برو به محتوای اصلی
سوال
فلسفه
فرهاد کشانی
مهندس صنایع
۲ سال پیش پرسیده شده

علم یا تجربه، کدام ارجح است؟

من کجام؟ اینجا کجاست؟

در جوابکو می‌تونید در مورد هر موضوعی سوال کنید، به سوالای بقیه جواب بدید و تجربه‌تون رو به اشتراک بگذارید!

ناشناس

به نظر من علم و تجربه دو عامل جدانشدنی و بوجود آورنده همدیگه هستن.  اول باید  تعریف علم و آگاهی رو دو مقوله جدا در نظر بگیریم و اینطور برداشت کنیم که منظور از علم، شناخت با چاشنی تخصص در یک زمینه هست. برخی‌ها اعتقاد دارن تا علم نباشه تجربه هم به وجود نمیاد. اما موارد زیادی وجود داره که فردی به صورت تجربی، علم انجام کاری رو بدست آورده و شاید شنیده باشید که عنوان میشه فردی که کاری رو به صورت عملی در گذشته انجام داده زمانی که اون فعالیت رو به صورت تئوری دنبال میکنه میتونه موفق‌تر باشه. برای مثال زمانی در ایران افرادی بودن تحت عنوان دندان‌ساز تجربی. در واقع عمل دندان‌سازی رو به صورت علمی دوره ندیده بودن ولی با سالها کار در اون زمینه و کسب تجربه تونسته بودن به حدی علمی از کار رسیده که گواهی ایجاد یک دندان‌سازی رو دریافت کنن. اما از طرف دیگه باید قبول کنیم که فعالیت‌هایی تجربی هستند که برای انجام اونها باید یک پیشینه علمی داشته باشین. برای مثال فردی که برای اولین بار یک فضاپیما رو کنترل میکنه، امکان انجام اون کار رو به صورت تجربی نخواهد داشت. بنابراین به نظر من علم و تجربه علاوه بر بوجود آورنده همدیگه، به نوعی تکمیل‌کننده همدیگه هستند و در مواردی خاصیت سینرژی دارن.

سیدمحمدرضا احمدی
شخصیت شناسی انیاگرام

به نظر من تا علم نباشه، تجربه هم به دست نمیاد و این دوتا مکمل هم دیگه هستن.

مثال می‌زنم: من از کامپیوتر سر رشته ندارم و هر بار هنگ کرده سیستم رو ری‌استارت کردم درست شده.

و اونی که مهندس کامپیوتره میره عیب‌یابی می‌کنه تا دیگه هنگ نکنه.

یک جاهایی هم هست که مهندس کامپیوتر نمیفهمه چی شده و اونجا منی که میگم باید ری‌استارت شه شاید بهم بخنده اما وقتی ری‌استارت می‌کنه، می‌بینه عه راست میگم و با توجه به علم کامپیوتری‌اش میفهمه که کامپیوتر دقیقا چه ایرادی داشته که باید با ری‌استارت درست می‌شده. و حالت‌های دیگه‌ای هست که بشه گفت علم و تجربه مکمل هم دیگه هستن. 

اما اگه منظور عامیانه باشه، در حالت عمومی کلی برای گذشته و حال، تجربه بهتر و بالاتر از علمه. چون تجربه در عمل ثابت شده است ولی علم می‌کوشه که در عمل ثابت کنه. اما اگه برای آینده میخوای، تجربه ثابت کرده که علم بالاتر از تجربه است چون شرایط در طول زمان تغییر می‌کنه.

بهراد جاود
وبلاگ‌نویس و تولید کننده محتوا

علمی که بر پایه تجربه به دست بیاد.