برو به محتوای اصلی
نیما فیروزآبادی
مهماندار هواپیما
۲ سال پیش پرسیده شده

ویندوز 10s چه فرقی با بقیه نسخه‌های ویندوز 10 دارد؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

بهراد جاود
وبلاگ‌نویس و تولید کننده محتوا

ویندوز ۱۰ اس در واقع یک نسخه از سیستم عامل ویندوز برای کامپیوترها و لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت و حتی برخی از مدل‌های حرفه‌ای‌تر مثل سری سرفیس خود مایکروسافت هست. حرف اس در این نسخه از ویندوز طبق گفته رسمی خود مایکروسافت مخفف هیچ کلمه خاصی نیست، ولی هدف اصلی در طراحی این نسخه از ویندوز سادگی و سرعت و امنیت بوده. 

به گفته مایکروسافت، ویندوز ۱۰ اس در مقایسه با ویندوز ۱۰ پرو ۱۵ ثانیه سریع‌تر بوت می‌شه و این سرعت رو به مرور زمان حفظ می‌کنه و هرگز کند نمی‌شه. 

تفاوت اصلی ویندوز ۱۰ اس با ویندوز ۱۰ پرو و یا باقی نسخه ویندوز این هست که در ویندوز ۱۰ اس فقط می‌شه اپ‌هایی که در داخل فروشگاه نرم‌افزاری ویندوز استور ارائه می‌شه رو نصب کرد و به عبارت دیگه هیچ راهی برای نصب اپ‌های متفرقه از استورهای دیگه روی ویندوز ۱۰ اس وجود نداره. 

از این گذشته، ویندوز ۱۰ اس مجهز به سیستم رمزگذاری بیت‌لاکر مایکروسافت هست، سیستمی که برخی از نسخه‌های ویندوز مثل ویندوز ۱۰ هوم ازش بی‌بهره هستن. زمان دریافت آپدیت‌ها در ویندوز ۱۰ اس هم همزمان با باقی نسخه‌های ویندوز هست و از این بابت تفاوتی با هم ندارن. 

به بیان خلاصه‌تر، ویندوز ۱۰ اس یک نسخه محدودتر از ویندوز ۱۰ هست که روی انواع مختلفی از لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها قابل نصب هست و با هدف رقابت با کروم‌بوک‌های گوگل عرضه شده. 

تفاوت آن این است که شما تنها می‌توانید نرم‌افزار‌ها را از استور دریافت و نصب کنید.

امکان دانلود مرورگر‌ها از استور وجود دارد اما نمی‌توان مرورگر پیش‌فرض را تغییر داد.

به گفته‌ی ماکروسافت این ویندوز برای کامپیوتر‌های مدارس ساخته شده است اما همه می‌توانند آن را روی سیستم خود نصب کنند.

این نسخه به گونه‌ای طراحی شده که از سایر نسخه‌های ویندوز سبک‌تر باشد و راحت‌تر اجرا شود.

در واقع ویندوز ۱۰ اس نسخه ساده‌تر ویندوز ۱۰ است.