برو به محتوای اصلی

رستم دستان افسانه است یا واقعیت؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

سعید وحید ، مهندس مکانیک_برنامه نویس

ممکن است بخشی درست و بخشی تخیلی باشد چون داستان‌های حماسی به مرور زمان سینه به سینه نقل شده‌اند و برخی چاشنی‌های قصه پردازی به آنها افزوده شده و رنگ و روی اغراق به خود گرفته‌اند ولی در کل نمیتوان گفت که شخصی به نام رستم دستان نبوده است. مثلا در ایلیاد هومر میخوانیم که اشیل موجودی نامیرا بوده که فقط پاشنه‌ی وی اسیب پذیر و میرا بوده است چون مادرش در نوزادی فرزند خود را در آب جاودانی فرو میکند و چون از پاشنه‌ی اشیل گرفته بود آن قسمت از بدن نوزاد در آب فرو نرفته و میرا باقی میماند!! اما در فیلم تروا کاملا به تصویر کشیده میشود که چگونه این تخیلات وارد قصه‌های واقعی شده و آنها را به حماسه تبدیل کرده است. اشیل در فیلم به جوانی که در مورد نامیرایی اشیل از وی سوال میپرسد میگوید که اگر نامیرا بودم هیچوقت گرز به همراهم نمیبردم و اگر هم فرزند زِئوس باشم شمشیر با خود به میدان نمیبرم که معلوم میسازد که از قدرت و هنر رزم اشیل برخی عقاید به همراه قصه‌های واقعی وارد ادبیات گشته‌اند.

همچنین واقعه‌ی کربلا که کسی در مورد واقعی بودن آن شک ندارد در برخی کتب نسخه‌ی حماسی و اساطیری آمده که در آن در بیان حقیقت‌ها اغراق شده است.

و صد‌ها مثال دیگر مثل ضحاک و کاوه‌ی آهنگر و هرکول که با وجود داستانهای عجیب در موردشان نمیتوان آنها را خیال پردازی دانست. حتی یک تندیس باستانی در ایتالیا وجود دارد که مربوط به هراکلس یا هکول میباشد.

درمورد داستان رستم نیز با وجود اغراق آمیزی و داستانهای عجیب دور از باور نمیتوان گفت که چنین شخصیتی وجود نداشته است.

 

۹

در فرهنگ اکثر ملل، اسطوره‌ها به دست توانای نویسندگان و شاعران خلق شده‌اند تا غرور ملی و قومی را تقویت کنند.

رستم نیز اسطوره‌‌ای است که فردوسی بزرگ او را خلق نموده است و واقعی نیست. اگر چه فردوسی، خالق پهلوانان بیشماری در شاهنامه می‌باشد، لیکن رستم پهلوان مورد علاقه و توجه خاص اوست.

۷

به احتمال بسیار واقعی ولی با تشبیه بسیار.

۳