برو به محتوای اصلی

چکار کنیم که فرزندانمان قدبلند شوند؟

۱
ناشناس

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربتون رو به اشتراک بگذارید!

ابراهیم اسدی ، لیسانس علوم اجتماعی/معلم بازنشسته

برای بلند قد شدن باید فرمول 3گانه در زندگی جاری بشه: 1- تغذیه سالم بخصوص غذاهایی که سیلیمیگ پایینی داشته باشند 2- ذهن  و تفکر مثبت 3- ورزش بخصوص نرمش‌های کششی. البته هلندی‌ها علاوه بر تغذیه و مثبت‌نگری با دوچرخه‌سواری خاص (زین بالا و راست قامت دوچرخه‌سواری کردن) و ژاپنی‌ها با ورزش و مکمل‌های غذایی سالم بطور میانگین 15 سانت بلندتر شده‌اند. ما ایرانی‌ها قدمان از میانگین جهانی کوتاه‌تر است که با ورزش و تغذیه سالم می‌شود بلندتر شویم.

۱۴
علی ورزشی ، توسعه دهنده شیرپوینت

منم دوست دارم مثل آقای زاهدپور جوابی متفاوت برای این سوال داشته باشم منتهی جواب بنده در راستای جواب ایشون هست و یک مرحله عقب‌تر از جواب ایشون باید این کار انجام بشه. شاید جالب باشه متن زیر رو بخونید: 

امشب مستندی رو تماشا میکردم تحت عنوان 9 تا تا تولد از یکی از شبکه‌های خارجی. موضوع از این قرار بود که از وقتی که بچه‌ای قراره به دنیا بیاد و یک تک سلول هست چه طوری و در چه زمان‌هایی چه قسمت‌هایی از بدن این بچه داره تکامل پیدا میکنه. خیلی چیزای عجیبی بود تو این مستند از جمله این که خیلی از بچه‌ها هستن که تا آخر عمر در واقع کور رنگی دارن به خاطر این که RGB یا همون سه رنگ اصلی درست در زمان خودش شکل نگرفته و همه چیو سیاه سفید میبنند. یا مثلا مادری که در 1 ماه اخر زایمانش در یک شرایط سخت در یک دهکده‌ای گیر کرده بود و 22 روز در این شرایط پر استرس بود. این استرس به بچه منتقل شده بود و ضریب هوشی اون بچه نسبت به همسن و سال‌های خودش پایین‌تر بود یا تعداد کلمه‌هایی که در دقیقه میتونست بگه از بقیه کمتر بود و آلرژی‌های مختلفی داشت و در کل یه نقص‌هایی در یک سری موارد داشت. میخوام اینو بگم از زمانی که بچه در شکم مادر هست در واقع باید به فکر این مسایل بود. در واقع 9 ماه حساس برای یک عمر زندگی سالم واقعا عجیبه و هر رفتاری که مادر انجام میده یا روش انجام میشه تاثیر مستقیم بر روی بچه خواهد داشت. آقای زاهدپور در واقع به نکته خامی اشاره کرد که بذاریم بچه با تربیت درست خودش به این درک برسه که چه چیزایی میتونه براش مفید باشه ولی این نکته در واقع وقتی تکمیل میشه که این تفکر و این عادت رو تو رفتار‌های مادر ایجاد کنیم که در واقع بتونیم یه 9 ماه غنی رو برای یه تفکر خوب درست کنیم. این نکته نه تنها سوال شما رو جواب میده بلکه کلی سوالات و کلی مشکلات دیگه‌ای رو که شاید برای بشر مجهول بوده باشه جواب بده. در واقع هر خوراک یا رفتار یا عادت یا حسی که مادر داره دقیقا بچه هم قراره طبق اون نظم بزرگ بشه. اگه مادر در این دوران از خوراکی‌های ضعیفی استفاده کنه بدن بچه این هوشمندی رو داره که از این خوراکی‌های ضعیف جوری تغذیه کنه که بیشترین بهره رو ببره. حالا بعد از به دنیا اومدن شما مقوی‌ترین خوراکی‌ها رو به این بچه بدید تا سرعت رشدش رو بالا ببره بدن بچه طالب نیست که بپذیره چون در زمان خودش که باید میپذیرفت در واقع نپذیرفته. 

پس اگر خواهان این هستید که یه بچه قد بلند داشته باشید اول زیر ساخت این تفکر درست رو باید در زمان رشد بچه فراهم کرده باشید که هر دستورالعملی که میخونید یا دوستان پیشنهاد میدن بتونه تاثیر داشته باشه. به قول شاعر خشت اول که نهد معمار کج ... تا ثریا میرود دیوار کج.

۷

خوش دارم جوابی متفاوت به این سوال و سوالهای مشابه بدهم:

به جای تلاش برای قد بلند کردن کودک به او یاد بدهیم خودش را همانگونه که هست بپذیرد و دوست بدارد. اینگونه فرد آرام و توانمندی می‌شود که لحظه لحظه‌ی زندگی برایش پرمعنا و لذتبخش می‌شود و می‌شکفد!

۶
محسن ،

چند سال پیش از یک منبع موثق شنیدم (یا شاید هم خواندم) که بیشترین مقدار هورمون رشد در حدود ساعت 12 شب ترشح می‌شود (یا بیشترین مقدار در این زمان جذب می‌شود) که اگر خصوصا بچه‌ها که در سن رشد هستند در این زمان خواب باشند بیشترین تأثیر را در رشد آنها دارد.

یک مطلب دیگر هم در مورد رابطه‌ی قد با میزان ابتلا به بیماری‌ها و طول عمر شنیدم که داخل پرانتز عرض می‌کنم:

کسانی که قد کوتاه‌تری دارند بیشتر عمر می‌کنند. ظاهرا این موضوع به تجربه اثبات شده است.

۳