برو به محتوای اصلی

چرا با وجود این همه آلودگی و دود، هنوز هم دولت خودرو‌های هیبریدی رو با ۳ برابر قیمت در ایران وارد میکنه؟ آیا نباید حداقل این خودرو‌ها با قیمت واقعی وارد بشه تا مردم رو از هزاران بیماری و آلودگی نجات بده؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

مهدی صابری منش ، سرپرست برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات - متخصص کدینگ کالا (مهندسی صنایع - تکنولوژی صنعتی، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی)

شاید دلیلش این باشه که مهمتر از سلامت انسان‌ها، سلامت مالی افرادی هست که از فروش خودروهای بنزینی یا واردات بنزین سود میبرن. البته صنعت خودروسازی کشور هم روی خودروهای بنزینی میچرخونه که نباید لطمه ببینه.

۱۲

یک نکته مهم اینه که دولت‌ها سعی دارن تقاضای ارز را در کشور مدیریت کنن. فرض کنید همین فردا ورود خودرو به کشور آزاد بشه. حداقل تقاضای سالانه خودرو در کشور ما یک و نیم میلیون دستگاه در سال هست. اگر ورود بدون تعرفه یا با حداقل تعرفه مثلا 10 درصد آزاد بشه این تقاضا ممکنه به 3 میلیون دستگاه در یک سال برسه. حالا فرض کنید میانگین قیمت خودروهای وارداتی مورد تقاضا فقط 15هزار دلار باشه. تقاضای ارز به 45 میلیارد دلار در یک سال میرسه! تبعات این اقدام میتونه اقتصاد کشور رو دچار اختلال شدید کنه. چنانچه دیدید سال گذشته حدود 20 میلیارد دلار ارز از کشور خارج شد و هنوز با گذشت 6 ماه از سال جدید، دولت نتونسته التهاب بازار را کاهش بده. این هم یکی از دلایل جلوگیری از ورود خودروی خارجی اعم از هیبرید و غیر هیبرید به کشور هست. 

اتفاقی که در سال‌های گذشته در مورد خودروهای هیبرید افتاد این بود که بخشی از واردات شامل خودروهای میلیاردی مثل بی‌ام‌دبلیو آی8 بود که در فرهنگ مصرف کشور ما لوکس محسوب میشه. متاسفانه حتی خودرویی مثل تویوتا پریوس هیبرید هم در فرهنگ ما لوکس محسوب میشه و همین امر باعث میشه دولتی‌ها برای محدود کردن واردات این دسته خودروها بهانه کافی داشته باشن و افکار عمومی هم از این بهانه‌ها حمایت میکنه. یادتون باشه اغلب مردم مترو و اتوبوس سوار میشن و از نظر اونا خودروی خارجی هیبرید یعنی لوکس!

۶