برو به محتوای اصلی
متاسفانه در حال حاضر امکان ایجاد محتوا در این پورتال وجود ندارد.

پدرهایی که بچه دارین، یک روز تعطیل و یک روز کاری رو چطور با بچه‌تون می‌گذرونید؟ یعنی چقدر وقت می‌گذارین و چه فعالیت‌هایی می‌کنین؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

مهدی صابری منش ، سرپرست برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات - متخصص کدینگ کالا (مهندسی صنایع - تکنولوژی صنعتی، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی)

در روزهای کاری شرایط من به شکلی هست که معمولا عصرها خونه هستم و زمان مناسبی دارم که فرزندم رو برای تفریحاتی مثل دوچرخه‌سواری، توپ‌بازی و پیاده‌روی به پارک محلی، شهربازی و یا خانه بازی ببرم ولی در صورتیکه فرصت همچین کاری رو نداشته باشم، حتما براش کتاب‌هایی رو که دوست داره میخونم. روزهای تعطیل هم اغلب به اقوام و بزرگترها سر زده یا  همراه هم به تفریح میریم که خود این موضوع برای فرزندم لذت‌بخش هست و اگر برنامه خاصی برای تفریح یا مهمونی نداشته باشیم سعی میکنم مثل روزهای عادی براش برنامه بچینم. البته شرایط میتونه تکراری و یکسان نباشه. برای مثال، اگر امکانش براتون وجود داره فرزندتون رو به اماکن آموزشی مثل کانون‌های فرهنگی کودکان یا بازدید از باغ وحش و... ببرید.

۷

الان بعضی بچه‌ها برای پدر و مادر برنامه میچینن. مثلا به اونا میگن جمعه من رو ببر شهربازی. بنابراین خیلی خوبه که برای بچه کاری بکنیم که دوست داره. ضمنا بسته به سن بچه باید براش برنامه ریخت. مثلا بچه را به باغ وحش برد تا با حیوانات آشنا شه یا ببری باغ کتاب یا موزه‌های مختلف. قدری که بچه بزرگتر بشه مثلا اگر پسر باشه خوبه با پدرش یه جاهایی رو خودمونی برن. مثلا پدر با پسر نوجوان برن کله پاچه یا دیزی بخورن یا برن قایق‌سواری یا اسب‌سواری. همه جا هم لازم نیس پدر و مادر با هم باشن. یه وقتایی برای پسر لازمه با پدرش بیرون بره و یه همراهی مردونه داشته باشن. برای نوجوان خوبه که با محیط کار پدرش آشنا بشه. قدیم که اصلا پسرها راه پدر رو در شغلشون ادامه میدادن. اما حالا این موضوع کمتر شده اما بهر حال آشنایی با محیط‌های کار مهمه. بازار برای بچه خیلی خوبه، حتما بازار ببرینش. با هم به مکان‌های مذهبی مثل امامزاده شهرتون برید. معماری‌های جذاب شهرتون رو ببرید ببینه. یه تیم درست کنید با دوست و آشنا برید پینت‌بال، برید دوچرخه‌سواری کنید. اگر با هم ورزش کنید که عالیه مثلا کوه برید. 

۶

من یک پسر 3 ساله دارم و یک دخترک 8 ماهه. فعلاً در مورد پسرم می‌نویسم:

گزینه‌های یک روز تعطیل: 

 1. به پارک می‌برمش و در پارک یا با اسباب بازی‌ها بازی می‌کنیم یا توپ بازی.
 2. در خانه از صبح تا ظهر، حدود 3 ساعت کاملاً در اختیارش هستم، هر بازی که دوست داشت: توپ بازی، پازل بازی، دویدن.  (این مهم است که به صورت کامل و شیش دنگ در اختیارش باشم)
 3. رانندگی و گشت و گذار در شهر و بستنی و آبمیوه خوردن.
 4. به خانه اقوام مورد علاقه رفتن.
 5. پیاده‌روی در کوچه‌ها و توجه به محیط و صحبت کردن.

گزینه‌های روزهای کاری:

 1. شماره‌ی 2 گزینه‌ی بالا. مخصوصاً در فصول سرد زیرا نمی‌شود زیاد پارک رفت.
 2. با هم کارتون دیدن.
 3. با هم آشپزی کردن.
 4. با هم کیک پختن (البته اگر علاقه داشته باشید).
 5. با هم ژله پختن.

در مورد زمان اختصاصی:

من در روزهای تعطیل معمولاً در مجموع حدود 4 ساعت وقت می‌گذارم.

و در روزها (شب‌های روزهای کاری) معمولاً 2 ساعت.

نکته: در این میان بیش از هر چیز عنصر «توجه» مهم است. هرچه قدر در فعالیت‌ها توجهتان بیشتر باشد، کیفیت آن بیشتر است. و فراموش نکنیم 1 ساعت فعالیت با کیفیت (سرشار از توجه) بهتر از ده‌ها ساعت بی‌کیفیت (خالی از توجه) است.

چطوری توجه کنید:

 1. موبایل را کنار بگذارید.
 2. دغدغه‌های کاری و زناشویی را کنار بگذارید.
 3. واقعاً و واقعاً درگیر بازی شوید، لذت ببرید و کودک درونتان را رها کنید.
 4. منطق بزرگسالانه را به کناری بیندازید.
 5. نترسید دیگران شما را ببینند و بگویند مرد گنده چقدر جلفه! بی خیال دنیا باشید.
 6. در زمان غرق شوید، مثل فرزندتان.

امیدوارم مفید بوده باشد

موفق باشید

۶