برو به محتوای اصلی

چه افرادی را می‌شناسید که بدون داشتن تحصیلات آکادمیک به موفقیت‌های چشمگیری رسیده‌اند؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

پویا جباری‌‌ثانی ، توسعه دهنده ارشد وب (جاوا اسکریپت)

اگر منظورتون تحصیلات دانشگاهی هست، باید بگم خیلی‌ها...

استیو جابز (اپل)

بیل گیتس (مایکروسافت)

مایکل دل (دل)

مارک زاکربرگ (فیس بوک)

لری الیسون (اوراکل)

جان کوم (واتس اپ)

و...

اکثر این افراد دانشگاه رو در اوایل‌اش ول کردند و ترک تحصیل کردند.

دوستان اگه کس دیگه‌ای رو میشناسید به این لیست اضافه کنید.

۱۳
سامان وحدت ، برنامه نویس و توسعه دهنده وب ، طراح تجربه کاربری

به نظرم تحصیلات آکادمیک چیز با ارزشی هست و تاثیر به سزایی در موفقیت و پیشرفت افراد داره. اما در درجه اول تلاش و پشتکار فرد هست که موجب موفقیت و مطرح شدن فرد میشه.

نکته‌ای که خیلی از دوستان و همکاران ما بعد از دانشگاه از یاد میبرند این هست که مطالعه، تحقیق، پژوهش و تولید محتوا علمی چیزی هست که بعد از دانشگاه باید ادامه پیدا کنه و یادگیری مستمر هم باید انجام بشه. 

در جواب شما، به عنوان کلام پایانی من معتقدم موفقیت‌های چشمگیر مربوط به افرادی هست که زیرساخت‌های رفتاری ارزشمندی رو برای خودشون می‌سازند.

۱۰
تارا یحیی نژاد ، Researcher Adviser Author Analyst Teacher

۱.تحصیلات آکادمیک در کجا؟ ایران؟ خیلی‌ها!

۲.موفقیت؟ یا خوشبختی؟ خیلی کم به ندرت!

توضیحات:

بنظرم مهم‌ترین چیزی که تو ایران تحریم شد علم بود!

الان یه کتاب لاتین ۱۶ دلاری نیاز دارم که برای من ۲۰۰ هزار تومن آب میخوره! چرا؟ چون ما تحریمیم و واسم ارسال نمیشه! باید از واسطه کمک بگیرم!

با این عقب‌ماندگی علمی، صرف یادگیری در سطح آموزش و پرورش و دانشگاه بیشتر دچار تورم علمی میشیم (این همه تحصیل‌کرده‌ی بیکار) چون همراه هست با سرکوب استعدادها و همگون‌سازی.

تا زمانی که ریاضیات و زبان و... الویت داشته باشه و مدام سیستم آموزشی بخواد همه رو بدون درنظر گرفتن استعدادشون (هنر مثلا) دکتر و مهندس کنه، کسی به جایی نمیرسه!

گفتم موفقیت و خوشبختی یکی نیس...

آدم موفق رضایت درونی نداره اما آدم خوشبخت داره! چرا؟ چون دومی با کارش هم لذت میبره.

۷

برخی از بازاری‌های موفق ایرانی.

۴
حجت مردانه زاده ، بنیان گذار افزونه ها دات کام - طراح و توسعه دهنده سیستمهای متن باز

به نظرم گذراندن دوره تحصیلات دانشگاهی نفی‌کننده‌ی کار تجربی نیست اما هم در کار تجربی و هم در کار آکادمیک اگر به هدف دقیقتر بشیم که موفقیت در یک رشته و زمینه کاری خاصی مدنظر هست؛ بسیار مهمتر هست. به نظرم اگر هدف فردی موفقیت در کارش هست اگر صرفاً از مسیر تجربی به هدف خودش رسیده یا داره میرسه؛ به نظرم چیزی برای طی کردن تحصیلات هم از دست نداده و اگر تمایل به تثبیت علم و دانشش بصورت علمی هم داشته باشه میتونه تحصیلات رو ادامه بده چون همونطور که میدونیم دانشگاه ما جز برخی از رشته‌ها و مراتب حقیقتا، بار آموزشی و کاربردی برای دانشجویان ندارند و اون متخصصی که مدرکش رو هم گرفته باز مجبوره بره بصورت تجربه وردست یک تجربی‌کار با سابقه آموزش عملی ببینه...

به شخصه در کارهای استارتاپی و کسب و کارهای مبتنی بر فناوری خیلی از افراد رو دیدم و میشناسم و مطمئنآً بسیاری از دوستان هم اطلاع دارند که میزان سواد دانشگاهی و علمی‌شون زیاد نبوده این افراد...

۳