشد دارد. صرفنظر از اینکه چه نوع ازدواجی را تجربه می‌کنیم به هر حال چیزهای بیشتری درباره خودمان، نیازهایمان، ضعف‌هایمان، نقاط قوتمان و باورهایمان خواهیم فهمید.

مهم است که برای خودمان روشن باشد چرا ازدواج می‌کنیم (یا ازدواج نمی‌کنیم) و پاسخ‌های شخصی و آزموده شده خودمان را در این زمینه داشته باشیم.

۱۴