برو به محتوای اصلی
۲ سال پیش پرسیده شده

من معافیت دائم پزشکی گرفته‌ام و منتظر آمدن کارت معافی هستم. آیا در این مدت با ارائه یک گواهی از پلیس +۱۰ می‌توانم توسط کارفرما در یک کارخانه نیمه‌دولتی بیمه شوم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

اشکان خسروی‌پور
کارشناس امور بین‌املل

استخدام افرادی که به دلیل نرسیدن به سن قانونی یا غیبت کردن کارت پایان خدمت نداشته باشند، بر خلاف قانون است اما کارفرما نباید از پرداختن حق بیمه این افراد شانه خالی کند و در هر صورت باید حق بیمه این افراد را پرداخت نماید. با دریافت گواهی موقت هم افراد می‌توانند طبق ماده 64 مشغول به کار شوند.

‌ماده 62 - استخدام مشمولان به طور کلی در وزارتخانه‌ها و مؤسسات وابسته به دولت و در کار خانه‌ها و کارگاهها و مؤسسات خصوصی بدون‌داشتن معافیت دائم ممنوع است. ‌

تبصره - استخدام مشمولان غیر غایب در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با رعایت مقرراتاین قانون از محدودیت مقرر در موارد فوق مستثنی‌است. 

‌ماده 63 - استخدام‌کننده یا استخدام‌کنندگان مشمولین غایب در وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادها برای هر یک از افراد‌اول و دوم به کسر نصف حقوق از شش ماه الی یک سال و در صورت تکرار سه مورد یا بیشتر به انفصال دائم از خدمت توسط دادگاه صالحه محکوم‌خواهند شد.

ماده 64 - اشتغال به کار مشمولان با برگ معافیت موقت یا دفترچه آماده به خدمت فقط مدت اعتبار آنها بلامانع است.