برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

کاربرد اسپلیتر (Splitter) به همراه مودم‌های adsl چیست؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

دستگاهی است که عمل تفکیک امواج صوتی (تلفنی) و داده را بر روی خط تلفن انجام می‌دهد.

یکی از مشکلاتی که با راه‌اندازی اینترنت پرسرعت به وجود می‌آید پارازیتی است که روی خط تلفن ایجاد می‌شود. این پارازیت یا همان نوفه (نویز) باعث خواهد شد تا در هنگام مکالمه صدای واضحی دریافت و ارسال ای‌دی‌اس‌ال نشود.

چگونگی عملکرد

اسپلیتر به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند صدا را از داده یا همان (data) جدا کند. وجود این وسیله، مانع از تداخل امواج آنها با هم شده و کیفیت دریافت صدا و همچنین دیتا را بالا می‌برد. نبودن این دستگاه از طرفی پارازیت صدا و از طرف دیگر قطع و وصل مداوم اینترنت را به دنبال خواهد داشت. 

محل نصب

مناسب است اسپلیتر در ابتدایی‌ترین محل ورود خط تلفن قرار گیرد و پس از آن به مودم و گوشی تلفن وصل شود. در واقع به غیر از مودم تمامی دستگاه‌هایی که از خط تلفن استفاده میکنند (مانند: پوز، سانترال، فکس) باید دارای اسپلیتر باشند. درصورت استفاده این دستگاه‌ها از پریز دیگر، الزامیست اسپلیتر بر سر راه هریک جداگانه قرار گیرد. طریقه استفاده از این دستگاه به این صورت است که خط تلفن به عنوان ورودی آن در نظر گرفته می‌شود. خروجی آن هم از ۲ قسمت تشکیل شده که یکی برای اتصال به مودم و دیگری برای تلفن طراحی شده‌است. به کمک این وسیله پارازیت خط تلفن نیز برطرف خواهد شد.