برو به محتوای اصلی

شاخص تولید ناخالص داخلی (GDP) چیست؟ اینکه ایران در دنیا رتبه ۱۸ GDP بر پایه برابری قدرت خرید رو داره نشون از قدرت اقتصادی این کشوره؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

امید گلچین ، مدیر ارتباطات در شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر وینگ

تولید ناخالص داخلی عبارت است از "مجموع ارزش (ریالی/ دلاری یا...) تمامی محصولات یا خدمات نهایی (محصولی که مصرف‌کننده نهایی اون رو استفاده می‌کنه، برای مثال کالاهایی که به صورت مواد اولیه تولید کالاهای دیگه خریداری میشن جزو این تعریف محسوب نمیشن) که در یک بازه زمانی مشخص (معمولا یک ساله) در داخل مرزهای یک کشور تولید می‌شود".

درصد تغییرات تولید ناخالص داخلی بیان‌گر رشد اقتصادی کشورها هستش و مقدار مطلق این عدد معیار مناسبی برای بیان یک گزاره اقتصادی نیست.

مفهوم برابری قدرت خرید به این دلیل مطرح میشه که برای مثال ممکنه درآمد سرانه یک ایرانی در یک سال که حدود ۴۵۰۰ دلار هستش رو نشه با درامد سرانه یک فرد مثلا در آمریکا مقایسه کرد چون هزینه‌های زندگی در دو کشور یکی نیست و وقتی معیار برابری قدرت خرید در نظر گرفته میشه اون‌ موقع میشه مثلا سطح رفاه دو فرد رو در دو جامعه متفاوت با هم مقایسه کرد.

اگر در معیار GDP حتی با برابری قدرت خرید هم در دنیا هجدهم باشیم چون یکی از عوامل موثر در این عدد جمعیت یک کشوره معمولا میان و این معیار رو per Capita یا به ازای هر نفر محاسبه می‌کنند (تا تاثیر جمعیت رو حذف کنند) که فکر نکنم در این حالت دیگه ما هجدهم باشیم و رتبه بدتری خواهیم داشت.

توی گزارشی که شرکت مشاوره مدیریت مکینزی سال ۲۰۱۵ از افق ۲۰۳۵ اقتصاد ایران روایت می‌کرد گفته شده بود که GDP per Capita در ایران با توجه به معیار برابری قدرت خرید حدودا سالی ۱۹۰۰۰ دلار بود که از تمامی اقتصادهای در حال توسعه در اون زمان (حتی روسیه) بیشتر بود و این موضوع نشانی از پتانسیل رشد اقتصادی بالای کشور تلقی شده بود.

۴