برو به محتوای اصلی

بهینه‌سازی صفحات فرود (LPO) چیست و چگونه انجام می‌شود؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

عرفان آریان‌منش ، دیجیتال مارکتر و طراح تجربه کاربری

برای مثال دو تا سناریو رو فرض کنید:

 سناریوی اول: شما چند وقتیه به فکر خریداری یک شارژر فندکی جدید هستید، هنگام وب‌گردی ناگهان یک تبلیغ بنری گوشه یه وبسایت با تیتر "تخفیف ۵۰ درصدی شارژر فندکی" میبینید و با خوشحالی روش کلیک میکنید. صفحه‌ای که بعد از کلیک روش فرود میاید صفحه خانه شرکتیست که فروشنده انواع مختلف شارژر لپ تاپ و موبایل و ماشین و دوربینه. بین گزینه‌های مختلف و منوهای شلوغ سایت باید بگردید تا همون شارژر با تخفیف مورد نظرتون رو پیدا کنید. یک دقیقه‌ای بین منوها چرخ میزنید و پیدا نمیکنید و صفحه رو میبندید و ترجیح میدید شارژر رو از مغازه سر کوچه تهیه کنید. 

سناریوی دوم: در سناریوی دیگه بعد از کلیک کردن روی بنر تبلیغاتی وارد صفحه فرودی میشید که دقیقا با عکس همان شارژر فندکی و تخفیفش و CTA (اقدام به عمل) برای خرید مواجه میشید. نیازی نیست زحمت زیادی بکشید. این صفحه فرود فقط برای یک هدف خاص طراحی و بهینه شده: خرید شارژر فندکی مورد نظر شما! 

به فرایندهایی که باعث بهینه کردن صفحه فرود و افزایش نرخ تبدیل کاربران میشه Landing Page Optimization یا LPO می‌گویند. وقتی شما در فضای وب تبلیغ کلیکی یا بنری میکنید نباید کاربر رو به صفحه خانه وبسایتون هدایت کنید. باید صفحه‌ای جداگانه همراستا با تبلیغ و درخواست مورد نظرتون ایجاد و کاربر رو به آنجا بفرستید. 

نکاتی که در طراحی صفحه فرود باید رعایت شه:

  • هر صفحه ورود باید دارای یک هدف خاص باشه. این هدف میتونه هر چیزی باشه. خرید یک محصول، ثبت نام در وبسایت، گرفتن اکانت دمو و...
  • محتوای صفحه فرود باید هماهنگ با محتوای تبلیغ مورد نظرتون باشه.
  •  چند تا کار رو همزمان از کاربر نخواید. هرچقدر صفحه فرود خلوت‌تر و تعداد المان‌هایی که کاربر روی اونها توجه میکنه کمتر باشه نرخ تبدلیتون بیشتر میشه.
  • به نوشتن عنوان خیلی دقت کنید و عنوانی مناسب و همراستا با درخواست کاربر قرار دهید. عنوان صفحه میتونه کامل‌کننده عنوان تبلیغ باشه.
۱۴
ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

من برای صفحه لندپیجم اینکارو میکنم:

1-یک صفحه رنگی باز میکنم.

2-یه اسمی براش میگذارم البته اسمش مهم نیست چی باشه.

3- تو این صفحه تمام سوکت‌ها و ابزارها روی سایدبار را غیرفعال میکنم. دلیلش اینه که در این صفحه فقط یه دکمه فعال باشه تا صفحه شلوغ نباشه.

4- یه متن مشتی غیر‌دانشگاهی و غیر آکادمیک مینویسم و در این متن خبری از مهندسی موضوع و چگونه تولید و اطلاعات دقیق محصول و یا محتوا نیست فقط نتیجه‌ای که به مشتری میدم را مینویسم تا مشتری بدونه محصول یا کالای من نیازش را برطرف می‌کند.

 از نوشتن محتوای این صفحه از صدا سیما الگو نگیرید بلکه از استیو جابز الگو بگیرید.

 فرض کنید آیفون 7 را ایرانی‌ها اختراع کرده بودند. صدا و سیما می‌گفت: توجه توجه امروز غیورمردان سرزمین امام زمان، بچه حزب‌الهی‌ها  با شب بیداری‌های زیاد و تلاش فراوان و جهت به خاک کشیدن پوزه امپریالیسم گوشی بسیار پیشرفه با آپشن‌های زیاد اختراع کردند این گوشی... این گوشی... و...

 اسیتیو جابز می‌گفت: امروز ما موفق شدیم نازکترین گوشی جهان را بخاطر شما به اشتراک بگذاریم.

۱۰
کاوه متمادی ، مشاور تجارت الکترونیک و کسب و کار آنلاین

شامل همه اقداماتی که بر روی صفحات فرود انجام میشود و هدف آن بالا بردن نرخ تبدیل آن صفحه است. حال ممکن است این افزایش نرخ تبدیل به معنای افزایش فروش باشد و یا افزایش کلیک و یا فرم‌های بیشتری پر کردن توسط بازدیدکننده‌ها.

۳