برو به محتوای اصلی
ناشناس
۲ سال پیش پرسیده شده

بهترین سن برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان چه سنی است؟

چه سنی برای رفتن به کلاس زبان مناسب است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

پری میم

از 3 سالگی کودک قابلیت یادگیری سه زبان را به صورت همزمان دارد اما نه تحت هر شرایطی. با روش‌های موجود آموزشی، در حال حاضر کودک بیشتر آسیب می‌بیند. مگر اینکه آموزش را در حد مکالمه ساده و به دور از قواعد نگه داریم چرا که کودک با روش‌های امروزی تا به مرحله قواعد می‌رسد، وارد مدرسه شده و با پدیده زبان‌آموزی مواجه می‌شود و این مسئله می‌تواند تداخل در یادگیری ایجاد کند.

حال با چنین شرایطی به نظر می‌رسد بهترین زمان از 8-9سالگی باشد که کودک زبان فارسی را آموخته باشد سپس وارد دنیای جدید زبان‌های خارجی شود.

محمد غفاری
مترجم زبان انگلیسی و کارشناس ارشد مطالعات ترجمه

راستش بعید می‌دونم بشه سن خاصی رو به عنوان بهترین سن برای یادگیری زبانی غیر از زبان(های) مادری (دوم، سوم، انگلیسی، فرانسوی و غیره) مشخص کرد؛ برای مثال، فرآیندهای ذهنی یک فارسی‌زبان که در سال‌های ابتدایی پس از تولد تجربه‌ی اکتساب زبان دوم نداشته با فرآیندهای ذهنی یک آلمانی‌زبان که در همون سال‌ها تجربه‌ی اکتساب زبان سوئدی رو داشته متفاوت خواهد بود. اما از نظر شناختی، به نظر می‌رسه که بازه‌ی زمانی بین ۸ تا ۱۲ سالگی (یا حتی تا ۱۵ سالگی) زمان مناسب‌تری برای آغاز یادگیری زبان انگلیسی هستش (با فرض اینکه «انگلیسی» زبان دوم خواهد بود)؛ رشته‌های عصبی مغزی در این بازه‌ی سنی عموما راحت‌تر از هر زمان دیگه‌ای در مغز شکل می‌گیرند و پایدار می‌مونند و کودک هم توانایی درک تفاوت‌های فرهنگی رو داره. البته احتمالا پژوهش‌هایی هم در این حوزه و با در نظر گرفتن پس‌زمینه‌ی زبانی، فرهنگی، اجتماعی ایرانیان انجام شده که جواب‌های دقیق‌تر و مناسب‌تری به این سؤال می‌دن، اما من از اون‌ها بی‌اطلاع هستم متأسفانه.

پویا عبدی
مشاور روانشناس
در اصل پاسخ به "چه سنی برای رفتن به کلاس زبان مناسب است؟" ارسال شده بود

در مسائل آموزشی باید روند رشد شناختی کودک را مد نظر داشته باشیم. در گذشته مطرح می‌شد که کودکان سه یا چهار ساله چون هنوز به مهارت‌های لازم جهت صحبت کردن به زبان مادری خود نرسیده‌اند نباید زبان دوم را شروع کنند. اما تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که 50 درصد توانمندی‌ها در چهار سالگی آموخته می‌شوند. عملکردهای ذهن از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. هرچه کودک در سن پایین‌تری با زبان دوم آشنا شود پیشرفت و مهارت بیشتری را در تکلم زبان دوم و لهجه کسب می‌کند. البته کودکان تفاوت‌های بسیاری با هم دارند؛ کودکانی که مشکلات رشدی در زبان و گفتار دارند، در صورت مواجه شدن با زبانی دیگر در زبان مادری نیز دچار شکل می‌شوند و تکلم نیز به تاخیر می‌افتد. آموزش زبان خارجی در همه سنین اتفاق می‌افتد اما بهترین زمان آن هفت الی هشت سالگی است. 

منبع: سن کلاس زبان | کلاس زبان از چند سالگی؟۱۰