برو به محتوای اصلی

بدترین دستاوردهای تکنولوژی چیست؟

۱

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

به نظرم پیشرفت تکنولوژی مشکلی را ایجاد نمی‌کند، بیشتر این عدم توازن در پیشرفت‌های بعد انسانی جامعه بشری با تکنولوژی هست. پیشرفت تکنولوژی در عصر حاضر از سرعت بالایی برخودار هست و هزینه بسیار زیادی که قبلا داشت را ندارد و این دلیلی شده است برای سرمایه‌گذاری بر روی این هدف و در نقطه‌ی مقابل به ارزش‌های انسانی توجه کمتری می‌شود چون بسیار سخت‌تر، غیر ملموس‌تر، بدون منافع مالی و... هست. در این شرایط وظیفه‌ و مسئولیت دولت‌ها و انجمن‌های مردم نهاد برای توسعه بیشتر این بُعد از جامعه بسیار مهم و اساسی هست. 

۱۲
حجت مردانه زاده ، بنیان گذار افزونه ها دات کام - طراح و توسعه دهنده سیستمهای متن باز

به نظرم یکی از بدترین نکاتی که میشه در این قضیه اشاره کرد این هست که تکنولوژی همیشه با سرعت تمام پیش به جلو میره و در جوامع مختلف بالاخص در کشور ما همیشه با یک سیل و کولاک زیادی میاد خیلی‌ها رو در بر میگیره و حتی ویران میکنه و بعد از مدتی اون تنش فروکش میکنه تا میره میرسه به تنش بعدی...

به نظرم بدترین دستاوردی که میتونست برای جامعه ما داشته باشه این بوده که یهویی اومده و به جامعه تحمیل شده و خودش رو قبولونده و همین موجباب عدم یادگیری/ عدم آموزش تصحیح/ عدم واکنش مناسب در مقابل کنش‌ها و تنش‌ها رو بهمراه داشته. در واقع تکنولوژی با همه خوبی‌های خودش همین که همیشه از مردم ما خیلی خیلی خیلی جلوتره به نظرم فی‌نفسه یک نقطه قوت و در آن واحد یک نکته بد در قبال جامعه ما میتونه باشه.

۹
مهدی صابری منش ، سرپرست برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات - متخصص کدینگ کالا (مهندسی صنایع - تکنولوژی صنعتی، کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی)

بدترین دستاوردهای تکنولوژی ساخت سلاح‌های کشتار جمعی، بروز محصولاتی مانند محصولات تراریخته، تغییر در فرهنگ ملل و... بوده.

۷
تارا یحیی نژاد ، Researcher Adviser Author Analyst Teacher

تکنولوژی که انسان ازش علیه خودش یا انسان دیگری استفاده کنه! وگرنه هیچی به تنهایی بد نیست.

۷

در مزامیر عهد عتیق آمده:

بت‌هاشان از زر و سیم است

صناعت دست بشر

دهان دارند لیک سخن نمی‌گویند

چشم دارند لیک نمی‌بینند

گوش دارند لیک نمی‌شنوند

بینی دارند لیک نمی‌بویند

دست دارند لیک به کار نمی‌گیرندش

پا دارند لیک نمی‌روند

نه حتا از راه گلو سخن می‌گویند

آنان که ساختندشان، چونان خود آنانند

همچنان، هرکسی که بر آنان امید می‌بندد

۷
بهراد جاود ، وبلاگ‌نویس و تولید کننده محتوا

همون‌طور که دوستان اشاره کردن، تکنولوژی به خودی خود مضر نیست، این خود ما آدم‌ها هستیم که گاها وسوسه می‌شیم از فناوری برای پیشبرد اهداف نادرست خودمون سوءاستفاده می‌کنیم، نمونه‌اش دستکاری‌های ژنتیکی یا تسلیحات پیشرفته یا هک کردن اطلاعات و...

۷
ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

بدترین حالت اینست که فن‌آوری جایگزین فکرآوری شود و متاسفانه این اتفاق افتاده است بطوری که سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و بخش خصوصی از جدیدترین تکنولوژی الکترونیکی بهره میبرند ولی در حوزه فکرآوری و تولید محتوا یا تولیدات بسیار سطحی و بیشتر کپی پیست است و یا محتوای از رده خارج شده می‌باشد.

۶
نیک ،

شاید جدایی انسان از محصول خودش و بوجود آمدن واسطه برای تبادل ارزش از محصولات غیر مثبت تکنولوژی باشه اما از بدترین محصولات استفاده‌کنندگان از تکنولوژی، چیزهایی شبیه پست آقای صابری منش رو میشه نام برد.

۴