برو به محتوای اصلی
ناشناس
۳ سال پیش پرسیده شده

چرا شیر موقع گرم کردن سر میره؟ راهی هست که جلوی سر رفتن شیر رو بگیریم؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

عباس
ایده پرداز در زمینه تجارت الکترونیک - علاقه‌مند به گردشگری، اسطوره‌شناسی، تاریخ، ادبیات و فلسفه

در هنگام گرم کردن هر نوع مایعی، حباب‌هایی در آن مایع ایجاد می‌شود که با رسیدن به نقطه جوش، آن حباب‌ها به بالای مایع می‌رسند. در هنگام رسیدن آب به نقطه جوش نیز این حباب‌ها به وجود می‌آیند اما وقتی به سطح آب می‌رسند، می‌ترکند.

در خصوص شیر نیز چنین اتفاقی رخ می‌دهد اما وقتی سرعت تولید حباب از سرعت ترکیدن‌شان بالا می‌رود، شیر در ظرف بالا می‌رود. این کندی ترکیدن حباب در شیر نسبت به آب به دلیل وجود چربی و پروتئین است. 

برای جلوگیری از سر رفتن شیر بهتر است با درجه حرارت کم جوشیده شود. همچنین استفاده از مایکروویو یا مایکروفر پیشنهاد می‌شود. در این دستگاه به صورت همزمان همه مولکول‌ها به جنبش درآمده و دمای آن‌ها زیاد می‌شود. بر خلاف گاز که از پایین به بالا گرما وارد می‌شود در مایکروویو از همه طرف همزمان فرکانس گرمایی ایجاد می‌شود و همه مولکول‌ها با هم به جنبش در می‌آیند و تخلیه می‌شوند. بنابراین شیر تا دمای بالاتر از جوش می‌رسد اما سر نمی‌رود!

علی ورزشی
توسعه دهنده شیرپوینت

انداختن نعلبکی در شیر از سررفتنش جلوگیری میکنه. تا اونجا که میشه از ماکروویو استفاده نکنید چون به شدت سرطان زا هست حتی هنگامی که یه شخصی داره استفاده می‌کنه چندین متر باهاش فاصله بگیرید.